Na początku 2022 r. zabraknie antybiotyków dla zwierząt?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na początku 2022 r. zabraknie antybiotyków dla zwierząt?

13.11.2021autor: Dominika Stancelewska

28 stycznia 2022 roku wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/6 z 11 grudnia 2018 roku w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych, które może spowodować ograniczenie dostępności leków przeznaczonych dla zwierząt. 

Polska nadal nie przedstawiła przepisów dostosowujących nasze prawo do tego rozporządzenia

Organizacje branżowe skierowały do premiera Mateusza Morawieckiego apel o przyspieszenie prac legislacyjnych nad ustawą dotyczącą dostępności środków leczniczych przeznaczonych dla zwierząt, gdyż Polska nie przedstawiła do tej pory przepisów dostosowujących nasze prawo do nowego rozporządzenia. Powstanie lista antybiotyków, które będą zarezerwowane wyłącznie do leczenia ludzi, co w opinii Polskiego Stowarzyszenia Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych „POLPROWET” może spowodować chaos w kwestii dostępności leków dla zwierząt.

r e k l a m a

Leki do celów weterynaryjnych potrzebowały uporządkowania kryteriów

Istotą rozporządzenia jest zajęcie się kwestią walki z antybiotykoopornością poprzez uporządkowanie kryteriów, które na poziomie europejskim będą bezpośrednio oddziaływały na dopuszczenie do obrotu leków na potrzeby weterynaryjne. Rozporządzenie reguluje dystrybucję leków, raportowanie ich użycia oraz szereg spraw związanych z ich obrotem i dostępnością dla zwierząt. Do tej pory przygotowano ocenę skutków regulacji, a także skoordynowano prace merytoryczne nad projektem ustawy z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym, głównym lekarzem weterynarii oraz Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jednak Ministerstwo Zdrowia nie nadało jeszcze wpisu do rejestru prac legislacyjnych dla krajowej ustawy o weterynaryjnych produktach leczniczych.

Organizacje branżowe są za potrzebnymi regulacjami w obrocie leków dla zwierząt, ale nie kosztem zdrowia zwierząt

„Jesteśmy za regulacją stosowania antybiotyków, jak i ograniczania ich wykorzystania, jednak nie możemy dopuścić do sytuacji, w której zwierzęta nie będą leczone. Wszelkie kwestie związane z rejestracją, kontrolą, reklamą czy dystrybucją tych preparatów zostaną ustalone na podstawie rozporządzenia unijnego, a ustawa krajowa ma stanowić doprecyzowanie w skali kraju i musi wejść w życie razem z unijnym rozporządzeniem, to znaczy do 28 stycznia 2022 roku” – czytamy w piśmie skierowanym do premiera.

Dominika Stancelewska

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Dominiki Stancelewskiej pt. Po Nowym Roku zabraknie antybiotyków?, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 45/2021 na str. 41.

Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Zdjęcie: Dominika Stancelewska

autor Dominika Stancelewska

Dominika Stancelewska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny świń coraz niższe. Ile za świnie dostają rolnicy w Polsce, Niemczech i Danii?

Tanio, coraz taniej. Ceny trzody chlewnej nadal spadają, i to nie tylko w Polsce, ale także u największych producentów wieprzowiny – w Danii i Niemczech. Jakie są stawki w tych krajach? Ile dziś skupy w Polsce płacą za tucznika? 

czytaj więcej
Kronika policyjna

Rzekomi obrońcy praw zwierząt wtargnęli do chlewni i zranili świnie

Trzech mężczyzn włamało się do chlewni w Oberstreu w Dolnej Frankonii (Niemcy) i zraniło zwierzęta. Złapani na gorącym uczynku przez właściciela, udawali obrońców praw zwierząt. Teraz policja prowadzi śledztwo.

czytaj więcej

Śruta rzepakowa może dawać dobre efekty w żywieniu świń. Ale jest jeden warunek

Jednym ze składników decydujących o jakości paszy jest białko, które, obok energii, jest najkosztowniejsze. Produkty rzepakowe to dobre źródło białka w żywieniu świń, ale należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Badania pokazują, że mogą być jednak bardzo cennym surowcem, zwłaszcza po poddaniu ich specjalnej obróbce czy fermentacji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)