r e k l a m a
Partnerzy portalu
Na pomoc podgryzanym truskawkom
17.09.2020autor: Kamila Szałaj
Znalezienie 1 pędraka lub 5–10 larw opuchlaków na 1 m2 dyskwalifikuje stanowisko pod truskawki. Nie sadzimy truskawek po bobowatych (koniczynie, lucernie), ani tym bardziej po zlikwidowaniu starej plantacji.
Mówiąc o szkodnikach glebowych, zazwyczaj mamy na myśli larwy chrząszczy, żerujące i uszkadzające korzenie roślin uprawnych. Do tej grup zaliczane są larwy chrabąszcza majowego, ogrodnicy niszczylistki i guniaka czerwczyka zwane pędrakami, opuchlaków oraz chrząszczy z rodziny sprężykowatych, nazywane drutowcami. W ostatnim okresie szczególnie duże straty plonu, a co za tym idzie i straty ekonomiczne, notowane są na plantacjach truskawek. Powodowane są one przez pędraki i larwy opuchlaków, dlatego warto zapoznać się z kilkoma informacjami na temat ich biologii i zwalczania.
Pędrak czy larwa opuchlaka?
Na plantacjach truskawek spotykamy częściej larwy chrabąszcza majowego (Melolontha melolontha) niż chrabąszcza kasztanowca (Melolontha hippoca-stani). Oba gatunki należą do rodziny żukowatych (Scarabaeidae), a ich larwy są do siebie bardzo podobne. Tuż po wylęgu są białawe, wielkości ok. 1 cm, a w późniejszym okresie biało-kremowe, dorastające do 5 cm, wygięte w podkówkę, z dużą brązową głową i trzema parami silnych nóg.
fot. Tartanus
r e k l a m a
Cały artykuł dr Małgorzaty Tartanus, dr. hab. Eligio Malusa, prof. IO, dr. Ewy Furmańczyk, IO Skierniewice przeczytasz we wrześniowym wydaniu miesięcznika "WiOM Warzywa i Owoce miękkie". Sprawdź nasza ofertę!
Kamila Szałaj
uprawa warzyw i owoców miękkich
dziennikarz redakcji internetowej
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a