Odmiany kalafiora do zbioru jesiennego z przeznaczeniem do przemysłu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Odmiany kalafiora do zbioru jesiennego z przeznaczeniem do przemysłu

11.10.2021autor: Joanna Białek

W niedzielę 10 października firma Syngenta oraz GO Mularski, GPR Krasoń oraz Valagro zorganizowały w gospodarstwie Beaty i Kamila Dzików (Samwodzie gm. Kozienice) spotkanie kalafiorowe.

Odmiany kalafiora do zbioru jesiennego

Na poletku można było zobaczyć kolekcję kalafiorów do zbioru jesiennego z przeznaczeniem do przemysłu – Almagro, Electra, Gohan, David i Java. Te odmiany są tak dobrane, aby pokazać ich potencjał oraz przydatność to tego rejonu uprawy. Wszystkie dają wysoką jakość różyczki, mają krótki okres wegetacji – 80 dni. Najdłuższy ma Gohan - 90 dni. - Hodowla odmian kalafiorów w firmie Syngenta skupia się na tym, aby miały one wegetację nie dłuższą niż 90 dni. Najlepiej 80 dni. Takie odmiany najlepiej sprawdzają się w naszym klimacie. Są stabilne. Ponadto im dłuższy okres wegetacji tym więcej pracy związanej z ochroną, nawożeniem, a to generuje koszty – mówił Rafał Żmuda z firmy Syngenta. - Sukces produkcji to wysoka zdrowotność roślin, duży potencjał plonotwórczy i wysoka jakość przy maksymalnie krótkim okresie wegetacji. - Kalafiory posadzono 17 lipca na miejsce stałe. Do dziś zebrano już 40% areału. Pewność, że okres wegetacji nie skraca się ani nie wydłuża jest dla mnie bardzo ważna – mówi Kamil Dzik, gospodarz. – Podoba mi się nowa odmiana Electra, testowałem ją kilka sezonów. Ma zwarte i ciężkie róże, stabilnie plonuje.

Na poletku zaprezentowano także nową odmianę odporną na kiłę kapusty – Cleozil. Od nowego roku będzie dostępna w sprzedaży.

Kalafiory do przemysłu mają bardzo zwarte różę

Rafał Żmuda wraz z gospodynią – panią Beatą, zaprezentowali, jak wysoki jest uzysk różyczki z róży. Wykorzystano do tego odmianę Java – 2 róże ważyły 3,29 kg. Po różyczkowaniu waga wskazywała 3,03 kg. Zważono także 1 różę odmiany Electra – 2,02 kg, po różyczkowaniu wyszło 1,9 kg. Oznacza to, że odpad jest bardzo mały, mało jest też kruszu, róże nawet średniej wielkości są zwarte, dają wysoki uzysk różyczek. Takiego towaru oczekuje przemysł.

Jak zaplanować produkcję kalafiora jesiennego do przemysłu

Jeśli chcemy dobrze zaplanować produkcję kalafiora jesiennego do przemysłu to na zbiór na początku września warto posadzić odmianę Gohan. Ma silny wigor, dobrze znosi późnoletnie wysokie temperatury. Dobrze w tym okresie sprawdza się też Almagro. Ta odmiana nie boi się upałów, można ją zbierać również w środku lata. Przełom września i października to dobry czas na zbiór Javy i Electry. Na późno jesienne zbiory w październiku, kiedy słońca jest mało, jest zimno, najlepiej wybrać odmianę David. Z sadzenia do 20 lipca, możemy być pewni zbioru w tym okresie.

Rafał Żmuda z odmianą Java

r e k l a m a

Gospodarze – Beata i Kamil Dzik


Mariusz Kwiatkowski (Syngenta) opowiada o odmianach kapusty


Krzysztof Kucharski, GPR Krasoń


Karolina Marzecka, Valagro



Marcin Portka, GO Mularski, z odmianą Gohan

Róże odmiany Java przed różyczkowaniem



I po różyczkowaniu


Odmiana Electra ważyła 2.02 kg przed różyczkowaniem


I po różyczkowaniu


Wysoka jakość różyczek, ceniona przez zakłady przetwórcze


Kondycja roślin 10 października



Java ma wysoką jakość róży


Autor: Marta Szyperek
Opr. Joanna Białek
Fot.: Marta Szyperek
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

PORADNIK: Jak przyciągnąć pracowników do ogrodnictwa?

Nie było w tym sezonie spotkania z plantatorami, na którym prędzej czy później nie doszło to tematu pracowników. Wielu z Państwa porzuciło już uprawy najbardziej pracochłonne, np. brokułów dla przetwórstwa, wymagających różyczkowania, na rzecz np. korzeniówki. Czy to oznacza, że wkrótce nie będzie np. mrożonych brokułów?

czytaj więcej

Wiadomości ze świata: zbiory ziemniaków poniżej średniej

Susza i ekstremalne temperatury wpływają na wszystkie uprawy, w tym na plonowanie ziemniaków. W Bawarii zgodnie z szacunkami przed zbiorami należy się spodziewać się plonów poniżej średniej. Jest to najniższy wynik na przestrzeni 10 lat.

czytaj więcej

„Nasze regionalne bogactwo na stoły!” – Święto Pomidora w Rogożewie

W Rogożewie w powiecie rawickim 11 września 2022 roku odbyło się wydarzenie organizowanie przez Wielkopolską Izbę Rolniczą - „Nasze regionalne bogactwo na stoły!”. Tym razem celem spotkania była promocja pomidorów i lokalnych przetwórców i producentów. Co się działo?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)