Nowa strategia walki z ASF. W końcu stawiamy na grodzenie i odstrzał dzików!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowa strategia walki z ASF. W końcu stawiamy na grodzenie i odstrzał dzików!

09.03.2020

Odstrzał sanitarny dzików jest jednym z podstawowych elementów strategii zwalczania ASF. Populacja tych zwierząt jest niedoszacowana, a brak kontroli nad jej liczebnością może doprowadzić do rozprzestrzeniania się wirusa. Grodzenie zakażonych obszarów to także skuteczna metoda, ale najskuteczniej ryzyko wystąpienia afrykańskiego pomoru świń w chlewni ogranicza bioasekuracja.

Z artykułu dowiesz się

  • W jaki sposób Belgia walczy z epidemią ASF?
  • Co nakazuje najnowsze rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi?
  • Jak wygląda aktualna sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się ASF w Polsce?
W związku z zagrożeniem wirusem afrykańskiego pomoru świń myśliwi w Wielkopolsce muszą odstrzelić do końca kwietnia prawie 5 tys. dzików. W rejonie Wolsztyna w nadleśnictwach podlegających Dyrekcjom Lasów Państwowych z Poznania i Zielonej Góry ogrodzono strefy zagrożone wystąpieniem ASF, a leśnicy i myśliwi cały czas przeczesują lasy w poszukiwaniu martwych dzików, które są badane i utylizowane. Rok łowiecki kończy się dopiero 31 marca, ale do tej pory w województwie wielkopolskim odstrzelono 35 tys. dzików.

Odstrzał sanitarny stosowany na zachodzie Europy

Odstrzał sanitarny jest skutecznym sposobem na walkę z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF i stosuje się go powszechnie także na zachodzie Europy. W Belgii od wybuchu choroby we wrześniu 2018 roku do 30 września 2019 roku przebadano 3864 dziki (padłe, zabite na drogach lub upolowane): 3667 próbek pobrano w strefie ASF (1106,62 km2), w tym w obszarach zakażonych i o wzmożonej obserwacji. Wszystkie 827 zwierząt z dodatnim wynikiem w kierunku afrykańskiego pomoru świń pochodziło ze strefy zakażonej. Większość przypadków stanowiły dziki padłe (96,1%), odstrzelone zaś 3,5%, a zabite na drodze – 0,4%. W strefie zakażonej choroba przemieszczała się ze wschodu na zachód w dużych i ciąg-łych lasach.

r e k l a m a
Sieć ogrodzeń została zbudowana w Belgii na granicy państwa oraz wokół trzech wyznaczonych obszarów zakażonych i potencjalnego ryzyka (około 300 km do listopada 2019 roku). Belgijskie płoty zostały połączone z ogrodzeniami zbudowanymi we Francji i Luksemburgu. Celem było zahamowanie migracji dzików oraz stworzenie ciasnych korytarzy, w których można przeprowadzić odstrzał bez ryzyka niekontrolowanego przemieszczania się zwierząt na duże odległości.

Belgowie walczą z ASF

Jak dotąd, belgijska strategia kontroli, obejmująca połączenie odstrzału i stawiania płotów, okazała się skuteczna w utrzymywaniu wirusa ASF na ogrodzonym obszarze. Od marca 2019 roku poza strefą nie stwierdzono żadnego zarażonego dzika. Sieć ogrodzeń zahamowała migrację tych zwierząt i ułatwiła ich odstrzał w strefie ASF. W obrębie każdej strefy porównano liczbę upolowanych dzików przed wybuchem choroby (poprzedni sezon polowań) z liczbą znalezionych martwych, zabitych i odstrzelonych dzików po wybuchu epidemii (od września 2018 roku do marca 2019 roku).

W strefie zakażonej liczba znalezionych martwych dzików była dwukrotnie większa niż liczba upolowanych w poprzednim roku. W obszarach wzmocnionej obserwacji środki związane z odstrzałem (łapanie w pułapki, strzelanie w nocy, polowania) dały liczbę tusz, która była odpowiednio o 159% i 187% większa niż w poprzednim roku z polowania.

W rozprzestrzenianiu się wirusa w środowisku naturalnym kluczową rolę odgrywają myśliwi kontrolujący liczebność dzików poprzez odstrzał oraz prowadzący kontrolę łowisk pod kątem odnajdywania padłych zwierząt. Myśliwi mający kontakt ze zwierzętami dzikimi, w tym martwymi, w szczególności zobowiązani są do przestrzegania zasad bioasekuracji. Belgowie podkreślają, że zarówno lekarze weterynarii, jak i myśliwi przestrzegają u nich rygorystycznych środków bezpieczeństwa biologicznego przy postępowaniu z tuszami i pobieraniu próbek.

