Zbiory szparagów: brakuje rąk do pracy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zbiory szparagów: brakuje rąk do pracy

04.06.2020autor: Kamila Szałaj

Początek sezonu zbioru warzyw i owoców nie jest korzystny dla rolników. Suchy kwiecień i zimny maj opóźniły zbiory. Od początku jednak brakowało ludzi do pracy, a obcokrajowcy, głównie Ukraińcy i Białorusini, którzy zdecydowali się przyjechać musieli trafić na dwutygodniową kwarantannę. 

W przypadku szparagów niektórzy rolnicy zrezygnowali z upraw, a inni wyłączyli niektóre pola ze zbioru. Tak jest na 80-hektarowej plantacji w powiecie brzeskim na Opolszczyźnie, gdzie do zbiorów w poprzednich latach przyjeżdżało około dwustu pracowników z Ukrainy. W tym roku przyjechało ich zaledwie dwudziestu, ale dojechało 30 Białorusinów. Mimo to nie będą w stanie wyzbierać szparagów ze wszystkich pól. 

Problemy są też przy zbiorze innych warzyw i owoców. Właściciele plantacji obawiają się też zatrudniania nowych osób, bo mogą zarazić innych koronawirusem.

Więcej informacji znajdziecie w filmie pod galerią zdjęć. Zapraszamy do oglądania!

Piotr Rosiński gospodarstwo rolne w Ptakowicach


Zygmunt Hink rolnik ze Starych Budkowic


Teodor Wojtasik – rolnik z Lędzin


Piotr Konieczko – sadownik z Gogolina 






Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kto lepszy do pracy sezonowej – Polak czy Ukrainiec?

Producenci owoców i warzyw szukają ludzi do pracy. Ten sezon jest inny od ubiegłego. Ze względu na kwarantannę jest znacznie mniej Ukraińców.

czytaj więcej

Szparagi bez chwastów

Chwasty wieloletnie – perz, skrzyp, ostrożeń czy powój – trzeba zwalczać przed założeniem szparagarni, w uprawach przedplonowych zbóż lub innych roślin rolniczych czy ogrodniczych, w których dopuszczony jest szerszy niż w szparagarni asortyment herbicydów.

czytaj więcej

Sterowanie zbiorami szparaga

Różne osłony i ogrzewanie gleby, metoda pędów matecznych oraz przemiennie (co drugi rok), na oddzielnych częściach pola skracanie lub wydłużanie zbiorów. Sprawdźmy, które metody możemy zastosować u siebie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)