Nowa fabryka pasz Sano w Bartoszewicach już działa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowa fabryka pasz Sano w Bartoszewicach już działa

01.06.2022autor: Beata Dąbrowska

Nawet do 10 ton paszy granulowanej na godzinę i 16 ton sypkiej – takie wydajności produkcyjne osiąga nowy zakład produkcyjny Sano-Nowoczesne Żywienie Zwierząt, jaki uruchomiony został w Bartoszewicach w gminie Płużnica, w woj. kujawsko-pomorskim. Jest to już druga fabryka firmy Sano w Polsce.

W nowej fabryce Sano będzie produkować m.in. pasze granulowane

– Fabryka w Bartoszewicach jest najnowocześniejszą pod względem technologicznym spośród wszystkich dotychczas wybudowanych przez naszą firmę – poinformował podczas uroczystego otwarcia zakładu, które odbyło się 19 maja 2022 r. prezes Bernhard Waldinger.

Jest to również pierwszy zakład Sano, w którym można produkować pasze granulowane, a ideą jego powstania stało się coraz powszechniejsze wykorzystanie zrobotyzowanego systemu doju, w którym krowy żywione są właśnie paszami granulowanymi. Dój robotami uznawany jest obecnie jako najlepsze rozwiązanie, za którym musimy podążać i był to jeden z argumentów przemawiających za budową nowej fabryki – dodał prezes Sano-Nowoczesne Żywienie Zwierząt.

Prezes Waldinger podkreślił, że o wyborze miejsca drugiej fabryki zdecydowała m.in. lokalizacja tak pożądanego terenu na północy Polski, bliskość autostrady oraz profesjonalne przygotowywanie Płużnickiego Parku Inwestycyjnego.

Warto wspomnieć, że firma Sano obecna jest w Polsce już od 30 lat. Początkowo pasze importowane były z Niemiec, aż do 2000 roku, kiedy to w Sękowie (w woj. wielkopolskim) uruchomiono pierwszą (poza Niemcami) fabrykę. Była to wówczas największa i najnowocześniejsza wytwórnia pasz w naszym kraju.

– Rozpoczynaliśmy swoją produkcję od premiksów, preparatów mlekozastępczych i wreszcie pasz uzupełniających Protamino. Zapotrzebowanie na pasze białkowe stało się tak duże, że fabryka w Sękowie nie nadążała z produkcją. W najgorętszym okresie produkowaliśmy nawet 2000 ton paszy dziennie, dlatego też konieczne wręcz było odciążenie zakładu w Sękowie – wspominał podczas uroczystości otwarcia prezes Waldinger.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali (od lewej): Joanna Geiger – członek zarządu, Bernhard Waldinger – prezes Sano oraz dr Ryszard Kujawiak – doradca prezesa

  • Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali (od lewej): Joanna Geiger – członek zarządu, Bernhard Waldinger – prezes Sano oraz dr Ryszard Kujawiak – doradca prezesa
r e k l a m a

Najwyższa jakość pasz i najlepsze wyniki w produkcji świń

Sano jest producentem pasz, ale – co najważniejsze – pasz o recepturach, które doskonale sprawdzają się w żywieniu zwierząt. Skuteczność ich skarmiania docenili i doceniają hodowcy, którzy mogą uzyskiwać znakomite, często rekordowe, nawet w Europie rzadko spotykane, rezultaty.

W ciągu prawie 30 lat działalności w Polsce wiele produktów Sano stało się powszechnie znanych. Bo kto nie słyszał o niezwykle bogatych pod względem składu premiksach dla trzody chlewnej Ferkelgold, Aminogold czy Sauengold. Wraz z rozpoczęciem w 2000 roku produkcji pasz w Sękowie powstały niezwykle popularne koncentraty dla trzody chlewnej Protamino: Protamino Premium, Protamino Premium Forte dla tuczników, Protamino Piggi dla prosiąt czy Protamino Matra i Protamino Pregna dla loch. Natomiast dla prosiąt ssących opracowano mleczny cukierek Bonni-M Forte, a dla prosiąt odsadzonych mieszankę pełnoporcjową Babsy.

