- Jakie są prognozy na 2023 rok dotyczące produkcji wieprzowiny w poszczególnych krajach
Światowy rynek wieprzowiny nieco się uspokaja po wstrząsach spowodowanych ASF w Chinach. Rosnące koszty spowalniają obecnie produkcję na całym świecie. USDA przewiduje jednak, że produkcja mięsa wieprzowego w 2023 roku wzrośnie, co prawda niewiele, bo o 1%. Wyższe ceny konsumpcyjne spowalniają jednak spożycie, przez co globalne możliwości sprzedaży oceniane są nieco niżej.
Chiny odbudowały swoje stada świń po załamaniu ASF, ale nie osiągnęły jeszcze poziomu wyjściowego z 2018 roku. Produkcja wieprzowiny w Państwie Środka w przyszłym roku szacowana jest na około 52 mln ton, a konsumpcja na 53,6 mln ton. Wynika z tego, że spożycie na jednego mieszkańca wynosi 38,3 kg. Oczekuje się, że zapotrzebowanie na import wyniesie 1,7 mln ton, co stanowi 18% globalnego importu tego mięsa. W 2020 roku import wieprzowiny do Chin osiągnął najwyższy w historii poziom 5,3 mln ton, czyli 45% światowego handlu. Obecne chińskie ceny trzody chlewnej przekraczają granicę 4 euro za kg.
UE w odwrocie?
Dla UE-27 USDA szacuje spadek produkcji wieprzowiny o niecały 1% do 22,6 mln ton. Jest to kontynuacja obserwowanego od ponad 5 lat spadku produkcji świń w Unii Europejskiej. Jednak rozwój sytuacji w poszczególnych państwach członkowskich jest różny, biorąc pod uwagę silne spadki w Niemczech i znaczne wzrosty w Hiszpanii.
Spożycie mięsa wieprzowego w UE tylko nieznacznie zbliża się do poziomu nieco poniżej 19 mln ton (w przeliczeniu na mieszkańca ok. 42,5 kg). Oczekuje się, że eksport wieprzowiny z UE spadnie do 3,76 mln ton, co odpowiada 36-procentom światowego eksportu tego mięsa. Dla porównania w 2020 r. było to 5,2 mln ton. Ceny świń wahały się ostatnio od 1,80 do 2,20 euro/kg w zależności od kraju członkowskiego.
W USA zwiększa się umiarkowanie
W USA, trzeciego największego producenta wieprzowiny na świecie, oczekuje się umiarkowanego wzrostu produkcji o 0,7% do 12,4 mln ton. Szacuje się, że konsumpcja w Stanach Zjednoczonych wzrośnie nieznacznie do 10,2 mln ton, zaś spożycie na jednego mieszkańca po raz pierwszy przekroczy 30 kg. Do tego dochodzi około 52 kg mięsa drobiowego i 26,5 kg wołowego.
Według szacunków departamentu eksport wieprzowiny z USA pozostanie w dużej mierze na niezmienionym poziomie 2,85 mln ton, czyli 27% światowego handlu. Kontrastuje to z 0,7 mln ton importu, głównie z Kanady. Po okresie wysokich cen latem, znacznie powyżej 2 euro/kg, ceny ostatnio spadły.
Brazylia się rozwija, Kanada cofa, a Rosja stoi w miejscu
Produkcja wieprzowiny w Brazylii nadal rośnie w tempie +1,6% i w 2023 roku ma osiągnąć poziom 4,42 mln ton. Konsumpcję krajową szacuje się na około 3,1 mln ton lub 14,6 kg na mieszkańca. Do tego dochodzi 35,5 kg wołowiny i 47 kg drobiu. Eksport wieprzowiny z tego kraju, z naciskiem na kraje azjatyckie, ma wzrosnąć w przyszłym roku do 1,3 mln ton i osiągnąć prawie 15% udział w handlu światowym.
Produkcja wieprzowiny w Kanadzie, która do tej pory była w stagnacji, w 2023 roku ma się skurczyć o 0,7% do 2 mln ton ze względu na koszty i sprzedaż. Eksport tego brazylijskiego mięsa ma pozostać na niezmiennym poziomie 1,33 mln ton.
W Rosji stagnacja produkcji wieprzowiny na poziomie 3,8 mln ton kontrastuje z lekko rosnącą konsumpcją na poziomie 3,7 mln ton. Ożywienie w poprzednich latach znacznie zwolniło. Spowolnienie gospodarcze spowolni również dalszy rozwój tego kraju.