Ptasia grypa znów atakuje. W Polsce padło 17 tys. ptaków, we Francji aż 600 tys. kaczek
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ptasia grypa znów atakuje. W Polsce padło 17 tys. ptaków, we Francji aż 600 tys. kaczek

14.01.2021autor: Dorota Kolasińska Dominika Mulak

Służby weterynaryjne potwierdziły 2 nowe ogniska grypy ptaków w Polsce. Wirus HPAI zaatakował m.in. gospodarstwo pod Gorzowem, gdzie przez chorobę padło ponad 15 tys. indyków. Grypa ptaków szaleje także w innych krajach Europy – tylko w pierwszym tygodniu było ponad 30 ognisk ptasiej grypy.


Dwa nowe ogniska ptasiej grypy: pod Gorzowem i pod Olsztynem

We wtorek 12 stycznia Główny Lekarz Weterynarii poinformował o dwóch nowych ogniskach wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce.

Ognisko HPAI nr 3. w 2021 r. stwierdzono w gospodarstwie znajdującym się we wsi Radostowo pod Olsztynem w woj. warmińsko-mazurskim. Ferma utrzymywała gęsi reprodukcyjne w  wieku 6 miesięcy. Niestety wybitych musiało być niemal 2 tys. ptaków.

Natomiast 4 ognisko grypy ptaków w Polsce w 2021 r. zostało potwierdzone w gospodarstwie położonym w miejscowości Staw, w gminie Lubiszyn pod Gorzowem w woj. lubuskim, które hodowało ponad 15,5 tys. indyków rzeźnych w wieku 16,5 tygodni.

W gospodarstwach, w których stwierdzono grypę ptaków, zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI. Wyznaczono także obszary zapowietrzone i zagrożone w promieniu 10 km wokół ognisk choroby.

 

r e k l a m a

Grypa ptaków już w 8 państwach Europy

Początek roku przyniósł dalsze rozprzestrzenianie się wirusa grypy ptaków w Europie i budzi przerażenie wśród hodowców drobiu.

Według depeszy reuters.com w ostatnich dniach na Węgrzech grypa ptaków zaatakowała fermę, gdzie było utrzymywanych niemal 48 tys. indyków. Przez wirusa HPAI padło ok. 150 sztuk. Jednak ze względu na procedury powstrzymywania rozprzestrzeniania się choroby pozostałe ptaku zostały wybite.

Jeszcze dramatyczniej sytuacja wygląda we Francji, gdzie  liczba ognisk grypy ptaków od 1 stycznia 2021 roku wzrosła już do 72. Największe straty z tego tytułu poniósł region nastawiony na produkcję kaczek rzeźnych z przeznaczeniem na foie gras, gdzie przez wirusa zostało wybitych niemal 600 tys. kaczek.

Tak duża liczna wynika z taki zwalczania ptasiej grypy jaką przyjęły francuskie władze: wybijany jest cały drób zarówno ze strefy skażonej, jak i zagrożonej wokół wykrytego ogniska i to bez względu na wyniki badań.

W pierwszym tygodniu 2021 roku kraje europejskiej zgłosiły łącznie 32. ogniska grypy ptaków. Zostały one potwierdzone w:

  • Danii,
  • Francji,
  • Niderlandach,
  • Niemczech,
  • Polsce,
  • Szwecji,
  • Węgrzech,
  • Wielkiej Brytanii.

W 2020 r. w całej UE wyznaczono 442 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków. Najczęściej choroba atakowała gospodarstwa drobiarskie na Węgrzech (273 ogniska), w Polsce (53 ogniska) i Francji (35 ognisk).

Dorota Kolasińska i Dominika Mulak
Fot. Pixabay

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego. Redaktor działów: top bydło i top agrar Polska Online,

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

redaktor w dziale "top agrar Polska Online"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Grypa ptaków w UE – sytuacja najgorsza we Francji

Sytuacja związana z grypą ptaków w Unii Europejskiej pogarsza się z dnia na dzień. Liczba ognisk stale rośnie, najgorzej jest we Francji. 

czytaj więcej

Grypa ptaków atakuje Pomorze i Wielkopolskę

Kolejne ogniska ptasiej grypy na Pomorzu i w Wielkopolsce. Mimo mrozów i wzmożonej bioasekuracji w większych stadach wirus atakuje ptactwo domowe, grypa ptaków nie odpuszcza.

czytaj więcej

Wielkopolska: Trwa likwidacja stada indyków na fermie w Żodyniu

W woj. wielkopolskim wyznaczono 3. ognisko grypy ptaków. Tym razem w stadzie indyków w powiecie wolsztyńskim. Trwa likwidacja zwierząt. Będą nowe strefy... 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)