Oparzelizny słoneczne psiankowatych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Oparzelizny słoneczne psiankowatych

08.09.2020autor: Kamila Szałaj

Zanim wsiądziemy do opryskiwacza, trzeba przeanalizować przyczyny zaburzeń obserwowanych na pomidorze czy papryce. Bardzo często nie warto wsiadać, bo przyczyną jest pogoda lub błędy nawożeniowe.

W ostatnich latach problemem stała się poprawna diagnoza sprawców chorób roślin, w tym pomidora i papryki. Hołdowanie przez ogrodników odwiecznej tradycji, że choroby roślin ogólnie powodują grzyby, bakterie oraz wirusy jest przyczyną chybionych ocen sprawców chorób. To skutkuje wykonywaniem niepotrzebnych, kosztownych zabiegów fungicydowych przeciw chorobom infekcyjnym, których nie było. Pomijam tu duży problem chemizacji środowiska, którego można uniknąć. 


Mało liści


Oparzelizna słoneczna pojawia się w wyniku silnego i długiego bezpośredniego działania promieni słonecznych na owoce. Objawami są duże, wklęsłe plamy, które marszczą się i bieleją. Na owocach  pomidora i papryki ta nieinfekcyjna choroba nasila się przy małej liczbie liści na roślinie. Problem zwiększa się po zastosowaniu środków z grupy regulatorów wzrostu i rozwoju roślin (na bazie etefonu) do przyspieszenia dojrzewania owoców. Plantatorzy pomidora mają do wyboru: Agrostym 480 SL, Ethrel 480 SL, Etylemit 480 SL, Flordimex 480 SL. Substancja czynna wnika do tkanki roślinnej, ulegając rozpadowi wydziela etylen powodujący przyspieszenie procesu oddychania i dojrzewania owoców. Wówczas większość liści zasycha (etylen powoduje starzenie się liści), odsłaniając owoce. 

Oparzelizny słoneczne na owocach pomidora.
r e k l a m a

Rozróżnić oparzeliznę od alternariozy


W bieżącym roku obserwuje się wiele przypadków oparzelizny owoców przez intensywne nasłonecznienie. Typowe objawy tych uszkodzeń to tworząca się martwa tkanka o barwie biało-żółtej. Kontrowersję budziła obecność czarnej grzybni w miejscu tych plam, co ogrodnicy zwykle zaliczają do objawów choroby pochodzenia infekcyjnego. 

Bardzo podobne czarne, aksamitne plamy tworzą się w przypadku alternariozy owoców. Jest to choroba infekcyjna, która rozwija się bardzo szybko. W wielu publikacjach jest opisywana jako poważna. W przypadku niepodjęcia czynności ochrony roślin jej postęp jest bardzo szybki.

Oparzelizny słoneczne na owocach pomidora.

Lustrując tegoroczne plantacje, stwierdzam, że aksamitne, czarne plamy zwykle nie były powodowane przez patogeniczny grzyb atakujący żywą tkankę papryki. W wielu przypadkach czarne plamy były efektem rozwoju saprofitycznych grzybów z rodzaju Alternaria na martwej już tkance, a martwica była wynikiem oparzenia słonecznego. Grzyby te nie infekują bezpośrednio zdrowych owoców papryki, a są tylko konsekwencją wcześniejszych uszkodzeń owoców przez słońce. 

Dodatkowym argumentem za abiotycznym pochodzeniem czarnych, aksamitnych plam jest brak typowych dla choroby grzybowej – alternariozy – plam z koncentrycznym strefowaniem na liściach. Ponadto plamy oparzelizny na owocach można znaleźć tylko od strony intensywnego promieniowania słonecznego. 


dr Jan Sobolewski, Katarzyna Wójcik
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Na pomoc podgryzanym truskawkom

Znalezienie 1 pędraka lub 5–10 larw opuchlaków na 1 m2 dyskwalifikuje stanowisko pod truskawki. Nie sadzimy truskawek po bobowatych (koniczynie, lucernie), ani tym bardziej po zlikwidowaniu starej plantacji.

czytaj więcej

Na plantacjach warzyw: ze skrajności w skrajność

W połowie sierpnia było ciepło i sucho. Czasami wystąpił deszcz, często z burzami, z gradem. Taka pogoda spowodowała, że choroby grzybowe – mączniak rzekomy, zaraza ziemniaka oraz bakteriozy praktycznie ustąpiły, ale zaczęła pojawiać się alternarioza, mączniak prawdziwy i wciornastki, mączliki, gąsienice motyli. 

czytaj więcej

Niedziela na pomidorowo

Wczorajsza niedziela (23 sierpnia) była pierwszym dniem tegorocznej pomidorowej kampanii w pawłowskim gospodarstwie Leszka Chudziaka. Zaczęli od odmiany Albarossa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)