Rekordowo niskie pogłowie loch w Polsce
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rekordowo niskie pogłowie loch w Polsce

03.10.2019

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, na początku czerwca pogłowie świń w Polsce spadło o 8,9% w stosunku do roku poprzedniego i wynosi obecnie 10,78 mln zwierząt, co oznacza, że w ciągu roku rolnicy przestali utrzymywać w swoich chlewniach ponad milion świń. 

Z danych wynika też, że w tym okresie najbardziej niepokojąca była redukcja liczby loch na chów. Stado loch w czerwcu 2019 roku wynosiło zaledwie 754,8 tys. sztuk i było niższe o 13,3% niż w czerwcu 2018 roku! Pogłowie loch prośnych spadło o 53 tys. sztuk (9,1%) do 530,6 tys. sztuk.

r e k l a m a
Co prawda, najniższe pogłowie loch mieliśmy w grudniu 2018 roku – wynosiło ono wtedy 744,6 tys. sztuk, w tym loch proś­nych 501,6 tys. sztuk, jednak ten delikatny, zaledwie 1,4-procentowy wzrost nie świadczy o odbudowie naszych stad podstawowych. W stosunku do grudnia 2018 roku liczba loch na chów zwiększyła się o 10,2 tys. sztuk, w tym loch proś­nych o 29 tys. sztuk (5,8%).

Mniejsze zainteresowanie chowem świń

Jak podaje GUS, spadek pogłowia nastąpił we wszystkich grupach produkcyjnych trzody chlewnej. W porównaniu z danymi sprzed roku liczba prosiąt zmniejszyła się o 0,7%, warchlaków – o 0,8%, a świń przeznaczonych na chów – o 0,4%. Mniejsze zainteresowanie chowem świń widać w niższym poziomie importu prosiąt i warchlaków. W pierwszym półroczu 2019 roku zaimportowaliśmy do Polski 3 mln 425 tys. prosiąt o średniej masie ciała 30,6 kg wobec 31,8 kg w 2018 roku. To o około 12% mniej prosiąt niż w analogicznym okresie 2018 roku. Jedyną grupą, która zanotowała w skali roku zwyżkę o 1,9%, były zwierzęta przeznaczone na ubój.

Według danych GUS, w czerwcu 2019 roku za 1 kg żywca wieprzowego płacono rolnikom 5,77 zł w skupie, a na targowiskach 5,85 zł, czyli odpowiednio o 24,5% i o 14,9% więcej niż w czerwcu 2018 roku. Mimo tego nie udało się zatrzymać spadku pogłowia trzody chlewnej.

Dominika Stancelewska
Zdjęcie: Dominika Stancelewska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mniej stresu dla loch to więcej prosiąt

Opłacalność produkcji trzody chlewnej w cyklu zamkniętym zależy od liczby urodzonych i odchowanych prosiąt w ciągu roku od maciory, a ostatecznie – sprzedanych tuczników. Wraz ze wzrostem liczby prosiąt maleją koszty jednostkowe i wyższy jest zysk. Właściwa organizacja pracy w sektorze rozrodu, kontrola żywienia loch oraz prawidłowy remont stada wpływają na użytkowość rozrodczą samic i uzyskiwane wyniki.

czytaj więcej

Porządek ssania przy wymieniu lochy wpływa na zdrowie prosiąt

Mleczność loch przekłada się na liczbę odchowanych prosiąt, dlatego powinno się zwracać uwagę na budowę gruczołu mlekowego, a w szczególności na liczbę sutków, ich rozmieszczenie oraz wykluczenie ewentualnych wad budowy. Najistotniejszą bowiem kwestią jest nie to, ile prosiąt locha urodzi, ale ile wykarmi i odchowa.

czytaj więcej

Czy razem z paszą ASF przedostanie się do USA?

W ciągu ostatniego roku wirus afrykańskiego pomoru świń pojawił się na nowych kontynentach i rozprzestrzenił na wiele krajów. Jeśli ASF jest w stanie przetrwać dalekie transporty importowanych surowców i pasz, stwarza to niebezpieczeństwo zarażenia świń w odległych krajach przez te komponenty. Stany Zjednoczone obawiają się, że wirus ASF przeniesie się do ich kraju wraz z importowanymi, głównie z Chin, surowcami paszowymi, co byłoby niszczycielskie dla amerykańskiej produkcji świń, ponieważ jest to choroba ograniczająca handel.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)