W Bartoszewicach produkowane są granulowane mieszanki Orbisan G dla krów przy robotach udojowych i Calf-Start G dla cieląt. Podczas zwiedzania zakładu Joanna Geiger zaznaczyła, że w fabryce skupowane są wyłącznie zboża od lokalnych producentów

  • W Bartoszewicach produkowane są granulowane mieszanki Orbisan G dla krów przy robotach udojowych i Calf-Start G dla cieląt. Podczas zwiedzania zakładu Joanna Geiger zaznaczyła, że w fabryce skupowane są wyłącznie zboża od lokalnych producentów

 

Pierwsze doświadczenia na początku działalności Sano w Polsce wykazały, że tuczniki można było sprzedawać w wieku poniżej 6 miesięcy, a przyrosty dzienne mogą przekraczać nawet 900 g, przy zużyciu paszy poniżej 3 kg na kg przyrostu. W wielu następnych doświadczeniach żywieniowych wykonanych na różnych gatunkach zwierząt, także na cielętach, krowach, bydle opasowym i na drobiu, uzyskano zdecydowanie lepsze wyniki. Należą do nich: mięsność tuczników ponad 70%, przyrosty dzienne ponad 1000 g, przy zużyciu paszy 2,2 kg na 1 kg przyrostu, czy wzrost wydajności krów o ponad 3000 kg w ciągu roku, czyli o 10 l dziennie!

Któż nie zna wybitnej hodowczyni Elżbiety Kandulskiej, która w 1993 roku jako pierwsza w Polsce uzyskała wydajność krów przekraczającą 10 000 kg mleka, następnie 12 417 kg mleka w 1997 roku, 14 769 kg mleka w 2010 roku i długo nie pobity rekord 15 586 kg w 2012 roku.

Sano Agrar Institute w Lubiniu pozwala prowadzić badania nad paszami dla krów

Aby jeszcze lepiej spożytkować wiedzę i doświadczenie, w 2009 – w Lubiniu powstaje Sano Agrar Institut – największa ferma krów mlecznych w Polsce, licząca obecnie ponad 1600 krów mlecznych rasy hf o wydajności ok. 13 000 kg i produkująca ponad 50 000 kg mleka dzienne (ponad 18 mln kg mleka rocznie, którego odbiorcą jest Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole). Wraz z powstaniem instytutu, nastąpił intensywny rozwój badań i prac badawczych nad produktami dla bydła. Zostały poprawione składy wszystkich dotychczasowych mieszanek oraz powstało szereg nowych, takich jak cała linia produktów Lactoma czy Protamilk.

Mieszalnik do pasz o pojemności 4 ton

  • Mieszalnik do pasz o pojemności 4 ton

– Na fermie pokazujemy, jak można odnosić sukcesy w hodowli krów i produkcji mleka, a zdobytą wiedzę – poprzez nasze pasze – przekazujemy hodowcom – mówił Bernhard Waldinger.

Sano Agrar Institut pełni rolę gospodarstwa referencyjnego, nie tylko dla hodowców z Polski, ale także dla innych krajów. Można w nim zobaczyć jak może wyglądać nowoczesna hodowla bydła mlecznego przy zachowaniu wysokiej zdrowotności, płodności i dobrostanu zwierząt.

Farbyka Sano jest pierwszą inwestycją w Płużnickim Parku Inwestycyjnym 

Podczas uroczystości Joanna Geiger – członek zarządu Sano podziękowała wszystkim zaangażowanym w projekt osobom. Szczególne podziękowania skierowała do wójta gminy Płużnica – Marcina Skonieczki, który stworzył profesjonalny Płużański Park Inwestycyjny.

– W naszej gminie produkty firmy Sano znają i cenią niemal wszyscy hodowcy zwierząt. Otwarcie fabryki to nie tylko bardzo ważny dzień dla firmy Sano, ale też wszystkich mieszkańców naszej gminy. Jest to bowiem pierwsza inwestycja w Płużnickim Parku Inwestycyjnym, dzięki której nasza gmina będzie rozwijać się zdecydowanie szybciej. Powstanie tak nowoczesnego zakładu to również dodatkowe miejsca pracy oraz prestiż dla gminy – podkreślił wójt Marcin Skonieczka.

Od samego początku działalności Sano współpracuje także z najbardziej popularnymi w Polsce czasopismami rolniczymi, takimi jak: „Top Agrar”, „Tygodnik Poradnik Rolniczy” i „Elita Dobry Hodowca”.

