USDA: w 2023 roku światowa produkcja wieprzowiny wzrośnie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

USDA: w 2023 roku światowa produkcja wieprzowiny wzrośnie

29.10.2022autor: Dominika Mulak

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) spodziewa się wzrostu światowej produkcji wieprzowiny. Nie nastąpi to jednak w UE. 

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie są prognozy na 2023 rok dotyczące produkcji wieprzowiny w poszczególnych krajach
Światowy rynek wieprzowiny nieco się uspokaja po wstrząsach spowodowanych ASF w Chinach. Rosnące koszty spowalniają obecnie produkcję na całym świecie. USDA przewiduje jednak, że produkcja mięsa wieprzowego w 2023 roku wzrośnie, co prawda niewiele, bo o 1%. Wyższe ceny konsumpcyjne spowalniają jednak spożycie, przez co globalne możliwości sprzedaży oceniane są nieco niżej.

Chiny odbudowały swoje stada świń po załamaniu ASF, ale nie osiągnęły jeszcze poziomu wyjściowego z 2018 roku. Produkcja wieprzowiny w Państwie Środka w przyszłym roku szacowana jest na około 52 mln ton, a konsumpcja na 53,6 mln ton. Wynika z tego, że spożycie na jednego mieszkańca wynosi 38,3 kg. Oczekuje się, że zapotrzebowanie na import wyniesie 1,7 mln ton, co stanowi 18% globalnego importu tego mięsa. W 2020 roku import wieprzowiny do Chin osiągnął najwyższy w historii poziom 5,3 mln ton, czyli 45% światowego handlu. Obecne chińskie ceny trzody chlewnej przekraczają granicę 4 euro za kg.
r e k l a m a

UE w odwrocie?

Dla UE-27 USDA szacuje spadek produkcji wieprzowiny o niecały 1% do 22,6 mln ton. Jest to kontynuacja obserwowanego od ponad 5 lat spadku produkcji świń w Unii Europejskiej. Jednak rozwój sytuacji w poszczególnych państwach członkowskich jest różny, biorąc pod uwagę silne spadki w Niemczech i znaczne wzrosty w Hiszpanii.

Spożycie mięsa wieprzowego w UE tylko nieznacznie zbliża się do poziomu nieco poniżej 19 mln ton (w przeliczeniu na mieszkańca ok. 42,5 kg). Oczekuje się, że eksport wieprzowiny z UE spadnie do 3,76 mln ton, co odpowiada 36-procentom światowego eksportu tego mięsa. Dla porównania w 2020 r. było to 5,2 mln ton. Ceny świń wahały się ostatnio od 1,80 do 2,20 euro/kg w zależności od kraju członkowskiego.

W USA zwiększa się umiarkowanie

W USA, trzeciego największego producenta wieprzowiny na świecie, oczekuje się umiarkowanego wzrostu produkcji o 0,7% do 12,4 mln ton. Szacuje się, że konsumpcja w Stanach Zjednoczonych wzrośnie nieznacznie do 10,2 mln ton, zaś spożycie na jednego mieszkańca po raz pierwszy przekroczy 30 kg. Do tego dochodzi około 52 kg mięsa drobiowego i 26,5 kg wołowego.

Według szacunków departamentu eksport wieprzowiny z USA pozostanie w dużej mierze na niezmienionym poziomie 2,85 mln ton, czyli 27% światowego handlu. Kontrastuje to z 0,7 mln ton importu, głównie z Kanady. Po okresie wysokich cen latem, znacznie powyżej 2 euro/kg, ceny ostatnio spadły.

Brazylia się rozwija, Kanada cofa, a Rosja stoi w miejscu

Produkcja wieprzowiny w Brazylii nadal rośnie w tempie +1,6% i w 2023 roku ma osiągnąć poziom 4,42 mln ton. Konsumpcję krajową szacuje się na około 3,1 mln ton lub 14,6 kg na mieszkańca. Do tego dochodzi 35,5 kg wołowiny i 47 kg drobiu. Eksport wieprzowiny z tego kraju, z naciskiem na kraje azjatyckie, ma wzrosnąć w przyszłym roku do 1,3 mln ton i osiągnąć prawie 15% udział w handlu światowym.

Produkcja wieprzowiny w Kanadzie, która do tej pory była w stagnacji, w 2023 roku ma się skurczyć o 0,7% do 2 mln ton ze względu na koszty i sprzedaż. Eksport tego brazylijskiego mięsa ma pozostać na niezmiennym poziomie 1,33 mln ton.

W Rosji stagnacja produkcji wieprzowiny na poziomie 3,8 mln ton kontrastuje z lekko rosnącą konsumpcją na poziomie 3,7 mln ton. Ożywienie w poprzednich latach znacznie zwolniło. Spowolnienie gospodarcze spowolni również dalszy rozwój tego kraju.
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Smithfield Europe przejmuje rumuńskiego przetwórcę mięsa

Smithfield Europe, spółka zależna Smithfield Foods USA, osiągnęła porozumienie w kwestii zakupu Goodies Meat Production SRL, rumuńskiego przetwórcy mięsa specjalizującego się w produkcji wyrobów gotowych dla odbiorców detalicznych pod ich markami własnymi. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Hodowcy i pracownicy branży komentują sytuację na rynku trzody chlewnej. Co mówią o cenach świń?

Stabilizacja na rynku wieprzowiny i utrzymujące się od miesięcy stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego pozwalają odrabiać straty rolnikom. Na rynku od lat nie było takiego ożywienia. Sprawdzamy, jak obecną sytuację komentują uczestnicy rynku.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Ponad 428,4 mln zł wsparcia na odbudowę produkcji trzody chlewnej trafiło do hodowców

Od początku października trwa wypłata wsparcia na odbudowę produkcji trzody chlewnej z ARiMR. Na kontach 27,1 tys. hodowców do tej pory pojawiło się ponad 428,4 tysięcy złotych. Ilu rolników jeszcze czeka na pieniądze?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)