Drób ozdobny cieszy oko gospodarza oraz turysty
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Drób ozdobny cieszy oko gospodarza oraz turysty

28.08.2020

W gospodarstwach, zwłaszcza ekologicznych czy agroturystycznych, chętnie utrzymuje się drób ozdobny. Dosyć popularne rasy kaczek to dworka, biegus indyjski, mandarynka czy kaczki czubate.

Z artykułu dowiesz się

  • Czym charakteryzują się biegusy indyjskie ?
  • Czym charakteryzują się samce mandarynki podczas okresu godowego ?
  • Jakie rodzaje kaczek są w popularne w Polsce ?
Kaczki dworki cechuje czarno-białe upierzenie, szybki przyrost masy ciała, małe otłuszczenie i dobre umięśnienie. W związku z tym, że wyhodowano je w Polsce, bardzo dobrze czują się w naszej strefie klimatycznej i polecane są do małych gospodarstw. Są odporne na niekorzystne warunki środowiska i łatwe do chowu. Bardzo dobrze żerują na pastwiskach. Dworki odznaczają się lekko spionowanym, ale długim, szerokim i dobrze umięśnionym tułowiem. Znoszą też sporo jaj.

r e k l a m a
Bardzo pięknie prezentują się w obejściu kaczki czubate, choć są zdecydowanie mniej odporne na zmienne warunki środowiska niż inne rasy. To niewielkie ptaki o masie ciała 2–2,5 kg. Mają w genomie cechę recesywną czubatości. Osobniki homozygotyczne, które dziedziczyłyby po ojcu i matce wyjątkowo okazały czub, zamierają w jaju w czasie rozwoju embrionalnego lub w pierwszych tygodniach odchowu. To wynik działania genów letalnych, dlatego czubatość często nie jest dziedziczona, gdyż młode zamierają. Kaczkę czubatą można krzyżować tylko z kaczką bezczubą, wówczas potomstwo takich ptaków będzie czubate i bezczube.

Biegusy odznaczają się charakterystyczną sylwetką 

Pochodzenie biegusów indyjskich nie jest do końca ustalone, ale pierwsze przywiezione do kraju ptaki przekazano przede wszystkim do ogrodów zoologicznych. Później trafiły do hodowli. Biegusy odznaczają się charakterystyczną sylwetką, która jest mocno spionizowana, lekka i wydłużona, przez co też specyficznie się poruszają. Samce ważą około 2 kg, a samice 1,6–1,7 kg. Opierzenie ptaków bywa różne, ale często barwne. Biegusy, podobnie jak inne kaczki, doskonale nadają się do zwalczania ślimaków, które są dla nich przysmakiem. Znoszą też bardzo dużo jaj, niekiedy więcej niż kury. Dlatego kaczki tej rasy są wykorzystywane do krzyżowania międzyrasowego w celu udoskonalenia nieśności, wylęgowości jaj oraz zwiększenia odporności i żerności. W Polsce jednak nie ma tradycji spożywania kaczych jaj.

Kaczki rouen zostały wyhodowane we Francji i są użytkowane w kierunku mięsnym. Mają masywną budowę i są dobrze umięś-nione. Samice ważą około 4 kg, a kaczory 5 kg. Do zalet tej rasy należą duża żerność, wysoka wydajność rzeźna i uniezależnienie ptaków od środowiska wodnego. Wadą jest natomiast późne osiąganie dojrzałości płciowej oraz wrażliwość na niekorzystne warunki środowiska. Dlatego selekcjonowano tę rasę głównie pod kątem użytkowości mięsnej, a nie rozpłodowej.

Kaczki rouen barwą upierzenia przypominają kaczki krzyżówki. Samice są brązowoszare, samce mają ciemniejszą barwę i zieloną głowę, odciętą od szyi białą obrożą. Często u obu płci występują białe plamy. W polskich gospodarstwach spotkać można wiele kaczek wyglądem przypominających rouen, ale niestety nie są to ptaki czystorasowe. W większości są to mieszańce międzyrasowe o nieznanym pochodzeniu, ale o ciekawym wyglądzie.

