A-Lima Bis wykonała specjalny paszowóz do niskiej obory
r e k l a m a
Partnerzy portalu

A-Lima Bis wykonała specjalny paszowóz do niskiej obory

04.11.2022autor: Andrzej Rutkowski

Pasze objętościowe, jakie Adam Maciejewski podaje bydłu to głównie sianokiszonka pochodząca z łąk oraz kiszonka z poplonów. Jeśli rolnik widzi, że ma zbyt małe zapasy, to wtedy część kukurydzy zbiera na kiszonkę, ale zdarza się to bardzo rzadko.

Z artykułu dowiesz się

  • Co na temat paszowozu Alimamix Evolution 8V "low type" uważa hodowca po 3 latach użytkowania go w swoim gospodarstwie?
  • Czy opas buhajów jest obecnie opłacalny?
  • Na jakich zasadach hodowca prowadzi tucz kontraktowy świń?

Wyjątkowo udane poplony na kiszonkę

W tym roku wyjątkowo udał się poplon wysiany z myślą o kiszonce. To mieszanka DSV N-Fixx, w skład której wchodzi aż 14 gatunków. Duży udział w mieszance stanowi groch pastewny, są też m.in. koniczyna aleksandryjska, koniczyna perska, facelia, len oleisty, słonecznik, ramtil, sorgo czy też wyka jara. Łącznie zasieliśmy 20 ha poplonu, z czego 10 ha, czyli połowę na kiszonkę i drugie 10 ha na przyoranie – wyjaśnił Adam Maciejewski, który zamierzał zbierać poplon na kiszonkę właśnie podczas naszej redakcyjnej wizyty, a był to przełom września i października, jednak deszcze skutecznie przeszkadzały w rozpoczęciu zbioru.

r e k l a m a

Opas odsadków limousine i mieszańców

Rolnik utrzymuje bydło opasowe w ilości do 50 sztuk, podzielone na grupy wiekowe po 10 sztuk. Byki sprzedaje w wadze 700–800 kg, rozliczając się za wagę żywą.

Do opasu zakupujemy odsadki w wadze powyżej 200 kg. Przeważnie są to sztuki rasy limousine lub też mieszańce z tą rasą. Nie chcemy odchowywać cieląt, które są bardzo delikatne i zdarzają się upadki. Nie można narzekać na ceny bydła rzeźnego, oby nie było gorzej. Obecne ceny ciężkich byków ras mięsnych lub ich mieszańców sięgają 13 zł za kg żywej wagi, a dobre jałówki, bo jałówki również opasamy, można sprzedać po 12 zł za kg żywca – stwierdził Adam Maciejewski, dodając, że jałówki w zakupie są tańsze niż byki, jednak byki lepiej przyrastają i osiągają wyższe wagi końcowe.

Rolnik opasa odsadki głównie rasy limousine lub też jej mieszańce

  • Rolnik opasa odsadki głównie rasy limousine lub też jej mieszańce

Specjalny paszowóz, który wjedzie do niskiej obory

W żywieniu bydła rolnik stosuje dawkę mieszaną w paszowozie Alimamix Evolution 8V "low type" co oznacza, że jest on znacznie niższy niż standardowa maszyna.

Paszowóz wykonano specjalnie pod zamówienie. Zależało nam, aby był on maksymalnie niski, tak aby wjechał także do starszego i niższego budynku inwentarskiego. Obniżenie maszyny uzyskano głównie poprzez tylne umieszczenie osi jezdnej, za koszem, a nie po środku pod koszem jak zazwyczaj bywa – wyjaśnił Adam Maciejewski.

Paszowóz o pojemności 8 m3 posiada tylny wysyp oraz jeden pionowy ślimak. Pracuje w tym gospodarstwie od 3 lat.

