Nowe przepisy dla hodowców świń. Co się zmieni?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowe przepisy dla hodowców świń. Co się zmieni?

31.10.2021autor: wk

Od 1 listopada zaczną obowiązywać nowe unijne przepisy dotyczące bioasekuracji. Inspekcja Weterynaryjna apeluje do rolników o jak najszybsze sporządzenie planów bezpieczeństwa biologicznego. Czy i jakie problemy będą grozić w przemieszczaniu świń poza obszary ASF?

Winnym zamieszaniu jest rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej 605, które wprowadza dwa nowe wymagania, a więc konieczność:

  1. ogrodzenia budynków, gdzie utrzymywane są świnie,
  2. posiadania tzw. planów bezpieczeństwa biologicznego, zawierających opis podstawowych czynności, jakie podejmuje się w gospodarstwie w celu ochrony przed wnikaniem wirusów ASF.
r e k l a m a

Główny Lekarz Weterynarii apeluje do rolników

Chociaż w teorii rozporządzenie 605 obowiązuje już od kwietnia, to Inspekcja Weterynaryjna postanowiła egzekwować je dopiero od listopada.

Apeluję do rolników, właścicieli gospodarstwa utrzymujących świnie w obszarach objętych ograniczeniami w związku z ASF o jak najszybsze sporządzenie planów bezpieczeństwa biologicznego oraz ich zatwierdzenia u właściwego powiatowego lekarza weterynarii przed datą 31 października 2021r.napisał Główny Lekarz Weterynarii Mirosław Welz.

Jak nowe przepisy o bioasekuracji wpłyną na przemieszczanie świń ?

Niski poziom dostosowania gospodarstw do nowych wymogów, w tym w szczególności w zakresie opracowania i wdrożenia planu bezpieczeństwa biologicznego, może w konsekwencji doprowadzić do poważnych problemów w zakresie przemieszczania świń poza obszary objęte ograniczeniami I, II i III.

Konieczna jest intensyfikacja działań związanych z dostosowaniem do wymogów bioasekuracji.

Wzory dokumentów przygotowane dla rolników

Dlatego GLW przekazał do wykorzystania służbowego i dystrybucji wśród hodowców świń następujące dokumenty:

  • wzór dokumentu „Plan bezpieczeństwa biologicznego dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie 300 sztuk średniorocznie, nie zatrudniających pracowników do obsługi zwierząt, i produkcji pasz spoza gospodarstwa”.
  • propozycję do ewentualnego wykorzystania wzoru dokumentu „Plan bezpieczeństwa biologicznego dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie powyżej 300 sztuk średniorocznie.”
  • wytyczne dotyczące praktycznego wdrażania zasad spełniania wymagań bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie zgodnie z wymaganiami załącznika II RWK 2021/605 z dnia 7 kwietnia 2021. ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń.
  • informacja dla rolników utrzymujących świnie w sprawie planu bezpieczeństwa biologicznego

Dokumenty te dostępne są na stronie internetowej GIW.

Wzory powyższych dokumentów mają charakter poglądowy

Jednocześnie Inspekcja Weterynaryjna podkreśla, że wzory powyższych dokumentów mają charakter poglądowy, co oznacza, że inne wcześniejsze plany sporządzone przez producentów świń, a odpowiadające unijnym wymaganiom i zatwierdzone przez powiatowego lekarza weterynarii będą respektowane przez organy Inspekcji Weterynaryjnej.

Sporządzone wzory dokumentów są kierowane przede wszystkim do rolników, którzy zwracają się do terenowych organów Inspekcji Weterynaryjnej o pomoc i wskazówki w tym zakresie.

 

wk

Zdjęcie: arch. red. (D. Stancelewska)

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

Nowe przepisy dot. zwalczania ASF od listopada!

Od 1 listopada wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Rolnicy w strefach ASF będą zobowiązani do ogrodzenia swoich budynków inwentarskich oraz stworzenia pisemnego planu bezpieczeństwa biologicznego.

czytaj więcej

Śruta rzepakowa może dawać dobre efekty w żywieniu świń. Ale jest jeden warunek

Jednym ze składników decydujących o jakości paszy jest białko, które, obok energii, jest najkosztowniejsze. Produkty rzepakowe to dobre źródło białka w żywieniu świń, ale należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Badania pokazują, że mogą być jednak bardzo cennym surowcem, zwłaszcza po poddaniu ich specjalnej obróbce czy fermentacji.

czytaj więcej

ARiMR nie przyznała dotacji na bioasekurację. Sąd stanął po stronie rolnika

  Rolnik z Wielkopolski już po raz drugi wygrał sprawę o przyznanie dofinansowania na bioasekurację ze środków PROW 2014–2020, o które stara się od listopada 2018 roku. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dwukrotnie odmówiła mu przyznania pomocy na inwestycje zapobiegające ASF. Chodziło o dotację na budowę ogrodzenia chlewni oraz osobnego ogrodzenia magazynu na słomę wykorzystywaną jako ściółka w budynkach inwentarskich.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)