Czy uda się znaleźć alternatywę dla kastracji prosiąt?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy uda się znaleźć alternatywę dla kastracji prosiąt?

26.06.2020

Zakaz kastracji prosiąt bez znieczulenia, który od 2021 roku będzie obowiązywać w Niemczech, może także w przyszłości dotyczyć naszych producentów trzody chlewnej. Niestety, kastracja ze znieczuleniem to dodatkowy koszt, który może spowodować wzrost cen warchlaków. Konieczne jest więc poszukiwanie skutecznych i bezpiecznych alternatyw dla powszechnie stosowanego zabiegu chirurgicznego.

Z artykułu dowiesz się

  • Czy uda się znaleźć alternatywę dla kastracji prosiąt?
  • Jak kastracja ze znieczuleniem może wpłynąć na cenę warchlaków ?
  • Kiedy wykonać kastrację chemiczną u prosiąt ?
Koszty chowu trzody chlewnej wciąż rosną, między innymi w związku z podnoszeniem wymogów dobrostanu zwierząt. Kastracja chirurgiczna jest zabiegiem stresującym i bolesnym dla zwierząt, wpływającym negatywnie na ich dobrostan, dlatego niektóre kraje, jak chociażby Niemcy, zadeklarowały, że będą stopniowo wycofywały się z rutynowego jej przeprowadzania. Zabieg bez użycia środków znieczulających ma zostać zakazany w Niemczech dla zwierząt w każdym wieku. Niewykluczone więc, że nasz kraj także zaczną obowiązywać te same przepisy, aby wyrównać szanse producentów świń na unijnym rynku. W Polsce większość knurków poddawana jest kastracji chirurgicznej bez znieczulenia, która jest możliwa, jeśli ich wiek nie przekracza 7 dni.

r e k l a m a
Rutynowo przeprowadzany zabieg kastracji wzbudza wiele emocji, choć jest powszechny i ciągle najskuteczniejszy w przeciwdziałaniu pogorszeniu się jakości konsumpcyjnej mięsa wskutek wystąpienia niepożądanego zapachu knurzego tusz. Zapach ten jest efektem nagromadzenia w słoninie oraz tłuszczu śródmięśniowym dużych ilości androsteronu – męskiego hormonu płciowego produkowanego przez jądra. Gromadzi się on w tych tkankach, ponieważ jest łatwo rozpuszczalny w tłuszczach. Kastracja jest wykonywana w wielu krajach także w celu uniknięcia agresywnego zachowania knurów.

Modyfikacje genowe świń

W ubiegłym roku naukowcy z firmy biotechnologicznej Recombinetics z Eagan w Minnesocie (USA) we współpracy z firmą Hendrix Genetics uzyskali prosięta, które dzięki modyfikacjom genów nigdy nie osiągają wieku dojrzewania, a zatem nie potrzebują kastracji, aby uniknąć zapachu knura. Udało się to poprzez zahamowanie genu, który wyzwala uwalnianie hormonów niezbędnych do dojrzewania płciowego. Gen, zwany KISS1, aktywuje się w przysadce mózgowej świń w okresie dojrzewania i powoduje, że pewne komórki zaczynają wytwarzać hormony, które napędzają dojrzewanie, gdy zwierzę dorasta.

Zmiany w genach zostały dokonane w zarodkach świń pobranych od poddanych ubojowi macior. Zarodki następnie umieszczono w loszkach biorcach. Aby prowadzić komercyjną produkcję knurów, które nie osiągają dojrzałości płciowej (a zatem nie mają zapachu knura), samce muszą oczywiście otrzymać zmienione geny od swoich rodziców.

– Ponieważ jednak stado rodzicielskie również miałoby ten gen zmodyfikowany, pozostałoby bez osiągnięcia cech rozrodczych. Należy zatem znaleźć skuteczny sposób zapewnienia płodności stada podstawowego. Przy produkcji komercyjnej takich knurków nie można też pogorszyć takich cech, jak wykorzystanie paszy, wydajność i jakość uzyskiwanego mięsa – mówi prowadzący badania nad prosiętami Tad Sonstegard, dyrektor działu rolnictwa Recombinetics.

