Małe i groźne: wciornastek tytoniowiec, mączlik warzywny
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Małe i groźne: wciornastek tytoniowiec, mączlik warzywny

14.06.2020autor: Kamila Szałaj

Od kilku lat na Kujawach, zwłaszcza w czasie suchej i ciepłej pogody coraz więcej szkody w uprawach warzyw wyrządzają wciornastek tytoniowiec, mączlik warzywny i czasami mszyce. Jak je zwalczać? 

Wciornastki są szkodnikami, które występują przede wszystkim w uprawie cebuli i pora, jak również kapusty głowiastej, zwłaszcza średnio wczesnej czy odmian do kwaszenia. Mączlik to główny problem w uprawie kalafiora, kapusty włoskiej oraz brokułu i jarmużu. Mszyce występują na wielu gatunkach warzyw kapustnych (zwłaszcza na kapuście włoskiej i pekińskiej), a także korzeniowych – zwykle marchwi (bawełnica topolowo- marchwiana). 


Wciornastek tytoniowiec 


W rejonach, gdzie cebula jest uprawiana powszechnie na dużych powierzchniach, występuje wciornastek tytoniowiec. W ostatnim roku ze względu na wysokie temperatury i suszę spowodował dużo strat. Były one spotęgowane słabym rozwojem szczypioru cebuli z siewu wiosennego. W okresie wegetacji zwykle występuje kilka pokoleń wciornastka tytoniowca, ze względu na krótki czas rozwoju.

Literatura podaje, że w warunkach mało sprzyjających rozwój jednego pokolenia może wynosić około 30 dni. Natomiast jeżeli jest bardzo ciepło i sucho, trwa 20 dni. Dorosły osobnik może znieść ponad 150 jaj. Wciornastki namnażają się szybko. Wiosną dorosłe osobniki wychodzą z gleby po zimowaniu i znoszą jaja na roślinach. 


autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowa broń w walce z gąsienicami motyli w roślinach kapustnych

Na to czekali producenci warzyw – rozszerzenie rejestracji preparatu Affirm o szeroką paletę szkodników atakujących uprawy kapusty, brokułu, kalafiora i wiele innych gatunków!

czytaj więcej

Śmietka i chowacz zagrażają uprawom warzyw

Zabiegi ochronne przeciw śmietce kapuścianej opierają się na wynikach sygnalizacji przy użyciu pułapek zapachowych. Sygnałem do wykonania zabiegu przeciw chowaczowi jest obecność chrząszczy w liściach sercowych – 4 chrząszcze na kolejnych 25 roślinach. 

czytaj więcej

Jesteś prenumeratorem WiOM? Odbierz bon na zakupy!

Dla Naszych Prenumeratorów mamy wyjątkową niespodziankę - rabat 70 zł na zakupy w sklepie internetowym www.hurtowniarolnicza.pl

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)