Paszowóz to duże ułatwienie w codziennej obsłudze stada, dzięki niemu pasze zadajemy znacznie szybciej. Zdecydowaliśmy się też zakupić drugą maszynę od firmy A-Lima-Bis, jaką jest rozrzutnik obornika o ładowności 12 ton. Pracuje on u nas od 2 sezonów i sprawuje się kapitalnie. To wytrzymała i bardzo wydajna maszyna. Zdecydowaliśmy się na droższy ocynkowany model, ale było warto – podkreślił Adam Maciejewski, dodając, że rozrzutnik zakupił z dofinansowaniem z PROW, podobnie jak wiele innych maszyn na przestrzeni kilkunastu lat, były to m.in.: pług obracalny Overum 4-skibowy, gruber ścierniskowy, siewnik czy przyczepa. Największy ciągnik w gospodarstwie to dwuletni Massey Ferguson o mocy 260 KM, zakupiony jako roczny, już bez dofinansowania, gdyż rolnik wykorzystał swój limit.

Trzoda na kontrakcie

Gospodarstwo Adama Maciejewskiego jest demonstracyjne od wielu lat współpracujące z ODR-em. W ramach tej współpracy znajduje się tu stacja pogodowa, z której dane trafiają do Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego (IUNG – PIB) w Puławach i są wykorzystywane w Systemie Monitoringu Suszy Rolniczej. Dane ze stacji pogodowej może też śledzić sam rolnik za pomocą specjalnej aplikacji w telefonie.

Wóz paszowy od firmy A-Lima-Bis "low type" o specjalnej konstrukcji mającej wpływ na obniżenie wysokości całej maszyny, tak aby mogła wjechać do starszych i niskich budynków

  • Wóz paszowy od firmy A-Lima-Bis "low type" o specjalnej konstrukcji mającej wpływ na obniżenie wysokości całej maszyny, tak aby mogła wjechać do starszych i niskich budynków

Adam Maciejewski utrzymuje także trzodę chlewną w formie tuczu kontraktowego. Firma, z którą współpracuje wstawia warchlaki, ale bez paszy.

Na końcu tuczu rozliczamy się za każdą sztukę. W związku z tym, że stosuję własne pasze plus komponenty białkowe, które sam zakupuję, to płacą mi też dodatkowo za paszę uwzględniając każdy kilogram przyrostu. Natomiast koszty opieki weterynaryjnej oraz energii elektrycznej są po mojej stronie. Na rzut utrzymujemy 300 sztuk, robimy 4 rzuty w roku, czyli rocznie tuczymy 1200 sztuk – wyjaśnił Adam Maciejewski.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 44/2022 na str. 38. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Andrzej Rutkowski

Andrzej Rutkowski

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

redaktor "Tygodnika Poradnika Rolniczego" oraz magazynu "Elita Dobry Hodowca", ekspertka w dziedzinie chowu i hodowli bydła oraz produkcji mleka

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik z Podlasia magazynuje śrutę zbożową w rękawach. Jakie widzi zalety takiego rozwiązania w żywieniu krów?

Krzysztof Jaśniewicz, rolnik z Podlasia, już od 3 lat nie stosuje tradycyjnych śrut zbożowych. Całość ziarna przeznaczonego na paszę dla bydła, magazynuje w rękawach foliowych. Rocznie w swoim gospodarstwie formuje kilkaset metrów rękawów, w których znajduje się od 200 do 250 ton śrutowanego ziarna.

czytaj więcej

Czy w najbliższych miesiącach wzrosną ceny pasz? RAPORT

Nakłady na żywienie stanowią największy wydatek w produkcji zwierząt. Niestety, ceny pasz od dłuższego czasu mocno idą w górę. Czy w najbliższych miesiącach wzrosną jeszcze bardziej? Ile obecnie kosztują pasze dla świń i bydła i drobiu? 

czytaj więcej

Śruta rzepakowa może dawać dobre efekty w żywieniu świń. Ale jest jeden warunek

Jednym ze składników decydujących o jakości paszy jest białko, które, obok energii, jest najkosztowniejsze. Produkty rzepakowe to dobre źródło białka w żywieniu świń, ale należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Badania pokazują, że mogą być jednak bardzo cennym surowcem, zwłaszcza po poddaniu ich specjalnej obróbce czy fermentacji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)