Jaka locha nadaje się na mamkę dla prosiąt?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jaka locha nadaje się na mamkę dla prosiąt?

04.09.2022autor: Dominika Stancelewska

Wybierając zwierzęta na lochy mamki, należy zwracać uwagę, aby cechowała je wysoka mleczność i spokojny temperament. W przypadku korzystania z mamek pogorszy się współczynnik wyproszeń stada, czyli średnia liczba porodów przypadająca na lochę w ciągu roku. Przenosi się bowiem prosięta między grupami loch w różnym okresie laktacji. 

Przeniesienie nadliczbowych prosiąt do mamki powinno się odbyć nie wcześniej niż 24h po wyproszeniu

W jednoetapowym mamkowaniu od lochy, która jest w 21. dniu laktacji, odsadza się jej prosięta i przenosi do odchowalni, a do niej dosadza prosięta z miotów nadliczbowych. Przenoszenie prosiąt do mamki powinno nastąpić po pobraniu przez nie siary od własnej matki, czyli nie wcześniej niż 24 godziny po porodzie.

r e k l a m a

Mamka pośrednia przy dwuetapowym mamkowaniu

Przy dwuetapowym wyrównywaniu miotów konieczna jest jeszcze tzw. mamka pośrednia, do której w 7. dniu laktacji dosadza się prosięta, a jej własne przenosi się do lochy będącej w 21. dniu laktacji. Prosięta od tej ostatniej trafiają do odchowalni. Przemieszczanie prosiąt, choć ratuje życie nadliczbowych sztuk, może wpływać niekorzystnie na procesy neurohormonalne przygotowujące lochę do kolejnego cyklu produkcyjnego. Jeżeli przy maciorze po 21. dniu laktacji pozostawimy 5–6 jej własnych prosiąt, mogą wystąpić tzw. ciche ruje.

Czytaj więcej: Jak nie stracić nadliczbowych prosiąt z dużego miotu?

Dominika Stancelewska
Zdjęcie: Dominika Stancelewska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 35/2022 na str. 37. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Dominika Stancelewska

Dominika Stancelewska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Flushing w żywieniu loch - jakie daje korzyści?

Po odsadzeniu prosiąt i przemieszczeniu loch do sektora rozrodu zasadniczym celem jest wywołanie rui na 4.–6. dzień po odłączeniu prosiąt. Podobnie jak w przypadku loszek, zalecaną strategią żywieniową jest stosowanie flushingu po odsadzeniu. U wieloródek ze względu na krótszy czas do pokrycia nie zawsze jest on stosowany, a nie powinno tak być. 

czytaj więcej

Rozród świń: jak wspomóc przebieg akcji porodowej u lochy?

Długość porodu u loch zależy od ich kondycji, wieku, stanu zdrowia oraz liczebności miotu, a także od zapewnienia im odpowiednich warunków w chlewni i prawidłowego postępowania z proszącą się lochą. Należy wdrożyć zachowania, które wspomagają przebieg akcji porodowej, zapobiegają gorączce i zaparciom oraz umożliwiają wysoką wydajność macior.

czytaj więcej

Dotacje dla rolników: do 80 zł za prosię. Do kiedy i jakie warunki?

Nieubłaganie zbliża się końcowy termin, w którym producenci świń do biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania mogą składać wnioski o dotacje za każdą świnię urodzoną w gospodarstwie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)