r e k l a m a
Partnerzy portalu
Szparagi bez chwastów
31.05.2020autor: Kamila Szałaj
Chwasty wieloletnie – perz, skrzyp, ostrożeń czy powój – trzeba zwalczać przed założeniem szparagarni, w uprawach przedplonowych zbóż lub innych roślin rolniczych czy ogrodniczych, w których dopuszczony jest szerszy niż w szparagarni asortyment herbicydów.
Dla ograniczenia zachwaszczenia niezwykle ważne jest zintegrowanie metod agrotechnicznych, mechanicznych czy fizycznych – przekonywał dr Tomasz Spiżewski z Katedry Warzywnictwa UP w Poznaniu podczas marcowej XXI Konferencji Szparagowej w Nowym Tomyślu. Istotne jest działanie zapobiegawcze, na przykład likwidacja chwastów we wczesnym stadium, zanim rośliny wydadzą nasiona, bowiem ich żywotność u niektórych gatunków może wynosić od kilku do kilkudziesięciu lat. Planując założenie szparagarni należy uwzględnić odpowiednią odległość między rzędami roślin, aby umożliwić w przyszłości odchwaszczanie mechaniczne.
Pozbyć się perzu
Przed założeniem szparagarni szczególne znaczenie ma zwalczenie chwastów wieloletnich, takich jak perz, skrzyp, ostrożeń czy powój. Do walki z uciążliwymi chwastami można wykorzystać już we wcześniejszych uprawach herbicydy dopuszczone do stosowania na przykład w uprawach zbóż lub innych roślin rolniczych czy ogrodniczych, mając na uwadze, że środków do stosowania w już istniejących szparagarniach jest niezbyt wiele.
Kamila Szałaj
uprawa warzyw i owoców miękkich
dziennikarz redakcji internetowej
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a