Na plantacjach warzyw: ze skrajności w skrajność
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na plantacjach warzyw: ze skrajności w skrajność

09.09.2020autor: Kamila Szałaj

W połowie sierpnia było ciepło i sucho. Czasami wystąpił deszcz, często z burzami, z gradem. Taka pogoda spowodowała, że choroby grzybowe – mączniak rzekomy, zaraza ziemniaka oraz bakteriozy praktycznie ustąpiły, ale zaczęła pojawiać się alternarioza, mączniak prawdziwy i wciornastki, mączliki, gąsienice motyli. 

Na plantacjach kapustnych 

Na plantacjach warzyw kapustnych prawie spokojnie. Róże kalafiora i brokułu rosły szybko, bez objawów chorób grzybowych i bakteryjnych, bez szkodników. Niestety, to tylko pozory. Rośliny, przyzwyczajone do komfortowych dawek wody, należało nawadniać, ale mniej i często. Zbyt duże dawki wody przy wysokich temperaturach przyczyniają się do powstawania ognisk gnilnych, powodowanych przez bakterie. Wiele plantacji, które są już zbierane, nie jest atakowanych przez mączliki. To dobra wiadomość, gdyż w tym czasie w ubiegłym roku nie można było zwalczyć owadów dorosłych, gdyż ukrywały się w różach i trudno było je stamtąd usunąć. Ujawniały się dopiero po zafoliowaniu.

Plantacje cebuli 

Na plantacjach cebuli z siewu wiosennego wegetacja dobiega końca. Wiele pól, zwłaszcza na Kujawach, zostało porażonych przez mączniaka rzekomego. Wystąpił on na cebuli z dużym szczypiorem oraz w miejscach, gdzie szczypior był dłużej zwilżony – w zagłębieniach czy zastoiskach w pobliżu wysokich roślin, np. kukurydzy. Mączniak rzekomy bardzo dobrze się rozwija, kiedy rośliny po wschodzie słońca są zwilżone dłużej niż 4 godziny. Wtedy dochodzi do infekcji szczypioru. 

r e k l a m a


Cały artykuł przeczytasz we wrześniowym wydaniu miesięcznika "WiOM Warzywa i Owoce miękkie". Sprawdź nasza ofertę!

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Problemy papryki w polu

Zanim wsiądziemy do opryskiwacza, trzeba przeanalizować przyczyny zaburzeń obserwowanych na papryce. Bardzo często nie warto wsiadać, bo przyczyną jest pogoda lub błędy nawożeniowe.

czytaj więcej

Oparzelizny słoneczne psiankowatych

Zanim wsiądziemy do opryskiwacza, trzeba przeanalizować przyczyny zaburzeń obserwowanych na pomidorze czy papryce. Bardzo często nie warto wsiadać, bo przyczyną jest pogoda lub błędy nawożeniowe.

czytaj więcej

Wiadomości ze świata: zbiory ziemniaków poniżej średniej

Susza i ekstremalne temperatury wpływają na wszystkie uprawy, w tym na plonowanie ziemniaków. W Bawarii zgodnie z szacunkami przed zbiorami należy się spodziewać się plonów poniżej średniej. Jest to najniższy wynik na przestrzeni 10 lat.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)