Innowacje dla oszczędności pod osłonami: zamknięty obieg pożywki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Innowacje dla oszczędności pod osłonami: zamknięty obieg pożywki

02.03.2021

25 lutego odbyło się nasze pierwsze spotkanie dotyczące upraw szklarniowych – Innowacje dla oszczędności w uprawach pod osłonami. Rozmawialiśmy m.in. o zamkniętych obiegach pożywki.  Zapraszamy do oglądania wystąpienia pod artykułem!

O technicznych i ekonomicznych aspektach zamkniętych obiegów pożywki na przykładzie uprawy pomidora na wełnie mineralnej mówił Ryszard Łukowicz z Adviser.

W systemie zamkniętego obiegu pożywki podstawą są stoły zalewowe. Składają się z konstrukcji i wanny. Wanna jest wewnątrz i ona jest wypełniana wodą lub pożywką. Po określonym czasie ciecz spływa do zbiorników, gdzie jest oczyszczana. Na stołach zalewowych pożywka jest do wysokości 2–3 cm, a wiec na 10 m2 stołu potrzeba 200–300 l wody. Woda zalega na stole 5–15 min, a spływ trwa 10–20 min. Doniczki mają kontakt z wodą około 30 min. i w tym czasie pobierają do 40% pożywki. Reszta – 60% spływa powrotnie i trzeba ją oczyścić.

W każdym zamkniętym obiegu pożywki trzeba ją sterylizować. W przeciwnym razie łatwo mogą rozprzestrzeniać się patogeny. Niezbędne jest zastosowanie sterylizacji drenażu. Służą do tego układy z promieniowaniem UV. Stosownie do ilości drenażu, który trzeba sterylizować w ciągu dobry, dobiera się urządzenia sterylizujące. Jeśli mamy do sterylizacji 100 m3 pożywki to przez 20 h pracy układ musi mieć zdolności sterylizacji 5 m3 na godz. Poziom radiacji dla pełnej sterylizacji – 99% zabitych drobnoustrojów – to 250 mJ na cm2.


W liczbach


Woda i pożywka w liczbach na 3 ha:
zużycie roczne wody –  45 000m3
objętość drenażu 30% – 15 000 m3
zawartość nawozów w drenażu – 50 000 kg
wartość oszczędności – 60 000 zł
Bilans wydatków i oszczędności 3 ha:
koszty inwestycyjne – 300 000 zł
oszczędności wody i nawozów – roczne 60 000 zł
koszty eksploatacyjne – roczne 10 000 zł
okres spłaty inwestycji  – 6 lat

Więcej dowiesz się z filmu!
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Własna produkcja rozsady - porady eksperta

W marcu zwykle ogrodnicy produkują rozsadę do sadzenia pod płaskie okrycia lub bezpośrednio na polu. W związku z tym przypominam kilka istotnych kwestii.

czytaj więcej

Z wizytą w największej w Polsce szklarni w Siechnicach. Zobacz film!

25 lutego odbyło się nasze pierwsze spotkanie dotyczące upraw szklarniowych – Innowacje dla oszczędności w uprawach pod osłonami. Zapraszamy do obejrzenia filmu z wizyty w Przedsiębiorstwie Produkcji Ogrodniczej „Siechnice”!

czytaj więcej

Innowacje dla oszczędności w uprawach pod osłonami. Szklarnia bąbelkowa

Podczas naszego webinarium "Innowacje dla oszczędności w uprawach pod osłonami" rozmawialiśmy m.in. o szklarni bąbelkowej, która jest innowacyjnym systemem, stworzonym przez naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu we współpracy z dwoma przedsiębiorstwami z Norwegii i jednym z Holandii. Całą wypowiedź Luizy Dawidowicz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu znajdziesz pod artykułem!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)