Glebowa i kiełkówka. Śmietki zagrażają fasoli
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Glebowa i kiełkówka. Śmietki zagrażają fasoli

02.06.2020autor: Kamila Szałaj

Wiosną jednym z największych zagrożeń w uprawie fasoli są śmietki. Szkody w uprawie fasoli wyrządzają dwa gatunki – śmietka kiełkówka i śmietka glebowa – pod względem budowy i rozwoju są one praktycznie nie do rozróżnienia, więc często określa się je mianem kompleksu śmietek glebowych.

Oba gatunki występują pospolicie na terenie kraju. Pierwsze pokolenie pojawia się na przełomie kwietnia i maja, drugie w lipcu, a trzecie we wrześniu– październiku.

Owady dorosłe żywią się nektarem kwiatów, dlatego po wylocie muchówki kierują się w stronę skupisk roślin kwitnących, głównie na żółto, biało lub jasnoniebiesko. Najczęściej jest to kwitnący rzepak, lucerna, koniczyna lub inne rośliny bobowate, skupiska kwitnących chwastów, a także drzew i krzewów.

Po kopulacji samice przelatują na świeżo uprawiane pola, gdzie składają jaja pod grudki gleby w pobliżu wysianych nasion. Samice tych dwóch gatunków przy wyborze miejsca składania jaj kierują się stanem uprawy gleby i obecnością w niej rozkładającej się materii organicznej. Jaja składają przeważnie w świeżo uprawioną ziemię tam, gdzie przyorany był obornik lub rośliny z przedplonu.

Groźne larwy

Larwy pierwszego pokolenia śmietek są wabione zapachem kiełkujących nasion, a znalazłszy je, wyjadają bielmo oraz uszkadzają kiełki, a następnie stożek wzrostu. 
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nie tylko rzodkiewka. Z wizytą w gospodarstwie państwa Kopeć

Państwo Kopeć specjalizują się w uprawie rzodkiewki. Mają 12-letnie doświadczenie w produkcji tego gatunku. Ich specjalnością jest też fasola tyczna. 

czytaj więcej

Sałaty na wiosnę i lato

W maju na dobre królują już polskie sałaty – jedne z bardziej znanych nowalijek. Jak rosną w gospodarstwach koło Warszawy? 

czytaj więcej

COBORU o fasoli

W doświadczeniach COBORU z fasolą zielonostrąkową najlepszy plon handlowy w roku 2018 uzyskały odmiany Batumi i Saba, a w roku 2019 odmiana Malwina. Doświadczenia z fasolą na suche nasiona wskazały odmiany o najwyższej zawartości białka – Wawelska i Kreacja. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)