Problemy papryki w polu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Problemy papryki w polu

21.09.2020autor: Kamila Szałaj

Zanim wsiądziemy do opryskiwacza, trzeba przeanalizować przyczyny zaburzeń obserwowanych na papryce. Bardzo często nie warto wsiadać, bo przyczyną jest pogoda lub błędy nawożeniowe.

W ostatnich latach problemem stała się poprawna diagnoza sprawców chorób roślin, w tym papryki. Hołdowanie przez ogrodników odwiecznej tradycji, że choroby roślin ogólnie powodują grzyby, bakterie oraz wirusy jest przyczyną chybionych ocen sprawców chorób. To skutkuje wykonywaniem niepotrzebnych, kosztownych zabiegów fungicydowych przeciw chorobom infekcyjnym, których nie było. Pomijam tu duży problem chemizacji środowiska, którego można uniknąć. 

W tym roku wiele obserwowanych uszkodzeń roślin wynika z niekorzystnych warunków pogodowych. Oczywiście, aura miała też istotny wpływ na nasilenie chorób, powodowanych przez czynniki infekcyjne. Szczególnie intensywne opady na przemian z okresami suszy stały się optymalne do rozwoju większości patogenicznych grzybów i bakterii. 

Rozróżnić oparzeliznę od alternariozy

W bieżącym roku obserwuje się wiele przypadków oparzelizny owoców przez intensywne nasłonecznienie. Typowe objawy tych uszkodzeń to tworząca się martwa tkanka o barwie biało-żółtej. Kontrowersję budziła obecność czarnej grzybni w miejscu tych plam, co ogrodnicy zwykle zaliczają do objawów choroby pochodzenia infekcyjnego. 

r e k l a m a
Bardzo podobne czarne, aksamitne plamy tworzą się w przypadku alternariozy owoców. Jest to choroba infekcyjna, która rozwija się bardzo szybko. W wielu publikacjach jest opisywana jako poważna. W przypadku niepodjęcia czynności ochrony roślin jej postęp jest bardzo szybki. 
 
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rusza kampania promująca warzywa produkowane w Polsce

Grupy producentów polskich warzyw łączą siły i rozpoczynają ogólnopolską kampanię promującą spożycie lokalnych warzyw, uprawianych w Polsce. Kluczowym celem kampanii „Moc Polskich Warzyw” jest edukacja konsumentów na temat różnorodności polskich warzyw, ich właściwości zdrowotnych i odżywczych oraz roli w codziennej diecie. Kampania jest organizowana dzięki wsparciu ze środków finansowych Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

czytaj więcej

Ceny brokułów w hurcie cały czas trzymają poziom

Podaż brokułów rośnie z dnia na dzień. Jednak w ślad za tym nie idzie spodziewany spadek cen, ponieważ towaru z przeznaczeniem na świeży rynek wciąż brakuje. Skup rozpoczęły także przetwórnie, więc wygląda na to, że dość wysokie ceny na rynkach hurtowych utrzymają się przez jakiś czas. 

czytaj więcej

Na pomoc podgryzanym truskawkom

Znalezienie 1 pędraka lub 5–10 larw opuchlaków na 1 m2 dyskwalifikuje stanowisko pod truskawki. Nie sadzimy truskawek po bobowatych (koniczynie, lucernie), ani tym bardziej po zlikwidowaniu starej plantacji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)