A w szklarniach już wiosna
r e k l a m a
Partnerzy portalu

A w szklarniach już wiosna

30.01.2021autor: Kamila Szałaj

Jak słusznie stwierdził Heraklit z Efezu – jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana. Jesteśmy świadkami zmiany pór roku i wreszcie początku nowego sezonu. W firmach rozsadowych też zmiany – na lepsze, bo w każdej widać rozwój.

Rozsady od Stachowskiego

W gospodarstwie Stachowskich w Dachowej (gmina Kórnik, Wielkopolska) produkcja rozsad nie jest nowością, bo rodzice pana Przemysława, uprawiając warzywa produkowali rozsady na własne potrzeby. Jednak połączenie polowej uprawy warzyw – kalafiora, kapusty, sałat, selera, pora i marchwi – z produkcją kwiatów i ich sprzedażą na rynku hurtowym stało się zbyt pracochłonne i coraz mniej rentowne.
– Dlatego, zaczynając gospodarowanie w 2015 r., postanowiłem zmienić profil gospodarstwa – mówi Przemysław Stachowski. W 2017 r. pod produkcję rozsad przeznaczyliśmy 1500 m2 osłon, w kolejnym roku całość – 4400 m2. W rozpoczynającym się sezonie rozsady zajmą 5600 m2 osłon.
– Pracujemy w tunelach Farmer – stwierdza właściciel.


Wielodoniczki Roko i Vefi napełniamy maszynowo, wykorzystując substrat Alonet. Mam do niego przekonanie. Oczywiście, wielkość komórek multiplatów jest zmienna, zależnie od terminu produkcji. Rozsadę pora na kwietniowy termin sadzenia robimy w doniczkach 18 × 18 mm, marcowa produkcja rozsad odbywa się w doniczkach 32 × 32 mm, a od kwietnia wykorzystujemy doniczki 25 × 25 mm. 

r e k l a m a
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Maliszewski: Co za nami, co przed nami?

Początek roku to czas, kiedy wiele firm publikuje swoje sprawozdania i wyniki za miniony sezon. Tak też jest w branży owoców deserowych. Przeczytałem kilkanaście takich analiz opublikowanych przez firmy handlowe, grupy producentów i duże gospodarstwa z krajów Europy Zachodniej oraz Rosji i Ukrainy. Zadziwiające jest to, że większość wniosków i spostrzeżeń jest identyczna lub co najmniej bardzo zbieżna…

czytaj więcej

Spotkanie Cebulowe: rynek cebuli do przetwórstwa

14 stycznia odbyło się nasze Spotkanie Cebulowe, czyli webinarium on-line poświęcone wyzwaniom i zagrożeniom w uprawie i sprzedaży cebuli. Rozmawialiśmy m.in. o handlu cebulą i problemach w sprzedaży.

czytaj więcej

Wiadomości ze świata: zbiory ziemniaków poniżej średniej

Susza i ekstremalne temperatury wpływają na wszystkie uprawy, w tym na plonowanie ziemniaków. W Bawarii zgodnie z szacunkami przed zbiorami należy się spodziewać się plonów poniżej średniej. Jest to najniższy wynik na przestrzeni 10 lat.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)