Własna produkcja rozsady - porady eksperta
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Własna produkcja rozsady - porady eksperta

20.03.2021autor: Kamila Szałaj

W marcu zwykle ogrodnicy produkują rozsadę do sadzenia pod płaskie okrycia lub bezpośrednio na polu. W związku z tym przypominam kilka istotnych kwestii.

Odpowiednia temperatura

Rozsady warzyw powinny być produkowane w określonej temperaturze. Zbyt wysokie mogą spowodować ich wybieganie. Zwykle dzieje się tak, że część nadziemna rośnie nadmiernie, a brak jest systemu korzeniowego, co skutkuje dużymi problemami przy sadzeniu roślin, a potem przy ich przyjmowaniu. Lepiej w obiekcie utrzymywać zdecydowanie niższą temperaturę od zalecanej niż zbyt wysoką. Dla większości warzyw produkowanych w tym okresie optymalna temperatura powietrza w nocy powinna wynosić około 12 st C. Utrzymywanie temperatury na zdecydowanie niższym poziomie, czyli poniżej 8ºC, może spowodować zahamowanie wzrostu i wystąpienie chorób zgorzelowych. Rośliny przed chorobami zgorzelowymi można zabezpieczyć wykorzystując metodę chemiczną, stosując do podlewania rozsady Previcur Energy zgodnie z etykietą lub produkt biologiczny Polyversum WP. Podlewamy rozsady wówczas zgodnie z etykietą co 7–10 dni w czasie większego zagrożenia chorobami zgorzelowymi.
r e k l a m a

Nawożenie rozsad warzyw

W substratach przeznaczonych do produkcji rozsad warzyw jest niewielka zawartość składników pokarmowych, która ma wystarczyć na dobry start roślin. Pamiętając o tym, że jeżeli używamy małych pojedynczych doniczek, ta ilość nawozu może wystarczyć na dwa–trzy tygodnie produkcji po wschodach roślin. Im większe doniczki, tym dawka nawozu zawarta w objętości substratu jest większa i wystarczy na dłuższą produkcję, ale też nie do jej końca. Patrząc na rośliny, najlepsze efekty można zaobserwować po zastosowaniu azotu, ale jest to złudne. Rozbudowujemy bowiem tylko część nadziemną, a korzeń nie. Dlatego też do takiego nawożenia powinniśmy używać nawozów zawierających jak najmniej azotu, a duże ilości fosforu – Kristalon Żółty, Magic P Star. Do nich, aby bardziej wyrównać balans pomiędzy wzrostem części nadziemnej i podziemnej, możemy zastosować Algaren Tween.

fot. Rozsada kapusty produkowana przy niedoborze światła.

Cały artykuł przeczytasz w marcowym wydaniu miesięcznika "WiOM Warzywa i Owoce miękkie". Sprawdź nasza ofertę!

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nie będzie ułatwień dla młodych rolników w preferencyjnych kredytach na zakup ziemi rolnej

Młodzi rolnicy, którzy chcieliby skorzystać z uruchomionego 8 lutego br. kredytu na zakup ziemi z częściową spłatą kapitału (linia MRcsk), ale prowadzą działalność rolniczą dłużej niż 24 miesiące, nie będą mieli szans na skorzystanie z tej pomocy.

czytaj więcej

Innowacje dla oszczędności pod osłonami: zamknięty obieg pożywki

25 lutego odbyło się nasze pierwsze spotkanie dotyczące upraw szklarniowych – Innowacje dla oszczędności w uprawach pod osłonami. Rozmawialiśmy m.in. o zamkniętych obiegach pożywki.  Zapraszamy do oglądania wystąpienia pod artykułem!

czytaj więcej

Wiadomości ze świata: zbiory ziemniaków poniżej średniej

Susza i ekstremalne temperatury wpływają na wszystkie uprawy, w tym na plonowanie ziemniaków. W Bawarii zgodnie z szacunkami przed zbiorami należy się spodziewać się plonów poniżej średniej. Jest to najniższy wynik na przestrzeni 10 lat.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)