– W naszym imieniu za zaproszenie na uroczystość organizatorom podziękował redaktor naczelny „Top Agrar” Karol Bujoczek, który wspomniał też o wartości dodanej, jaką firma Sano wniosła do polskiego rolnictwa

– Jest wiele innowacyjnych rozwiązań, ale to co najważniejsze, to wprowadzenie profesjonalnego doradztwa żywieniowego do polskich gospodarstw hodowlanych, nad którym pieczę od lat sprawuje dr Ryszard Kujawiak. Dzięki tym działaniom wielu gospodarstwom udało się zdecydowanie poprawić efektywność produkcji zwierzęcej.

Sano to niekwestionowany lider

Całkowicie zgadzam się ze słowami mojego kolegi. Sano od początku swojej działalności w Polsce było prekursorem i liderem wielu przedsięwzięć. Jako pierwsza firma paszowa nauczyła polskich rolników mieszać paszę z zastosowaniem premiksów, według komputerowych receptur opracowanych przez przedstawicieli – doradców żywieniowych Sano.

Trzej przyjaciele „z boiska”, od prawej: Krzysztof Wróblewski – redaktor naczelny „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, dr Ryszard Kujawiak – doradca prezesa Sano, Karol Bujoczek – redaktor naczelny „Top-Agrar”

  • Trzej przyjaciele „z boiska”, od prawej: Krzysztof Wróblewski – redaktor naczelny „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, dr Ryszard Kujawiak – doradca prezesa Sano, Karol Bujoczek – redaktor naczelny miesięcznika "top agrar Polska”

 

Wówczas (1994 rok) hodowcy mogli zobaczyć po raz pierwszy w życiu, przenośne komputery (laptopy), z którymi przyjeżdżali doradcy żywieniowi Sano i układali receptury. Pomagały w tym liczne wykłady oraz specjalnie wydana w tym czasie książka „Racjonalne żywienie zwierząt”, która doczekała się 4 wznowień o łącznym nakładzie 20 000 egzemplarzy. Od 2000 roku rozpoczęto regularne wydawanie czasopisma Sano Magazyn „Żywienie zwierząt – zdrowie i zysk”. W ciągu 22 lat ukazało się 96 numerów o łącznym nakładzie ponad 7 mln egzemplarzy.

Warto dodać, iż w 2003 roku Sano, jako pierwsza firma paszowa poza granicami Niemiec, otrzymała znak jakości DLG. Przez cały czas oceny uzyskiwano 100-procentową zgodność wyników badań laboratoryjnych z deklaracją na etykiecie.

Na koniec uroczystości prezes Bernhard Waldinger uchylił rąbka tajemnicy i poinformował, iż Sano planuje już kolejną inwestycję, jaką będzie trzecia fabryka, tym razem zlokalizowana w południowo-wschodniej Polsce, w rejonie Przemyśla.

Uroczystość otwarcia nowej fabryki swoją obecnością zaszczyciło wielu gości

  • Uroczystość otwarcia nowej fabryki swoją obecnością zaszczyciło wielu gości

Beata Dąbrowska
Fot. Beata Dąbrowska, Katarzyna Sierszeńska

autor Beata Dąbrowska

Beata Dąbrowska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Chemirol zdradził patenty na wysokie plony [FILM]

Odmiany rzepaku i zbóż oraz różnorodne technologie ochrony, odżywiania i biostymulacji roślin można było obejrzeć podczas Warsztatów Polowych firmy Chemirol. Zobacz naszą relację filmową z imprezy!

czytaj więcej

Śruta rzepakowa może dawać dobre efekty w żywieniu świń. Ale jest jeden warunek

Jednym ze składników decydujących o jakości paszy jest białko, które, obok energii, jest najkosztowniejsze. Produkty rzepakowe to dobre źródło białka w żywieniu świń, ale należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Badania pokazują, że mogą być jednak bardzo cennym surowcem, zwłaszcza po poddaniu ich specjalnej obróbce czy fermentacji.

czytaj więcej

ARiMR nie przyznała dotacji na bioasekurację. Sąd stanął po stronie rolnika

  Rolnik z Wielkopolski już po raz drugi wygrał sprawę o przyznanie dofinansowania na bioasekurację ze środków PROW 2014–2020, o które stara się od listopada 2018 roku. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dwukrotnie odmówiła mu przyznania pomocy na inwestycje zapobiegające ASF. Chodziło o dotację na budowę ogrodzenia chlewni oraz osobnego ogrodzenia magazynu na słomę wykorzystywaną jako ściółka w budynkach inwentarskich.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)