Jak podkreśla, może to być jednak w przyszłości pewna alternatywa dla powszechnie stosowanej kastracji chirurgicznej, która jest czynnością nieprzyjemną i uciążliwą dla hodowcy i niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnych powikłań. U prosiąt obserwuje się zmniejszenie aktywności behawioralnej, co przyczynia się do obniżenia bądź zahamowania tempa wzrostu. Zabieg ten jest nie tylko bolesny, ale ma również szkodliwy wpływ na zdrowie świń i mogą po nim pojawić się infekcje. Dotyczy to zwłaszcza prosiąt z niską masą urodzeniową. Kastracja może zwiększyć upadki przed odsadzeniem i wpływa negatywnie na masę ciała przy odsadzeniu.

Naukowcy pracują nad modyfikacjami genetycznymi, które spowodują, że zwierzęta nie będą dojrzewały płciowo, a więc kastracja nie będzie potrzebna
  • Naukowcy pracują nad modyfikacjami genetycznymi, które spowodują, że zwierzęta nie będą dojrzewały płciowo, a więc kastracja nie będzie potrzebna

Kastrację chemiczną najlepiej wykonywać jak najwcześniej

Kastracja chirurgiczna, nawet jeśli wykonywana jest w pierwszych dniach życia prosiąt, może wpływać na zdrowie oraz wyniki produkcyjne zwierząt. To, z jakimi skutkami kastracji będziemy mieli do czynienia, zależy przede wszystkim od terminu przeprowadzania tego zabiegu. Kastrację chirurgiczną najlepiej jest wykonywać jak najwcześniej. Wraz z wiekiem prosiąt rośnie ryzyko wystąpienia powikłań w trakcie gojenia się ran, wyraźniej odczuwają one ból i stres, co przejawia się niechęcią do podchodzenia do paszy i w efekcie spowolnieniem tempa przyrostów.

Zauważono, że młodsze osobniki wykazują większą tolerancję na ból, co z pewnością jest związane z niedojrzałością układu nerwowego. Możliwość pojawienia się różnych infekcji u starszych prosiąt wynika ze wzrostu zanieczyszczenia mikrobiologicznego kojca porodowego po dłuższym czasie użytkowania. Trzeba mieć także na uwadze, że u knurków kastrowanych wcześnie nacięcia do przeprowadzenia zabiegu są mniejsze, co minimalizuje ryzyko wystąpienia infekcji. Rany goją się znacznie szybciej.

Przy wczesnej kastracji rany goją się do 10 dni, natomiast przy przeprowadzanej w późniejszym okresie – ponad 16. Czas gojenia się ran i ryzyko wystąpienia infekcji są też związane z wysoką koncentracją przeciwciał siarowych i wyższym poziomem odporności biernej u młodszych osesków w porównaniu ze starszymi prosiętami. Ze względu na łatwość obsługi zwierząt i możliwość łączenia zabiegu z innymi najlepszym terminem do jego przeprowadzania jest 3. dzień życia knurków.

Przeprowadzanie kastracji w pierwszym dniu życia często jest zabiegiem trudnym do wykonania. Zdarza się, że jąderka jeszcze nie zstąpiły do worka mosznowego. Mają one zaraz po urodzeniu bardzo miękką, galaretowatą konsystencję i trudno je wygodnie chwycić i utrzymać. Problemy te napotykamy zwłaszcza u prosiąt lżejszych niż 1,5 kg. W kolejnych dniach życia problemy z przeprowadzeniem zabiegu wiążą się głównie z coraz większą masą ciała prosiąt i potrzebnym większym nakładem siły i pracy przy poskramianiu.

