Glifosat - póki co legalny, ale jak długo?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Glifosat - póki co legalny, ale jak długo?

05.08.2020autor: Dominika Mulak

Na ten moment brak jest dowodów co do rakotwórczego działania glifosatu, dlatego pozostaje on na liście środków dopuszczonych do stosowania w ochronie roślin. MRiRW poinformowało jednak, że substancja ta podlega ponownej ocenie bezpieczeństwa.

Najpopularniejsza na świecie substancja chwastobójcza jest na cenzurowanym już od dłuższego czasu. Póki co jednak brak jest dowodów na rakotwórcze działanie glifosatu, dlatego substancja ta dalej pozostaje na liście środków dopuszczonych do stosowania w ochronie roślin.

- Należy podkreślić, że substancja czynna glifosat jest substancją zatwierdzoną przez Komisję Europejską do stosowania w środkach ochrony roślin, której termin zatwierdzenia został przedłużony do 15 grudnia 2022 r., zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 2017/2324 w sprawie odnowienia zatwierdzenia substancji czynnej glifosat, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 dotyczącym wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin, oraz w sprawie zmiany załącznika do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 540/2011 (Dz. Urz. UE L 333 z 15.12.2017 str. 10) - napisano na stronie MRiRW. Opinia Komitetu ds. Oceny Ryzyka Europejskiej Agencji Chemicznej wykluczyła podnoszone zastrzeżenia co do działania rakotwórczego tej substancji czynnej. W związku z powyższym możliwe jest utrzymanie i wydawanie w państwach członkowskich nowych zezwoleń dla środków ochrony roślin zawierających glifosat.

r e k l a m a


Stwarza zagrożenie czy nie?

Póki co glifosat jest legalny. Resort rolnictwa poinformował jednak, że substancja ta została poddana ponownej ocenie bezpieczeństwa.

- Aktualnie substancja glifosat podlega ponownej ocenie. Jeżeli ocena ta wykaże zagrożenia tej substancji dla zdrowia ludzi, zwierząt lub środowiska zostaną podjęte działania mające na celu ograniczenie stosowania lub wycofanie tej substancji z palety środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania na terytorium RP - napisano w komunikacie.


Co podlega ocenie?

Dopuszczane do obrotu środki ochrony roślin podlegają w procedurze rejestracji ocenie naukowo-technicznej obejmującej szereg badań i analiz dotyczących m.in.:

  • oceny narażania na potencjalne negatywne działanie środka ochrony roślin i substancji czynnej dla osób stosujących te preparaty (operator sprzętu), pracowników czy osób postronnych;
  • oceny narażenia zdrowia człowieka poprzez dietę (produkty spożywcze, pasze, woda pitna);
  • oceny zachowania środka w środowisku, jak również oddziaływanie na organizmy niebędące celem zastosowania.


Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi określa w zezwoleniu na dopuszczenie środka ochrony roślin do obrotu treść etykiety, obejmującej szczegółowe warunki jego bezpiecznego stosowania. Dotyczy to upraw, terminów, liczby zabiegów, dawek, metod stosowania, okresów karencji, prewencji, itd.

Źródło: MRiRW

autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

redaktor w dziale "top agrar Polska Online"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zmiany w badaniach sprawności opryskiwaczy

Opryskiwacze polowe muszą przejść okresowe badania dotyczące ich sprawności technicznej w ramach wykonywanych prac polowych. Od nowego roku niektóre z przepisów przeprowadzenia takiego testu w upoważnionych punktach kontrolnych zostaną znowelizowane.

czytaj więcej

Szparagi bez chwastów

Chwasty wieloletnie – perz, skrzyp, ostrożeń czy powój – trzeba zwalczać przed założeniem szparagarni, w uprawach przedplonowych zbóż lub innych roślin rolniczych czy ogrodniczych, w których dopuszczony jest szerszy niż w szparagarni asortyment herbicydów.

czytaj więcej

Jak chronić maliny jesienne?

Plantacje malin potrafią przynieś zbiory wysokiej jakości przy prawidłowym prowadzeniu. Trzeba zacząć od wyboru odpowiedniego stanowiska, dobrej jakości krzewów i skutecznej ochrony. Brak zabezpieczenia przed chorobami to nie tylko straty w plonie, ale możliwość utarty całych roślin.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)