Smithfield Europe przejmuje rumuńskiego przetwórcę mięsa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Smithfield Europe przejmuje rumuńskiego przetwórcę mięsa

16.12.2022autor: Dominika Stancelewska

Smithfield Europe, spółka zależna Smithfield Foods USA, osiągnęła porozumienie w kwestii zakupu Goodies Meat Production SRL, rumuńskiego przetwórcy mięsa specjalizującego się w produkcji wyrobów gotowych dla odbiorców detalicznych pod ich markami własnymi. 

Przejęcie rumuńskiego przetwórcy jest częścią planu rozwoju Smithfield Europe

Potencjał produkcyjny rumuńskiej firmy wynosi 20 tys. ton przetworów rocznie. Goodies Meat Production posiada zakład produkcyjny w miejscowości Ceptura de Jos w okręgu Prahova i zatrudnia 320 osób, a portfolio spółki obejmuje głównie produkcję wędlin.

Jak podkreśla Luis Cerdan, wiceprezes Smithfield Foods, zakup rumuńskiego przetwórcy jest częścią planu rozwoju Smithfield Europe, która uzupełnia i wzmacnia bieżącą działalność firmy, a wraz z pozyskaniem Goodies zyskuje wysokiej jakości produkty oraz przestrzeń do rozwoju poprzez poszerzenie możliwości produkcyjnych. Umowa kupna została już przedłożona do zatwierdzenia przez właściwe organy regulacyjne w Rumunii, w tym Radę ds. Konkurencji.

r e k l a m a

Amerykańska firma Smithfield Foods jedną z wiodących firm branży spożywczej

Smithfield Foods to działająca od 1936 roku firma branży spożywczej o rolniczych korzeniach i globalnym zasięgu ulokowana w Stanach Zjednoczonych w stanie Wirginia. Zapewniając 60 tys. miejsc pracy na całym świecie jest jedną z wiodących, światowych firm branży spożywczej. Od ponad dwóch dekad jest pionierem w zakresie standardów zrównoważonego rozwoju, które obejmują między innymi zaangażowanie w zapewnianie ujemnego śladu węglowego w należących do spółki lokalizacjach w Stanach Zjednoczonych oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych o 30% w całym łańcuchu dostaw w USA do 2030 roku.

Dominika Stancelewska
Zdjęcie: Firmowe

autor Dominika Stancelewska

Dominika Stancelewska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Chiny: zniesienie ograniczeń importowych zwiększy zakupy wieprzowiny?

Władze Chin rozważają ponowne otwarcie granic po prawie 3 latach surowych ograniczeń związanych z COVID-19. Rosnące dynamicznie pogłowie świń zaczyna spadać, a chlewnie coraz częściej stoją puste.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

USDA: w 2023 roku światowa produkcja wieprzowiny wzrośnie

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) spodziewa się wzrostu światowej produkcji wieprzowiny. Nie nastąpi to jednak w UE. 

czytaj więcej

Śruta rzepakowa może dawać dobre efekty w żywieniu świń. Ale jest jeden warunek

Jednym ze składników decydujących o jakości paszy jest białko, które, obok energii, jest najkosztowniejsze. Produkty rzepakowe to dobre źródło białka w żywieniu świń, ale należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Badania pokazują, że mogą być jednak bardzo cennym surowcem, zwłaszcza po poddaniu ich specjalnej obróbce czy fermentacji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)