Historia wielkanocnych pisanek
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Historia wielkanocnych pisanek

02.04.2021autor: Paulina Janusz-Twardowska

Pisanki towarzyszą nam w każde święta wielkanocne, ale czy wiemy skąd się wzięły i co symbolizują. Przeczytaj krótką historię wielkanocnego jaja i sprawdź, jak zrobić rustykalną pisankę.

Czy wyobrażacie sobie święta wielkanocne bez pisanek? Chyba nie! A czy wiecie, że najstarsze pisanki pochodzą z Mezopotamii, a zwyczaj zdobienia jajek był już znany za czasów cesarstwa rzymskiego. Germanie wierzyli, że jaja znosił zając - zwierzą poświęcone boginii Osterze.
Na ziemiach polskich najstarsze pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono na opolskiej wyspie Ostrówek. Wzór rysowano na nich roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika – łupin cebuli lub ochry, które nadawały im brunatnoczerwoną barwę.
W procesie chrystianizacji pisankę włączono do elementów symboliki wielkanocnej. Symbolizuje ona rodzącą się do życia przyrodę oraz nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.
Jest wiele metod zdobienia jajek, jak np. malowanie, drapanie, wyklejanie czy barwienie w naturalnych substancjach. W ostatnich latach trwa moda na rustykalne ozdoby i dotyczy to również pisanek. Wielkanocne jajka (wydmuszki lub styropianowe formy) doskonale prezentują się otulone jutą i parcianym sznurkiem. Uroku doda im naturalna koronka lub ludowe wycinanki. W przygotowaniu takich ozdób pomoże klej w pistolecie na gorąco, dzięki któremu materiały będą się trzymały solidnie skorupek.

autor Paulina Janusz-Twardowska

Paulina Janusz-Twardowska

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Tradycja malowania jaj – skąd to się wzięło?

Jajo oprócz tego, że jest jednym z pokarmów tradycyjnie spożywanym na Wielkanoc, od wielu lat ma znaczenie symboliczne. Kolorowe jaja są od wielu lat symbolem odrodzenia przyrody, a w chrześcijaństwie odnoszą się do wiary w Zmartwychwstanie Chrystusa. Jaką historię mają pisanki?

czytaj więcej
Aktualności

Dlaczego malujemy jajka wielkanocne?

Jajo oprócz tego, że jest jednym z pokarmów tradycyjnie spożywanym na Wielkanoc, od wielu lat ma znaczenie symboliczne. Kolorowe jaja są symbolem odrodzenia przyrody, a w chrześcijaństwie odnoszą się do wiary w Zmartwychwstanie Chrystusa. Jaką historię mają pisanki? Jakie znaczenie symboliczne mają elementy święconki?

czytaj więcej
Inne

Ile Kół Gospodyń Wiejskich wnioskowało o wsparcie i w jakiej wysokości?

  Pod koniec września zakończył się nabór wniosków na wsparcie finansowe działalności statutowej Kół Gospodyń Wiejskich. Część pieniędzy została już wypłacona.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)