Co wywołuje gryzienie się i agresję u świń?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co wywołuje gryzienie się i agresję u świń?

08.09.2022autor: Dominika Stancelewska

Gryzienie i agresja u świń może zakończyć się poważnymi skaleczeniami, gdyż odgryzienie końcówki ogona wywołuje krwawienie, a widok i zapach krwi dodatkowo zachęcają inne zwierzęta do ataku. Podobnie może być w przypadku uszkodzeń skóry powstających w wyniku skaleczeń o ostre krawędzie wygrodzeń lub rusztu. Niejednokrotnie z powodu takiego przypadkowego skaleczenia rozpoczyna się zjawisko kanibalizmu.

Z artykułu dowiesz się

  • Jakie czynniki wpływają na zwiększenie agresji u świń?
  • Jak mikrobiota jelitowa jest powiązana z kanibalizmem u świń?

 

Agresja u świń jest problemem wieloczynnikowym

Obgryzanie ogona i uszu ma najczęściej charakter wieloczynnikowy i może być związane między innymi z brakiem zaspokojenia odruchu ssania naturalnie występującego u zwierząt. Jest wyzwaniem w zapewnieniu dobrostanu w produkcji świń, gdyż wymogi jego polepszenia, w tym unikanie obcinania ogonów, jeśli nie jest to konieczne, doprowadziły do wzrostu liczby świń z nieobciętymi ogonami. W przypadku wystąpienia problemu należy zwrócić szczególną uwagę na warunki utrzymania zwierząt i żywienie, choć najczęściej trudno zidentyfikować jeden, najbardziej prawdopodobny czynnik wyzwalający to zjawisko.

Do obgryzania ogonów i uszu przyczyniają się też:

  • nadmierne zagęszczenie zwierząt,
  • zbyt intensywne oświetlenie,
  • zła wentylacja,
  • duże wahania temperatur,
  • wysoka wilgotność
  • duże stężenie szkodliwych gazów

Generalnie mówiąc: nieodpowiednie warunki klimatyczne i środowiskowe niedające możliwości zaspokajania podstawowych potrzeb behawioralnych. Jako najczęstszą przyczynę występowania gryzienia wymienia się chów bezściołowy i systemy utrzymania świń na podłogach rusztowych, jednak, jak podkreślają eksperci, występuje ono zarówno w chlewniach na ściółce, jak i u świń utrzymywanych na podłożu rusztowym, w dużych i małych gospodarstwach.

r e k l a m a

Czynniki żywieniowe wpływające na wzrost agresji u świń

Nieodłącznym elementem zapobiegającym występowaniu gryzienia jest poprawnie zbilansowana pasza. Najczęściej podawaną przyczyną jest karma uboga w mikro- i makroelementy (szczególnie wapń, sód, magnez, fosfor), niedobory witamin, brak białka lub jego zła jakość oraz mała ilość włókna w paszy. Dlatego stosowanie słomy w chowie świń wydaje się uzasadnione, gdyż pozwala uzupełnić niedobór włókna.

Często zdarza się, że zbyt mały dodatek soli przyczynia się do agresji. Zwierzęta w gorące dni wypijają więcej wody, dlatego ubytek soli z organizmu może być większy. Znaczne ilości sodu stwierdza się we krwi i limfie, być może dlatego świnie się atakują i gryzą, gdyż krew może dostarczać sodu. Eksperci sugerują również, że brak równowagi mikrobiologicznej jelit powinien być rozważany jako przyczyna gryzienia ogonów. Zdrowy układ pokarmowy i korzystna mikro­biota jelitowa są elementami zmniejszającymi stres, co może łagodzić gryzienie ogonów.

Jak zdrowie jelit i odpowiednia mikrobiota wiąże się z kanibalizmem u świń?