Rozporządzenie, które kładzie nacisk na bioasekuracje

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 30 stycznia 2020 roku w sprawie zasad bioasekuracji, jakie powinny być przestrzegane podczas polowania lub odstrzału sanitarnego oraz przy wykonywaniu czynności związanych z zagospodarowaniem dzików na obszarach objętych nakazami, zakazami lub ograniczeniami, należy używać oczyszczonego i odkażonego sprzętu i obuwia oraz odzieży poddanej procesowi mającemu na celu inaktywację wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Tylko w obszarze ochronnym (strefa żółta) dopuszcza się patroszenie dzików w terenie. Muszą być, oczywiście, spełnione podstawowe wymagania. Zaleca się wówczas, aby patroszenie odbyło się na foli lub innym nieprzepuszczalnym materiale. Należy zwracać uwagę, by krew czy fragmenty tuszy nie wydostały się poza obręb folii. Ponadto przepisy wymagają, aby przeprowadzić odkażanie miejsca patroszenia oraz innych miejsc zanieczyszczonych krwią, wydzielinami lub wydalinami odstrzelonych dzików. Odstrzelone zwierzęta wraz ze wszystkimi ich częściami, w tym narządami wewnętrznymi, należy transportować w szczelnych pojemnikach lub workach oraz wyczyścić i zdezynfekować przedmioty, w tym narzędzia i noże, używane podczas patroszenia.

Trzeba przeprowadzić po każdym transporcie mycie i odkażanie środka transportu oraz pojemników, w których znajdowały się odstrzelone dziki lub ich części, oraz przechowywać tusze w sposób zapobiegający bezpośredniemu kontaktowi z tuszami i częściami ciała pozostałych gatunków zwierząt łownych.

Coraz poważniejsza sytuacja na wschodzie i w centrum Polski

Sytuacja w Lubuskiem oraz w Wielkopolsce pokazuje, że wirus ASF jest jednak nieprzewidywalny. Powinni więc poprzez bioasekurację chronić się także rolnicy. Pierwszy przypadek wirusa u padłego dzika w Wielkopolsce potwierdzono w grudniu ubiegłego roku. Wirus wykryto u zwierzęcia znalezionego w okolicach Kębłowa w powiecie wolsztyńskim i jak do tej pory wszystkie przypadki dotyczą tylko tego powiatu. Wirusa potwierdzono łącznie u 212 dzików w tym regionie. Według danych Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego pogłowie trzody chlewnej na tym obszarze liczy około 3,5 mln sztuk.

Sytuacja zaczyna być coraz poważniejsza na wschodzie i w centralnej Polsce. W związku ze znalezieniem dzika na granicy województw mazowieckiego i łódzkiego trzy gminy w powiecie opoczyńskim znalazły się w lutym w strefie czerwonej (obszar objęty ograniczeniami). Należą do nich: Poświętne, Drzewica oraz Opoczno. Powiększono także aż do powiatu piotrkowskiego strefę żółtą o ponad 30 gmin z powiatów opoczyńskiego, tomaszowskiego, rawskiego, skierniewickiego oraz łowickiego. Są to między innymi:
  • gminy: Łyszkowice, Kocierzew Południowy, Kiernozia, Chąśno, Nieborów, część gminy wiejskiej Łowicz położona na północ od linii wyznaczonej przez drogę nr 92 biegnącej od granicy miasta Łowicz do zachodniej granicy oraz część gminy wiejskiej Łowicz położona na wschód od granicy miasta Łowicz i na północ od granicy gminy Nieborów w powiecie łowickim,
  • powiat rawski,
  • powiat skierniewicki,
  • gminy: Białaczów, Mniszków, Paradyż, Sławno i Żarnów w powiecie opoczyńskim,
  • gminy: Czerniewice, Inowłódz, Lubochnia, Rzeczyca, Tomaszów Mazowiecki i Żelechlinek w powiecie 
Dominika Stancelewska
Zdjęcie: Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak firma widmo oszukała rolników sprzedając im trefne agregaty?

Rolnicy kupili w lipcu 2019 r. agregat uprawowy. Zdołali nim uprawić ledwo 32 hektary ziemi i sprzęt się popsuł. Na dodatek okazało się, że maszynę sprzedała im firma, która formalnie została zlikwidowana na początku ubiegłego roku.

czytaj więcej

Skuteczna ochrona upraw - jakie strategie warto zastosować?

CIECH Sarzyna oferuje na ten sezon nową, kompleksową strategię ochrony fungicydowej w uprawie zbóż. Jej fundamentem jest zastosowanie środków Prokarb 450 EC i Askalon 125 SC w fazie T1 oraz Tarcza Łan Extra 250 EW, a także Azoksar 250 SC w fazie T2. Strategią zapewniającą dobry start roślin jest łączne zastosowanie preparatów Prokarb 450 EC, Tarcza Łan Extra 250 EW i Azoksar 250 SC już w fazie T1. Rolnicy zainteresowani ziarnem wolnym od mikotoksyn mogą zastosować Prokarb 450 EC oraz Tarcza Łan Extra 250 EW w fazie T3.

czytaj więcej

Czy grodzenie gospodarstwa ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa ASF?

Gospodarstwo Ryszarda Szewczuka już ponad 6 lat temu po raz pierwszy znalazło się w strefie ASF. Od tamtej pory afrykański pomór świń wielokrotnie oddziaływał na jego hodowlę. Zapytaliśmy go, czy trudno było przez te lata utrzymać ciągłość produkcji trzody chlewnej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)