Mączlik warzywny. Silna presja w kapustnych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mączlik warzywny. Silna presja w kapustnych

27.07.2020autor: Kamila Szałaj

W tym roku mamy wyjątkową presje ze strony szkodników w uprawach kapustnych. We znaki dają się gąsienice motyli, pchełki, wciornastki, mszyce czy mączlik. I właśnie ten ostatni insekt wyrządza obecnie wiele szkód na plantacjach kapusty głowiastej, kalafiorów, jarmużu czy brokułów. 

Winę za tak silną presję tego pluskwiaka ponosi w dużej mierze pogoda. Od kilku sezonów mamy wyjątkowo łagodne zimy, a do tego  w tym roku ciągłe opady w wielu miejscach uniemożliwiły bądź osłabiły ochronę insektycydową.

W ciągu roku pojawia się nawet 5 pokoleń mączlika. Larwy i osobniki dorosłe żerują na dolnej stronie liści, pobierając sporą ilość soków roślinnych i wydalając dużą ilość rosy miodowej, na której rozwijają się grzyb. Skutkuje to oczywiście obniżeniem wielkości i jakości plonu, a dodatkowo rośliny są zanieczyszczone jajami i larwami, które trudno usunąć.


- Jak żyję takiej ilości larw, poczwarek i osobników dorosłych białej muszki na jednym liściu nie widziałem. Bardzo trudno walczyć z tym szkodnikiem przy takiej presji. Wykonywałem oczywiście zabiegi wcześniej, ale jak widać niewiele to pomogło – mówi w rozmowie z nami pan Jan z okolic Płońska, który uprawa kapustę.




Do tej pory w walce z mączlikiem warzywnym można było wykorzystać preparaty Movento 100 SC lub Benevia 100 OD i Limocide. Od tego roku rozszerzenie w uprawie kapusty ma także Teppeki 50 WG, zawierający flonikamid, który w połączeniu z Limocide (w dawce 1-2 l/ha)daje dobre efekty.





Nie można też zapominać o naturalnych wrogach mączlika, a więc dobrotnicach i skulikach.

ksz, fot. WiOM
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak wygląda sprzedaż i zużycie środków ochrony roślin w Polsce?

W sezonie 2018/2019 sprzedano w Polsce 65,3 tys. t środków ochrony roślin. Ale tylko co czwarta tona (17 tys. t) pochodziła z produkcji krajowej. Najwięcej substancji czynnych zużywa się w sadownictwie i warzywnictwie.

czytaj więcej

Nowe zagrożenie dla upraw pomidora, papryki i oberżyny w Polsce

Tomato mottle mosaic virus (ToMMV) obecnie nie znajduje się na liście agrofagów kwarantannowych dla Unii Europejskiej, niemniej przeprowadzona przez Julius Kühn-Institut (Niemcy) ocena zagrożenia wykazała duże ryzyko fitosanitarne ze strony tego wirusa. Stanowi on zagrożenie dla upraw pomidora, papryki i oberżyny w Polsce - poinformował PIORiN.

czytaj więcej

Zaraza czy alternarioza?

Pojawiające najczęściej na najstarszych liściach, brązowo-brunatne plamy, z wyraźnym koncentrycznym strefowaniem (koncentryczne pierścienie) to nie zaraza – to alternarioza. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)