Mączniak rzekomy nadal zagraża kapustnym
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mączniak rzekomy nadal zagraża kapustnym

22.07.2020autor: Kamila Szałaj

Pogoda sprzyja rozwojowi chorób grzybowych na plantacjach warzyw kapustnych. Największa presja występuje m.in. ze strony sprawców mączniaka rzekomego. 

Letnia, deszczowa pogoda stwarza idealne warunki do rozwoju  chorób grzybowych w uprawach warzyw kapustnych. Brokułom, kalafiorom, kapuście pekińskiej i kapuście głowiastej zagraża szereg patogenów. Obecnie na plantacjach w całej Polsce występują silne infekcje mączniaka  rzekomego kapustnych (Hyaloperonospora parasitica). Wysiewy zarodników konidialnych są duże.  

Charakterystycznymi objawami choroby są żółte lub brunatne plamy o nieregularnym kształcie. Tworzą się one na powierzchni liścia, a pod spodem jest szary nalot - zarodniki grzyba. W skrajnych sytuacjach choroba może całkowicie zniszczyć plon.

Obecnie do ochrony można zastosować preparaty oparte o np. o azoksystrobinę, pamiętając o rotacji substancjami aktywnymi. 
 
fot. BASF
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mączlik warzywny. Silna presja w kapustnych

W tym roku mamy wyjątkową presje ze strony szkodników w uprawach kapustnych. We znaki dają się gąsienice motyli, pchełki, wciornastki, mszyce czy mączlik. I właśnie ten ostatni insekt wyrządza obecnie wiele szkód na plantacjach kapusty głowiastej, kalafiorów, jarmużu czy brokułów. 

czytaj więcej

Nadal chroń cebulę

Aktualna pogoda sprzyja rozwojowi patogenów cebuli. Na wielu plantacjach mamy przegląd wszystkich chorób.

czytaj więcej

Wiadomości ze świata: zbiory ziemniaków poniżej średniej

Susza i ekstremalne temperatury wpływają na wszystkie uprawy, w tym na plonowanie ziemniaków. W Bawarii zgodnie z szacunkami przed zbiorami należy się spodziewać się plonów poniżej średniej. Jest to najniższy wynik na przestrzeni 10 lat.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)