Biegusy indyjskie wyróżniają się mocno spionizowaną postawą

  • Biegusy indyjskie wyróżniają się mocno spionizowaną postawą 

Samce mandarynki są wyjątkowo barwne w okresie godowym 

Mandarynki popularność zawdzięczają unikalnemu upierzeniu samców, które w okresie godowym jest wyjątkowo barwne. W szacie godowej, noszonej przez samca od września do końca maja, pióra lotek drugiego rzędu są nienaturalnie rozszerzone ku górze i wykręcone na boki. W Azji Wschodniej kaczki te cieszą się wielką popularnością, gdyż są symbolem szczęścia małżeńskiego z uwagi na to, że para tych ptaków jest sobie wierna przez całe życie.

Głowa i czub samców opalizują barwą metalicznie zieloną. Z kolei długie pióra czuba mienią się dodatkowo kolorami białym, brunatnym i purpurowym. Boki głowy są barwy białej z delikatnym rysunkiem w kolorze jasnordzawym. Pióra na szyi przybierają kolor od złotobrązowego do kasztanowo brązowego. Samica mandarynki jest szarobrązowa i jedynie wokoło oka ma białą otoczkę.

Kaczki te lubią nieduże, lecz zarośnięte roślinnością wybiegi. Mandarynka należy do kaczek gnieżdżących się w dziuplach drzew, więc bardzo istotne dla niej jest, aby w pobliżu rosły zasobne w odpowiednie schronienia drzewa. Najczęściej samodzielnie wybierają miejsce na gniazdo. Bardzo dobrze sprawdzają się budki na wysokich nóżkach, do których ptaki muszą podlecieć. Mandarynki dobrze znoszą nasze warunki klimatyczne. Należą do małych kaczek o masie ciała do 700 g.

Khaki campbell charakteryzuje się brązowozłotym upierzeniem, ciemnozielonym dziobem oraz pomarańczowymi skokami. Rasa pochodzi z Wielkiej Brytanii i należy do kaczek nieśnych. Może znieść nawet 220 jaj rocznie. Są to mniejsze kaczki – dorosłe kaczory ważą około 3 kg, a samice 2,5 kg. Do uzyskania takiej wagi potrzebują około 10 tygodni. Choć nie mają tendencji do otłuszczania się, nie nadają się zbytnio do tuczu, ale mogą znacznie urozmaicić podwórko swoim brązowym upierzeniem. Są bardzo żywotne i odporne na niekorzystne warunki środowiskowe.

Mandarynki dobrze się czują, gdy mają dostęp do stawu oraz schronienia wśród drzew

  • Mandarynki dobrze się czują, gdy mają dostęp do stawu oraz schronienia wśród drzew


Kaczki rouen użytkowane są w kierunku mięsnym, a wyglądem przypominają kaczki krzyżówki

  • Kaczki rouen użytkowane są w kierunku mięsnym, a wyglądem przypominają kaczki krzyżówki

Dominika Stancelewska
Zdjęcia: Archiwum

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Hodowla gęsi to polska tradycja

Gęś ze wszystkich gatunków drobiu najsilniej związana jest z naturą, chów w małych stadach sprzyja jej zdrowiu, dobrym przyrostom masy ciała i doskonałemu upierzeniu. Chów w stadach do 300 sztuk, to powrót do tradycji polskiej wsi, kiedy to gęś doskonale komponowała się w jej krajobrazie.

czytaj więcej

Warto, aby latem drób korzystał z naturalnego wybiegu

W chowie przydomowym można wykorzystywać w żywieniu drobiu pasze dostępne w gospodarstwie, takie jak marchew, pokrzywę czy zielonkę z lucerny i koniczyny. Latem kury powinny też korzystać z naturalnego wybiegu, który może zaspokajać nawet 40% ich zapotrzebowania na składniki pokarmowe.

czytaj więcej

Śruta rzepakowa może dawać dobre efekty w żywieniu świń. Ale jest jeden warunek

Jednym ze składników decydujących o jakości paszy jest białko, które, obok energii, jest najkosztowniejsze. Produkty rzepakowe to dobre źródło białka w żywieniu świń, ale należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Badania pokazują, że mogą być jednak bardzo cennym surowcem, zwłaszcza po poddaniu ich specjalnej obróbce czy fermentacji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)