Kolejne ogniska ptasiej grypy. 6 tys. ptaków do wybicia
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kolejne ogniska ptasiej grypy. 6 tys. ptaków do wybicia

25.05.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Ptasia grypa nie odpuszcza – pojawiły się bowiem kolejne pięć ognisk grypy ptaków w Polsce w dniach 16-18 maja 2021 r. Główny Lekarz Weterynarii podał, że wybito niemal 6 tys. ptaków.

Pięć nowych ognisk grypy ptaków w Polsce. Gdzie je potwierdzono?

Wyniki badań laboratoryjnych z dni 16-18 maja br. zostały przeprowadzone przez Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Są to ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu nr 323 - 327 w 2021 r. podtypu H5N.

  • Ognisko nr 323 – z dnia 16.05.2021r. dotyczyło 163 kur i kaczek z gospodarstwa niekomercyjnego w Więckowie (gm. Janowo, pow. nidzicki, woj. warmińsko-mazurskie).
  • Ognisko nr 324 – z dnia 16.05.2021r. dotyczyło 1 456 ptaków (1 305 kaczek, 134 gęsi, 7 kur i 1 perliczki) z gospodarstwa komercyjnego w Szydłowie (gm. Szydłowo, pow. mławski, woj. mazowieckie).
  • Ognisko nr 325 – z dnia 16.05.2021r. dotyczyło 141 ptaków (kaczek gęsi, kur, perliczek, indyków) z gospodarstwa niekomercyjnego w Przybyszewie (gmi. Regimin, pow. ciechanowski, woj. mazowieckie).
  • Ognisko nr 326 – z dnia 18.05.2021r. dotyczyło 2 065 indyków rzeźnych z gospodarstwa komercyjnego w Nawri (gm. Nowe Miasto Lubawskie, pow. nowomiejski, woj. warmińsko-mazurskie).
  • Ognisko nr 327 – z dnia 18.05.2021r. dotyczyło 2 063 indyków rzeźnych z gospodarstwa komercyjnego w Nowym Mieście Lubawskim (gm. Nowe Miasto Lubawskie, pow. nowomiejski, woj. warmińsko-mazurskie).

Zgodnie z prawem w gospodarstwach, w których potwierdzono wirusa grypy ptaków, zostały wprowadzone procedury zwalczania choroby, czyli wybicie i utylizacja drobiu, który był zainfekowany lub mógł być. Z kolei wokół ognisk ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone.

r e k l a m a

Jak służby weterynaryjne chcą zwalczać ptasią grypę w Polsce? 

Warto przypomnieć, że w środę 19 maja 2021 minister rolnictwa, Grzegorz Puda oraz Mirosław Welz, nowy Główny Lekarz Weterynarii, zaprezentowali założenia nowej strategii zwalczania grypy ptaków w Polsce. Ta strategia ma się składać głównie z takich działań jak:

  • bieżący monitoring sytuacji;
  • wczesne wykrywanie wirusa;
  • utworzenie 3 laboratoriów badających wirusy;
  • realizacja procedur;
  • przyspieszenie i większa mobilność działań;
  • program szkolenia hodowców drobiu dot. przestrzegania zasad bioasekuracji;
  • tworzenie map ryzyka.

Zdaniem Głównego Lekarza Weterynarii nowe procedury mają przyczynić się do szybszej i skuteczniejszej likwidacji ognisk choroby. Mają być także prowadzone badania, które pozwolą dokładnie określić źródło i rodzaj pochodzenia wirusa, jak również określenie kto mógł przenieść wirusa do kurnika.
– Zwiększona presja środowiskowa wirusa, z jaką mamy do czynienia w tym roku wynika m.in. z warunków pogodowych – zwrócił uwagę główny lekarz weterynarii Mirosław Welz.

Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Zmiana w GIW: Mirosław Welz Głównym Lekarzem Weterynarii

Dzisiaj MRiRW poinformowało o ważnej zmianie w Głównej Inspekcji Weterynaryjnej. Dr Bogdan Konopka nie będzie już pełnił funkcji Głównego Lekarza Weterynarii, na stanowisku zastąpi go jego dotychczasowy zastępca dr Mirosław Welz.

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

ASF: GIW wyjaśnia, jakie zmiany w przepisach dot. ASF i przemieszczaniu świń

W związku publikacją 15 kwietnia br. rozporządzenia KE ustanawiającego specjalne środki kontroli w odniesieniu do ASF Główny Lekarz Weterynarii informuje, że nowe przepisy UE wprowadzają kilka ułatwień jeżeli chodzi o możliwość przemieszczania świń z gospodarstw, zlokalizowanych w obszarach występowania ASF poza te strefy, warunkując to spełnieniem wymagań weterynaryjnych.

czytaj więcej

Grypa ptaków: GIW wyznaczył obszary wysokiego ryzyka, co to oznacza dla hodowców?

GIW podał informację na temat obszarów w Polsce, gdzie występuje najwyższe ryzyko wybuchu ogniska grypy ptaków u drobiu domowego. Sprawdź, co to oznacza dla Twojego gospodarstwa! 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)