Badania prowadzone w ostatnich latach potwierdziły zależność między zdrowiem jelit i mózgiem wpływającą na nastrój i zachowanie. Na mechanizm ten oddziałują różne czynniki, z których pasza odgrywa główną rolę, a zatem może on dostarczyć pewnych wyjaśnień w złożonej etiologii gryzienia ogonów. Różnice w równowadze na osi mikrobiota–jelita–mózg mogą tłumaczyć, dlaczego te same czynniki ryzyka prowadzą do gryzienia ogonów w niektórych gospodarstwach, a w innych nie.

Żywieniowe aspekty zwiększające skłonność do obgryzania ogonów to wspomniana już zbyt mała lub zbyt duża ilość białka (w tym tryptofanu), brak sytości, mały rozmiar cząsteczek paszy, mała zawartość włókna pokarmowego i ograniczona liczba miejsc do karmienia. Czynniki te mogą powodować stres, a tym samym wrzody żołądka, dysbiozę mikrobioty jelitowej, zaburzenia w strukturze nabłonka jelitowego i wpływać na zwiększoną wrażliwość zwierzęcia na stres, co może prowadzić do gryzienia ogona. Odpowiednie stężenie aminokwasów, zwłaszcza tryptofanu, i włączenie do diety pewnych włókien pokarmowych, przekraczających ilość w standardowych paszach, może stymulować rozwój korzystnej mikrobioty jelitowej, zwiększać jej różnorodność oraz zawartość bakterii produkujących krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które chronią przed zapaleniem i zwiększają odporność na stres.

Ponadto leczenie antybiotykami, choć czasami jest koniecznym narzędziem do zwalczania patogenów, stanowi ryzyko gryzienia ogonów. Może ono bowiem jedno­cześnie zaburzać równowagę mikrobiomu jelitowego, co z kolei zwiększa ryzyko zaburzeń w zachowaniu zwierząt. Powiązania te są nadal badane, ale wstępne analizy mogą stanowić podstawę do przyszłych działań mających na celu działania paszowe ograniczające gryzienie ogonów.

Dominika Stancelewska
Zdjęcia: Dominika Stancelewska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 36/2022 na str. 45. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

autor Dominika Stancelewska

Dominika Stancelewska

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

redaktorka "Tygodnika Poradnika Rolniczego", ekspertka z zakresu chowu i hodowli trzody chlewnej oraz innych zwierząt gospodarskich

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Choroba obrzękowa u prosiąt: Co ją wywołuje? Jak jej zapobiegać?

Choroba obrzękowa jest jednym z głównych problemów w odchowalni i powoduje znaczne straty w gospodarstwach. Choć najczęściej za przyczynę biegunek u prosiąt uważane są bakterie Escherichia coli, to jednak nie tylko one przyczyniają się do problemów po odsadzeniu spowodowanych czynnikami zakaźnymi. Po wycofaniu leczniczego tlenku cynku z pasz ryzyko wybuchu klinicznej postaci choroby jest nasilone.

czytaj więcej

Śruta rzepakowa może dawać dobre efekty w żywieniu świń. Ale jest jeden warunek

Jednym ze składników decydujących o jakości paszy jest białko, które, obok energii, jest najkosztowniejsze. Produkty rzepakowe to dobre źródło białka w żywieniu świń, ale należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Badania pokazują, że mogą być jednak bardzo cennym surowcem, zwłaszcza po poddaniu ich specjalnej obróbce czy fermentacji.

czytaj więcej

ARiMR nie przyznała dotacji na bioasekurację. Sąd stanął po stronie rolnika

  Rolnik z Wielkopolski już po raz drugi wygrał sprawę o przyznanie dofinansowania na bioasekurację ze środków PROW 2014–2020, o które stara się od listopada 2018 roku. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dwukrotnie odmówiła mu przyznania pomocy na inwestycje zapobiegające ASF. Chodziło o dotację na budowę ogrodzenia chlewni oraz osobnego ogrodzenia magazynu na słomę wykorzystywaną jako ściółka w budynkach inwentarskich.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)