Sterowanie zbiorami szparaga
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sterowanie zbiorami szparaga

25.05.2020autor: Kamila Szałaj

Różne osłony i ogrzewanie gleby, metoda pędów matecznych oraz przemiennie (co drugi rok), na oddzielnych częściach pola skracanie lub wydłużanie zbiorów. Sprawdźmy, które metody możemy zastosować u siebie.

Fizjologiczną podstawą plonowania szparagów jest zależność pomiędzy plonem wypustek szparaga a ilością cukrów zgromadzonych w karpie w poprzednim roku – zaczął wystąpienie podczas XXI Konferencji Szparagowej prof. Włodzimierz Krzesiński z Katedry Warzywnictwa UP w Poznaniu.

Fizjologiczne aspekty plonowania 

Cukry są produkowane przez pędy asymilacyjne latem. Podstawą dobrego plonowania są zdrowe i silne pędy, a także odpowiednio długi okres asymilacji i sprzyjające warunki uprawowe.

Około połowa wyprodukowanych cukrów jest gromadzonych w karpie, natomiast pozostała część zużywana jest na wzrost nowych korzeni i pędów, a także na oddychanie rośliny.

Część zgromadzonych cukrów może zostać wykorzystana do oddychania w okresie spoczynku rośliny, dlatego ciepłe zimy nie sprzyjają dobremu plonowaniu. Pozostałe cukry służą do produkcji nowych pędów wiosną, które zbieramy jako plon. 

Cały artykuł przeczytasz w majowym wydaniu miesięcznika "WiOM Warzywa i Owoce miękkie". Sprawdź nasza ofertę!

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zbiory szparagów: brakuje rąk do pracy

Początek sezonu zbioru warzyw i owoców nie jest korzystny dla rolników. Suchy kwiecień i zimny maj opóźniły zbiory. Od początku jednak brakowało ludzi do pracy, a obcokrajowcy, głównie Ukraińcy i Białorusini, którzy zdecydowali się przyjechać musieli trafić na dwutygodniową kwarantannę. 

czytaj więcej

Szparagi bez chwastów

Chwasty wieloletnie – perz, skrzyp, ostrożeń czy powój – trzeba zwalczać przed założeniem szparagarni, w uprawach przedplonowych zbóż lub innych roślin rolniczych czy ogrodniczych, w których dopuszczony jest szerszy niż w szparagarni asortyment herbicydów.

czytaj więcej

Poznaj nasz portal w nowej odsłonie!

Zmieniamy się dla Was! Dziś oddajemy do użytku nową wersję portalu warzywaiowoce.pl. Jest więcej ciekawych i przydatnych informacji w atrakcyjnej formie graficznej do czytania na dowolnym urządzeniu. Jesteśmy przekonani, że Wam się spodoba!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)