ASF: GIW wyjaśnia, jakie zmiany w przepisach dot. ASF i przemieszczaniu świń
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ASF: GIW wyjaśnia, jakie zmiany w przepisach dot. ASF i przemieszczaniu świń

05.05.2021autor: Dorota Kolasińska

W związku publikacją 15 kwietnia br. rozporządzenia KE ustanawiającego specjalne środki kontroli w odniesieniu do ASF Główny Lekarz Weterynarii informuje, że nowe przepisy UE wprowadzają kilka ułatwień jeżeli chodzi o możliwość przemieszczania świń z gospodarstw, zlokalizowanych w obszarach występowania ASF poza te strefy, warunkując to spełnieniem wymagań weterynaryjnych.

Główny Inspektorat Weterynarii wyjaśnił jakie zmiany ustanowiło rozporządzenie KE Wykonawczego Komisji (UE)  2021/605 z 7 kwietnia 2021r., które opublikowano 15 kwietnia br. 

– W związku z doniesieniami niektórych mediów dotyczących wejścia w życie  „rewolucyjnych zmian” po publikacji 15 kwietnia br.  rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 2021/605 z 7 kwietnia 2021r. ustanawiającego specjalne środki kontroli w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń Główny Lekarz Weterynarii informuje, że wbrew doniesieniom medialnym nowe przepisy UE wprowadzają kilka ułatwień jeżeli chodzi o możliwość  przemieszczania świń z gospodarstw, zlokalizowanych w obszarach występowania ASF poza te strefy, warunkując to spełnieniem wymagań weterynaryjnych – tłumaczy GIW. 

Co się zmieni? 


W najbliższych miesiącach hodowcy, którzy jeszcze nie wprowadzili niektórych wymagań związanych z bioasekuracją, będą musieli dostosować gospodarstwa do przepisów wynikających z prawa UE. 

W nowych przepisach m.in. zrezygnowano z dotychczas obligatoryjnych badań krwi świń na obszarach cyrkulacji wirusa ASF u dzików lub trzody chlewnej. Nie trzeba kontrolować wszystkich gospodarstw w promieniu 3 km od gospodarstwa, z którego świnie przemieszczane mają być poza obszar stwierdzania ognisk ASF u świń, a w przyszłości zaistnieje możliwość rezygnacji z badania klinicznego świń na 24 h przed wysyłką z gospodarstwa.

r e k l a m a
Wprowadzono konieczność ogrodzenia budynków, gdzie utrzymywane są świnie, przechowywana jest pasza i ściółka, po drugie gospodarstwo musi posiadać plan bezpieczeństwa biologicznego. 

Plan ten zawiera znane już wymagania jak konieczność zmiany obuwia i ubrania roboczego przy wejściu do budynków inwentarskich, jak i nowe w brzmieniu ale znane już wcześniej zasady podziału na tzw. strefę czystą, czyli budynki gdzie przebywają świnie i przechowywana jest pasza oraz  strefę brudną - podwórko, magazyny sprzętu rolniczego, część socjalna gospodarstwa, gdzie  mogą przychodzić goście z zewnątrz – wymienia GIW.

Ponadto zaznacza, że współpracuje ze związkami hodowców świń oraz przetwórców mięsa wieprzowego, skupionymi wokół „Branżowego Porozumienia  ds. Walki z ASF” w celu wypracowania najbardziej optymalnych rozwiązań dotyczących wdrożenia 2 nowych wymogów. Dodatkowo GLW nie przewiduje nagłej egzekucji ww. nowych zasad. 

Obecnie nadal obowiązują przepisy wcześniej obowiązujące podczas przemieszczania świń.  
Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF wnioskuje o wprowadzenie okresu przejściowego do końca grudnia 2021 roku, na wprowadzenie zmian w gospodarstwach. 

oprac. dkol na podst. wetgiw.gov.pl/KZPPTCh
fot. poglądowe
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Nowa ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej: ubój bydła do 12 miesiąca życia na użytek własny?

Rząd planuje zezwolić na ubój bydła do 12 miesiąca życia na potrzeby własne. Do konsultacji została przesłana kompleksowa zmiana przepisów dotyczących Inspekcji Weterynaryjnej. 

czytaj więcej

Kolejne ogniska ptasiej grypy. 6 tys. ptaków do wybicia

Ptasia grypa nie odpuszcza – pojawiły się bowiem kolejne pięć ognisk grypy ptaków w Polsce w dniach 16-18 maja 2021 r. Główny Lekarz Weterynarii podał, że wybito niemal 6 tys. ptaków.

czytaj więcej
Aktualności

Zmiana w GIW: Mirosław Welz Głównym Lekarzem Weterynarii

Dzisiaj MRiRW poinformowało o ważnej zmianie w Głównej Inspekcji Weterynaryjnej. Dr Bogdan Konopka nie będzie już pełnił funkcji Głównego Lekarza Weterynarii, na stanowisku zastąpi go jego dotychczasowy zastępca dr Mirosław Welz.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)