Na pomoc podgryzanym truskawkom
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na pomoc podgryzanym truskawkom

17.09.2020autor: Kamila Szałaj

Znalezienie 1 pędraka lub 5–10 larw opuchlaków na 1 m2 dyskwalifikuje stanowisko pod truskawki. Nie sadzimy truskawek po bobowatych (koniczynie, lucernie), ani tym bardziej po zlikwidowaniu starej plantacji.

Mówiąc o szkodnikach glebowych, zazwyczaj mamy na myśli larwy chrząszczy, żerujące i uszkadzające korzenie roślin uprawnych. Do tej grup zaliczane są larwy chrabąszcza majowego, ogrodnicy niszczylistki i guniaka czerwczyka zwane pędrakami, opuchlaków oraz chrząszczy z rodziny sprężykowatych, nazywane drutowcami. W ostatnim okresie szczególnie duże straty plonu, a co za tym idzie i straty ekonomiczne, notowane są na plantacjach truskawek. Powodowane są one przez pędraki i larwy opuchlaków, dlatego warto zapoznać się z kilkoma informacjami na temat ich biologii i zwalczania.

Pędrak czy larwa opuchlaka?

Na plantacjach truskawek spotykamy częściej larwy chrabąszcza majowego (Melolontha melolontha) niż chrabąszcza kasztanowca (Melolontha hippoca-stani). Oba gatunki należą do rodziny żukowatych (Scarabaeidae), a ich larwy są do siebie bardzo podobne. Tuż po wylęgu są białawe, wielkości ok. 1 cm, a w późniejszym okresie biało-kremowe, dorastające do 5 cm, wygięte w podkówkę, z dużą brązową głową i trzema parami silnych nóg. 
fot. Tartanus


r e k l a m a

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Problemy papryki w polu

Zanim wsiądziemy do opryskiwacza, trzeba przeanalizować przyczyny zaburzeń obserwowanych na papryce. Bardzo często nie warto wsiadać, bo przyczyną jest pogoda lub błędy nawożeniowe.

czytaj więcej

Pandemia mocno ograniczyła polski eksport mrożonych warzyw i owoców

W wyniku pandemii i zamknięcia granic spadła wartość sprzedaży zagranicznej mrożonych owoców i warzyw. Spadki odnotowano głównie w przypadku sprzedaży do krajów unijnych – wynika z publikacji Agro Nawigator Banku PKO BP.

czytaj więcej

Oparzelizny słoneczne psiankowatych

Zanim wsiądziemy do opryskiwacza, trzeba przeanalizować przyczyny zaburzeń obserwowanych na pomidorze czy papryce. Bardzo często nie warto wsiadać, bo przyczyną jest pogoda lub błędy nawożeniowe.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)