r e k l a m a
Partnerzy portalu
Małe i groźne: wciornastek tytoniowiec, mączlik warzywny
14.06.2020autor: Kamila Szałaj
Od kilku lat na Kujawach, zwłaszcza w czasie suchej i ciepłej pogody coraz więcej szkody w uprawach warzyw wyrządzają wciornastek tytoniowiec, mączlik warzywny i czasami mszyce. Jak je zwalczać?
Wciornastki są szkodnikami, które występują przede wszystkim w uprawie cebuli i pora, jak również kapusty głowiastej, zwłaszcza średnio wczesnej czy odmian do kwaszenia. Mączlik to główny problem w uprawie kalafiora, kapusty włoskiej oraz brokułu i jarmużu. Mszyce występują na wielu gatunkach warzyw kapustnych (zwłaszcza na kapuście włoskiej i pekińskiej), a także korzeniowych – zwykle marchwi (bawełnica topolowo- marchwiana).
Wciornastek tytoniowiec
W rejonach, gdzie cebula jest uprawiana powszechnie na dużych powierzchniach, występuje wciornastek tytoniowiec. W ostatnim roku ze względu na wysokie temperatury i suszę spowodował dużo strat. Były one spotęgowane słabym rozwojem szczypioru cebuli z siewu wiosennego. W okresie wegetacji zwykle występuje kilka pokoleń wciornastka tytoniowca, ze względu na krótki czas rozwoju.
Literatura podaje, że w warunkach mało sprzyjających rozwój jednego pokolenia może wynosić około 30 dni. Natomiast jeżeli jest bardzo ciepło i sucho, trwa 20 dni. Dorosły osobnik może znieść ponad 150 jaj. Wciornastki namnażają się szybko. Wiosną dorosłe osobniki wychodzą z gleby po zimowaniu i znoszą jaja na roślinach.
Kamila Szałaj
uprawa warzyw i owoców miękkich
dziennikarz redakcji internetowej
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a