Najlepsze witaminy mają polskie wędliny
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Najlepsze witaminy mają polskie wędliny

02.11.2022autor: Dominika Stancelewska

Zamiast eliminować produkty pochodzenia zwierzęcego z menu, zwłaszcza jeśli robimy to ze względów etycznych, powinniśmy raczej starać się zapewnić zwierzętom właściwe warunki i dopilnować, aby uzyskiwane od nich produkty były jak najwyższej jakości. Jest to możliwe jedynie wtedy, gdy zwierzęta mają pełen dobrostan i bardzo dobrą paszę. Wówczas można też w pewien sposób modyfikować skład mięsa, by był jeszcze bardziej korzystny dla zdrowia ludzi.

Brak mięsa w diecie może niekorzystnie odbić się na zdrowiu

Coraz więcej osób przechodzi na dietę wegetariańską lub wegańską. Jedzenie dużej ilości warzyw faktycznie może mieć korzystny wpływ na niektóre aspekty zdrowia. Jednak brak mięsa w diecie może skutkować niedoborami, które nie pozostają bez wpływu na organizm. Dlatego nie należy ograniczać rozwoju produkcji zwierzęcej, a jedynie przestrzegać zasad dobrego chowu, przyjaznego zwierzętom, jako ważnego elementu całego łańcucha produkcji żywności.

Około 60% materiału strukturalnego mózgu stanowią lipidy, w większości w formie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Kwasy te są kluczowe dla rozwoju mózgu. W przypadku ich niedoboru na wczesnym etapie życia może dochodzić do zaburzenia funkcji poznawczych i problemów z widzeniem.

Najnowsze wyniki badań wskazują, że u dorosłych niedobory tych kwasów są przyczyną zaburzeń koncentracji, dysleksji, demencji starczej, schizofrenii i innych patologii układu nerwowego. Chociaż najlepszym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych są ryby i skorupiaki, znajdują się one także w mięsie i wątrobie zwierząt – przekonuje prof. Jarosław Całka z Katedry Fizjologii Klinicznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Dobrej jakości produkty mięsne to źródło witaminy B12, kreatyny oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, których nie dostarczą produkty roślinne

  • Dobrej jakości produkty mięsne to źródło witaminy B12, kreatyny oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, których nie dostarczą produkty roślinne

Ludzie muszą pobierać te kwasy w diecie, ponieważ organizm nie jest w stanie syntetyzować ich dostatecznie szybko z innych kwasów tłuszczowych zawartych w warzywach, orzechach czy nasionach. Mają one właściwości przeciwzapalne, a ich niewystarczająca konsumpcja prowadzi do przewlekłych ogólnoustrojowych zapaleń, podobnie jak wysoki stosunek kwasów omega-6 do omega-3. Dieta wegańska i wegetariańska skutkują właśnie takim wysokim niepożądanym stosunkiem. Również jaja mają stosunek omega-6 do omega-3 na wysokim poziomie 15: 1. Tymczasem analizy wykazują związek między rozwojem depresji a niedoborem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3.

r e k l a m a

Osoby wybierające dietę wegetariańską i wegańską są narażone na niedobory wielu kluczowych mikroelementów i witamin

Dostępne są badania wskazujące, że diety wegetariańska, a szczególnie wegańska skutkują niedoborami cynku, żelaza, witaminy B12, kreatyny oraz jodu. Mięso jest dobrym źródłem witaminy B12, która poprawia przyswajalność żelaza i cynku z diety roślinnej oraz zapobiega niedokrwistości. Badania wykazały, że niedobór witaminy B12 występował u 26% wegetarian i 52% wegan. Co więcej, niedobory te wystąpiły, pomimo że aż 59% badanych deklarowało suplementację tej witaminy. Szczególnie u wegan stężenie witaminy B12 było poniżej normy.

Konsekwencje jej niedoboru są dotkliwe dla całego organizmu, a czasami wręcz nieodwracalne. To oprócz depresji, zmęczenia, osłabienia także uszkodzenia nerwów i zaburzony rozwój czy niedorozwój funkcji poznawczych (tzw. problemy szkolne). Niemowlęta karmione piersią przez matki weganki i wegetarianki są także w grupie ryzyka niedoboru tej witaminy. Naturalnym źródłem witaminy B12 są głównie produkty pochodzenia zwierzęcego, gdyż w żywności roślinnej w 80% stanowią ją nieaktywne biologicznie analogi – tłumaczy profesor.

Osoby niejedzące mięsa mogą mieć niższe IQ

Około połowy osób niejedzących mięsa badanych przez norweskich i amerykańskich naukowców miało dobowe spożycie jodu poniżej wymaganego poziomu. Okazało się też, że niedobór kreatyny w diecie wegetariańskiej obniża inteligencję i pamięć operacyjną, co koresponduje z utratą około 15 punktów IQ. Przeprowadzone w ramach eksperymentu testy wykazały u badanych obniżoną sprawność intelektualną.

Jak twierdzi prof. Jarosław Całka, niedobory niektórych składników w diecie bezmięsnej mogą prowadzić do rozwoju depresji i pogorszenia sprawności intelektualnej

  • Jak twierdzi prof. Jarosław Całka, niedobory niektórych składników w diecie bezmięsnej mogą prowadzić do rozwoju depresji i pogorszenia sprawności intelektualnej

Jak wyjaśnia ekspert, dobowe zapotrzebowanie osoby o masie ciała 70 kg na kreatynę wynosi 2 g, przy czym 1 g tego związku jest syntetyzowany przez organizm z aminokwasów, a pozostała ilość powinna być dostarczona w pożywieniu. Najlepszymi źródłami kreatyny są mięso i ryby, a 1 g jest zawarty w 250 g świeżego mięsa.

W 2003 roku przeprowadzono badanie i stwierdzono, że 6-tygodniowa suplementacja kreatyny istotnie poprawiła wyniki testu na inteligencję oraz pamięć operacyjną wśród wegetarian. Może to sugerować, że o ile wegetarianizm jest praktykowany przez osoby o wyższej inteligencji, to jednak ostatecznie może prowadzić do pogorszenia wskaźnika IQ – uważa Jarosław Całka.

Dominika Stancelewska
Zdjęcia: Dominika Stancelewska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 44/2022 na str. 37. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

autor Dominika Stancelewska

Dominika Stancelewska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Ile kosztują wyroby i mięso bezpośrednio od rolników?

Inflacja dotyka każdy dział gospodarki w kraju. Koszty produkcji także rosną. Czy w gospodarstwach, gdzie sprzedawane i wytwarzane są wędliny i mięso obserwujemy wzrost kosztów produkcji i cen? Zapytaliśmy rolników, jak wygląda sytuacja. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Sztuczne mięso to nie jest mięso: Copa-Cogeca o niemięsnych nazwach produktów

Mięso z laboratorium nie jest mięsem, ale jadalnym produktem białkowym – przekonują polskie organizacje rolnicze. Ich zdaniem, kwestie nazewnictwa takiej „żywności”, powinny być restrykcyjnie rozstrzygnięte na poziomie unijnej legislacji.

czytaj więcej

Śruta rzepakowa może dawać dobre efekty w żywieniu świń. Ale jest jeden warunek

Jednym ze składników decydujących o jakości paszy jest białko, które, obok energii, jest najkosztowniejsze. Produkty rzepakowe to dobre źródło białka w żywieniu świń, ale należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Badania pokazują, że mogą być jednak bardzo cennym surowcem, zwłaszcza po poddaniu ich specjalnej obróbce czy fermentacji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)