Sałaty na wiosnę i lato
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sałaty na wiosnę i lato

03.06.2020autor: Kamila Szałaj

W maju na dobre królują już polskie sałaty – jedne z bardziej znanych nowalijek. Jak rosną w gospodarstwach koło Warszawy? 

Gospodarze w uprawie sałaty specjalizują się od 21 lat.

– Nie miałam wcześniej do czynienia z uprawą warzyw, mąż pochodzi z rodziny ogrodniczej – mówi pani Jolanta. Co jest trudne w uprawie sałaty? Nie jest to skomplikowana produkcja. Trzeba ją lubić, ja ją lubię.

Odmiany

Gospodarze uprawiają odmiany sałaty masłowej – Jolito, Tombelo, liściowej – Lozano, Locarno, Langero (lepsza na lato), Carmesi, Limassol z firmy Rijk Zwaan, rzymskiej – Colbiana (Enza Zaden). Sadzą też w letniej uprawie ogórek partenokarpny odmiany Mirabelle (Seminis). W tym roku będzie rósł w 6 tunelach – na 1000 m2. Mimo że są inne, nowsze i wymagające mniejszego nakładu pracy, to ta jest bardzo plenna.

– Z firmą Rijk Zwaan współpracuję długo. Znam te odmiany, testuję też nowości, sprawdzają się w mojej produkcji. Kupuję głównie nasiona otoczkowane – mówi gospodyni. – Nie są tanie, ale moim zdaniem łatwiej je wysiewać.

Cały artykuł przeczytasz w czerwcowym wydaniu miesięcznika "WiOM Warzywa i Owoce miękkie". Sprawdź nasza ofertę!

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

NIK: usługi ODR-ów niedostosowane do potrzeb rolników

Oferta usług doradczych nie jest dostosowana do potrzeb rolników, a specjalistów podkupują prywatne firmy  – alarmuje NIK. 

czytaj więcej

Na świeżo i do przetwórni

Na polu z warzywami trzeba być, z warzywami trzeba żyć – mówi Filip Pawlik, uprawiający siedem gatunków warzyw w różnych terminach i technologiach. Ma więc codziennie czego pilnować i doglądać. 

czytaj więcej

Glebowa i kiełkówka. Śmietki zagrażają fasoli

Wiosną jednym z największych zagrożeń w uprawie fasoli są śmietki. Szkody w uprawie fasoli wyrządzają dwa gatunki – śmietka kiełkówka i śmietka glebowa – pod względem budowy i rozwoju są one praktycznie nie do rozróżnienia, więc często określa się je mianem kompleksu śmietek glebowych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)