Mamy nowe ogniska ASF w Łódzkiem, Wielkopolsce, na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mamy nowe ogniska ASF w Łódzkiem, Wielkopolsce, na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu

29.06.2021autor: Dominika Stancelewska

Potwierdzono trzy kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń w województwie łódzkim. Kolejne ogniska ASF weterynaria stwierdziła także w gospodarstwach z woj. wielkopolskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Gdzie są nowe ogniska ASF?

3 nowe ogniska ASF w woj. łodzkim

23 czerwca 2021 roku Główny Lekarz Weterynarii potwierdził trzy kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń w województwie łódzkim. Pierwsze z nich, a 3 w 2021 roku, w gospodarstwie utrzymującym 48 świń w gminie Lututów w powiecie wieruszowskim. Kolejne, czyli czwarte w tym roku, zostało stwierdzone w stadzie utrzymującym 149 świń w gminie Tuszyn (powiat łódzki wschodni). Ognisko numer 5/2021 zostało wykryte w gospodarstwie z 23 świniami zlokalizowanym w gminie Łubnice w powiecie wieruszowskim.

r e k l a m a

Afrykański pomór świń zawleczony poprzez zakup zakażonych świń

Co istotne, na tym terenie nie stwierdzano zachorowań u dzików, więc to rejon wolny do tej pory od afrykańskiego pomoru świń. Do wybuchu choroby doszło poprzez zakup zakażonych świń. Ogniska czwarte i piąte są kontaktowe w stosunku do ogniska trzeciego w gminie Lututów, z którego według dochodzenia epizootycznego najprawdopodobniej wypłynęło zagrożenie. Takich gospodarstw kontaktowych ustalono w sumie 5, w tym jedno z Wielkopolski.

Nowe ogniska ASF pod Kępnem w Wielkopolsce 

Jak mówiła podczas spotkania w Śmiglu Joanna Kokot-Ciszewska, zastępca wielkopolskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii w Poznaniu, 22 czerwca faktycznie stwierdzono ognisko ASF w stadzie w Wielkopolsce w powiecie kępińskim, w miejscowości Marianka Mroczeńska w gospodarstwie, w którym utrzymywano 132 tuczniki.

Do gospodarstwa trafiły 33 świnie zakupione w gospodarstwie w powiecie wieruszowskim w gminie Lututów. Tak więc ognisko numer 3 stało się źródłem zakażenia nie tylko w ogniskach stwierdzonych w Łódzkiem. Wszystkie zwierzęta zostały zabite i przekazane do utylizacji, a następnie przystąpiono do czyszczenia i dezynfekcji obiektu.

ASF w gospodarstwach na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu 

Z kolei 23 czerwca potwierdzono wirusa ASF w gospodarstwie utrzymującym 12 świń zkolalizowanym w miejscowości Hrebenne w powiecie hrubieszowski  na Lubelszczyźnie. Jest to 7 ognisko w 2021 roku w Polsce. Natomiast 8 ognisko został stwierdzone w gospodarstwie położnym w miejscowości Wólka Księżnicka pod Mielcem w woj. podkarpackim. Oba te ogniska są pierwotne, ale na tych terenach wcześniej notowano przypadki ASF u dzików. 

Jakie utrudnienia czekają rolników po wprowadzeniu czerwonej strefy?

Jak zapewnia ministerstwo rolnictwa, dzięki szybkiemu dochodzeniu epizootycznemu potwierdzono, że ognisko nr 3 w Świątkowicach było pierwotnym dla ogniska nr 4 w Kruszowie, a wirusa przeniesiono poprzez zakup zakażonych świń. Wszystkie ustalenia oraz pobranie próbek do badań laboratoryjnych wykonano w ciągu 48 godzin od wykrycia pierwszego ogniska, co zdaniem resortu rolnictwa powinno zapobiec dalszemu szerzeniu się choroby, a w szczególności przeniesieniu wirusa na powiat piotrkowski. To właśnie hodowcy trzody chlewnej z tego powiatu, określanego jako świńskie zagłębie, są najbardziej przerażeni całą sytuacją. W powiecie piotrkowskim utrzymywanych jest ponad 400 tys. świń. Dlatego służby weterynaryjne robią wszystko, aby powstrzymać szerzenie się wirusa.

W przypadku potwierdzenia ogniska w niedługim czasie na okolicznym obszarze wyznaczona zostanie przez Komisję Europejską czerwona strefa, a to oznacza dla producentów trzody chlewnej utrudnienia w sprzedaży zwierząt i zapewne obniżkę cen skupu tuczników. Zwierzęta będą mogły być ubijane wyłącznie w zakładach mięsnych, które otrzymały decyzję o możliwości uboju świń ze strefy czerwonej ASF. Ponadto służby weterynaryjne likwidują wszystkie stada świń w promieniu 1 km od ujawnionych ognisk.

Przypomnijmy, że pierwsze ognisko w tym roku wyznaczono w marcu w gospodarstwie z prawie 16 tys. świń w województwie lubuskim, a drugie w maju w stadzie, w którym były 3373 świnie w Wielkopolsce.

Dominika Stancelewska, Paweł Mikos

autor Dominika Stancelewska

Dominika Stancelewska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy mieli dostać jałówki z Holandii, a zostali oszukani

Hodowcy bydła mlecznego z woj. łódzkiego przeczytali ogłoszenie informujące o możliwości leasingu jałówek przez zadłużone gospodarstwa. Gdy wpłacili 9 720 zł na „ubezpieczenie transportu bydła”, kontakt się urwał. Nie ma pieniędzy ani jałówek.

czytaj więcej

Kolejne ogniska ASF w Polsce. Tym razem na Dolnym Śląsku

Wirus ASF nie odpuszcza i atakuje chlewnie z coraz większą częstotliwością. Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła właśnie 25. ognisko - tym razem choroba pojawiła się na Dolnym Śląsku w niewielkim stadzie świń.

czytaj więcej

Prędzej dziki same wyzdychają na ASF

Na prośbę rolników z powiatu wolsztyńskiego i Stowarzyszenia Rolnicy PWL, których sytuację opisywaliśmy w numerze 21. „Tygodnika”, w Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim zorganizowano spotkanie ze służbami odpowiedzialnymi za zwalczanie afrykańskiego pomoru świń. Rolnikom zależy, aby Inspekcja Weterynaryjna w województwie lubuskim wdrożyła działania, które w Wielkopolsce ograniczyły rozprzestrzenianie się wirusa, i zredukowała populację dzików.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)