Odmiany fasoli szparagowej na trudne warunki
Podczas naszego spotkania fasolowego w Jacewie k. Inowrocławia rozmawialiśmy o nowych i sprawdzonych już odmianach fasoli. Swoje propozycje przedstawiła firma Syngenta. Zobacz film pod artykułem!
We wrześniu w Jacewie k. Inowrocławia odbyło się nasze spotkanie fasolowe z przetwórnią Greenyard Frozen Poland. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć plantację fasoli państwa Katarzyny i Marcina Weberów i zapoznać się z odmianami z kolekcji Syngenta. Firma ta jest wiodącym dostawcą nasion fasoli dla przemysłu przetwórczego zarówno w Polsce, jak i na świecie.
- Posiadamy szerokie portfolio odmian dostosowanych do lokalnych wymagań rynku czy poszczególnych zakładów przetwórczych. Od nasion o kalibrażu grubszym powyżej 10 mm, przez średnie do odmian drobnych - zaznaczył Zbigniew Chuchnowski z firmy Syngenta.
W Polsce głównym segmentem uprawianym do przetwórstwa są odmiany o grubych strąkach do 10 mm. I w tym segmencie jedną z najpopularniejszych odmian jest średnio wczesna Momentum do siewu wiosną i w poplonie. Ma ciemnozielone strąki, długie na ok. 14 cm i proste.
- Odmiana ta charakteryzuje się dobrym zachowaniem, wiązaniem i wysokim plonem w mniej korzystnych warunkach uprawowych, szczególnie w latach o mniejszej ilości opadów i o wysokich temperaturach. W porównaniu do innych odmian, których plony w wyniku niekorzystnych zjawisk pogodowych spadają, Momentum potrafi dać nawet 15 ton z ha. Poza tym ma długie okno zbiorcze – wyjaśniał Zbigniew Chuchnowski.
Przybyli na nasze spotkanie rolnicy mogli także zapoznać się z najnowszą odmianą fasoli w kolekcji Syngenty. To Harrison – średniogruba odmiana z bardzo wysokim potencjałem plonowania.
- Harrison daje wysoki plon i charakteryzuje się doskonałą jakość surowca. Ma ładny, prosty, długi strąk. Obłożenie rośliny jest pełne – zaznaczył Chuchnowski.
Więcej o odmianach fasoli z kolekcji firmy Syngenta dowiesz się z filmu!
Kamila Szałaj
uprawa warzyw i owoców miękkich
dziennikarz redakcji internetowej
Najważniejsze tematy