200 piskląt gęsi trafiło do wielkopolskich rolników
r e k l a m a
Partnerzy portalu

200 piskląt gęsi trafiło do wielkopolskich rolników

04.05.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

W dniu 30 kwietnia 2021 roku rozpoczął się program pt. „Chów przyzagrodowy gęsi wielkopolską tradycją. Do wielkopolskich rolników nieodpłatnie przekazano 200 piskląt gęsi z przeznaczeniem na chów w systemie przyzagrodowym.

Program nadzorowany przez Wielkopolską Izbę Rolniczą wraz z Partnerami w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

r e k l a m a

Bardzo wielu chętnych do odchowu gęsi

Do zadań w ramach realizacji programu należy dzielić się doświadczeniami w chowie za pomocą zdjęć. A zgromadzony materiał multimedialny będzie bazą prezentacji, która zostanie omówiona podczas warsztatów w trakcie podsumowywania projektu.

WIR podaje, że liczba chętnych do udziału w programie była duża i w bardzo krótkim czasie przekroczyła pulę piskląt, mimo, że decydowała kolejność zgłoszeń.

W dniu rozpoczęcia projektu, do gospodarstwa Przewodniczącej Rady Powiatowej WIR w Śremie Janiny Pawełczyk, z wylęgarni dostarczono specjalistycznym samochodem 200 jednodniowych piskląt gęsi, skąd zostały odebrane przez wielkopolskich rolników z z 14 gospodarstw biorących udział w projekcie.

Przewóz gęsich dzieci w specjalnych warunkach

Transport nowo wyklutych gęsich „dzieci” musi odbywać się w temperaturze 22-25 °C, bez przeciągów i nawiewów. Chyba, że zajdzie konieczność wietrzenia, samochód należy zatrzymać i stanąć w zacienionym miejscu. Gąsięta należy przewozić na wyścielonych kartonach lub w plastikowych kontenerach o odpowiednich wymiarach 30x20x30 (1 karton na 10 sztuk). Nie wolno dopuścić do przeziębienia i przegrzania piskląt, co odbija się potem na pogorszeniu przyrostów i upadków gęsi.

W gospodarstwie gąsięta przechowywyane się w wychowalnia gąsiąt, uprzednio przygotowanej i nagrzanej do temperatury 29- 32 stopnie C. Po wyjęciu piskląt z kartony należy zwierzęta dobrze napoić wodą w temperaturze pokojowej oraz w pobliżu trzymać paszę dla młodych gęsi typu Gęś 1 STARTER.

WIR informuje, że będzie na bieżąco relacjonować przebieg projektu.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcia: WIR

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wielkopolski Rolnik Roku – kto wygra 21. edycję konkursu?

Rozpoczęła się dwudziesta pierwsza edycja konkursu Wielkopolski Rolnik Roku organizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Kto zostanie najlepszym rolnikiem w Wielkopolsce?

czytaj więcej

Hodowla świń w systemie ściółkowym

Sylwester Rzewuski zajmuje się produkcją tuczników w cyklu otwartym. Zwierzęta utrzymywane są w dwóch chlewniach. Jeden budynek powstał w 1975, a drugi w 2010 roku. Rolnik w najbliższym czasie planuje modernizację nowszego obiektu, polegającą na zmianie w nim systemu utrzymania świń.

czytaj więcej

Śruta rzepakowa może dawać dobre efekty w żywieniu świń. Ale jest jeden warunek

Jednym ze składników decydujących o jakości paszy jest białko, które, obok energii, jest najkosztowniejsze. Produkty rzepakowe to dobre źródło białka w żywieniu świń, ale należy mieć na uwadze ograniczenia wynikające z ich składu chemicznego i zawartości substancji antyżywieniowych. Badania pokazują, że mogą być jednak bardzo cennym surowcem, zwłaszcza po poddaniu ich specjalnej obróbce czy fermentacji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)