Niezależnie od metody kastracji zawsze jest to zabieg stresujący oraz bolesny dla zwierząt i ma wpływ na wyniki produkcyjne
  • Niezależnie od metody kastracji zawsze jest to zabieg stresujący oraz bolesny dla zwierząt i ma wpływ na wyniki produkcyjne

Czas na szukanie alternatywnych metod kastracji

Należy się liczyć z tym, że prędzej czy później nas też czeka zaostrzenie przepisów dotyczących kastracji świń. Tak więc w związku z nieuchronnie zbliżającą się perspektywą wycofania możliwości kastracji chirurgicznej warto już teraz zastanowić się nad alternatywnymi metodami. Być może łatwiejszym sposobem okaże się kastracja chemiczna (immunokastracja), która polega na podawaniu knurkom specjalnego preparatu w identyczny sposób jak podaje się szczepionki. Szczepienia młodych samców prowadzą do okresowego ograniczenia pracy jąder u knurów, przez co substancje odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach mięsa oraz niepożądane zachowania są u tuczników praktycznie wyeliminowane.

Minusem tej metody jest to, że knur zachowuje swój pierwotny instynkt, choć jest on znacznie osłabiony. Może dochodzić więc u osobników kastrowanych immunologicznie do zachowań agresywnych, co może stwarzać mimo wszystko problemy w produkcji. Niestety jest to także zabieg pracochłonny. Z drugiej strony jest to metoda bezbolesna i poprawia efektywność tuczu knurków. Pozwala wykorzystać ich potencjał do szybkiego tempa wzrostu i efektywnego wykorzystania paszy. Lepiej przyrastają, a mięso jest pozbawione nieprzyjemnego zapachu.

Ważne przy kastracji

Przy kastracji prosiąt należy pamiętać, że:knurki powinny być zdrowe, zwłaszcza bez objawów biegunki;przed przystąpieniem do zabiegu należy najpierw sprawdzić, czy nie mamy do czynienia z przypadkiem przepukliny, co jest bezwzględnym wskazaniem do przeprowadzenia kastracji w późniejszym terminie przez lekarza weterynarii;przed nacięciem skóry worka mosznowego należy ją oczyścić i zdezynfekować;po zabiegu nie wolno niczym przecierać świeżej rany, można ją ponownie zdezynfekować i potraktować odpowiednim preparatem antybiotykowo-sulfamidowo-steroidowym w formie aerozolu lub zasypki.

Dominika Stancelewska
Zdjęcia: Dominika Stancelewska, archiwum

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak zmaksymalizować odchów prosiąt?

Aby ograniczyć liczbę słabych prosiąt podczas odchowu, powinniśmy zapewnić im jak najlepszą paszę, a także stworzyć odpowiednie warunki bytowania. Ważna jest też mleczność lochy i zapewnienie oseskom dostępu do wymienia.

czytaj więcej

Śruta rzepakowa może dawać dobre efekty w żywieniu świń. Ale jest jeden warunek

Jednym ze składników decydujących o jakości paszy jest białko, które, obok energii, jest najkosztowniejsze. Produkty rzepakowe to dobre źródło białka w żywieniu świń, ale należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Badania pokazują, że mogą być jednak bardzo cennym surowcem, zwłaszcza po poddaniu ich specjalnej obróbce czy fermentacji.

czytaj więcej

ARiMR nie przyznała dotacji na bioasekurację. Sąd stanął po stronie rolnika

  Rolnik z Wielkopolski już po raz drugi wygrał sprawę o przyznanie dofinansowania na bioasekurację ze środków PROW 2014–2020, o które stara się od listopada 2018 roku. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dwukrotnie odmówiła mu przyznania pomocy na inwestycje zapobiegające ASF. Chodziło o dotację na budowę ogrodzenia chlewni oraz osobnego ogrodzenia magazynu na słomę wykorzystywaną jako ściółka w budynkach inwentarskich.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)