Nadal chroń cebulę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nadal chroń cebulę

17.07.2020autor: Kamila Szałaj

Aktualna pogoda sprzyja rozwojowi patogenów cebuli. Na wielu plantacjach mamy przegląd wszystkich chorób.

Jak co roku jest stemphylium (grzyb Stemphylium vesicarium). Sprzyjają mu wahania wilgotności powietrza – na przemian suche i gorące, wilgotne. Pierwsze objawy chorobowe –jasno brązowe, lekko wodniste plamy pojawiają się na najstarszych liściach. Z czasem plamy ciemnieją i wydłużają się (wrzecionowate). 

Wrzecionowate, wydłużone plamy rozciągające się przez całą długość szczypioru od strony wewnętrznej są charakterystyczne dla grzybów z rodzaju Stemphylium.


Razem ze stemphylium obserwujemy mączniaka rzekomego (organizm grzybopodobny Peronospora destructor), dla którego rozwoju sprzyjające są aktualnie chłodne noce i duża wilgotność powietrza oraz alternariozę.

Objawy stemphylium
Objawy stemphylium
Liście porażone przez Peronospora destructor są jaśniejsze niż zdrowe. Na jasnych plamach  tworzy się biało-szary nalot zarodników konidialnych. Na początek zaleca się stosowanie preparatów o działaniu kontaktowym (np. zawierających mankozeb) lub wgłębnym (np. zawierających dimetomorf). Teraz (wysokie zagrożenie) trzeba stosować fungicydy o działaniu systemicznym (np. zawierające metalaksyl, propamokarb). 

r e k l a m a
Objawy mączniaka rzekomego.
Objawy mączniaka rzekomego
Sprawcą alternariozy jest grzyb Alternaria porri. Patogen występuje wtórnie (zwykle w drugiej połowie lata) na liściach i pędach kwiatostanowych wcześniej porażonych przez sprawców mączniaka rzekomego i szarej pleśni. Plamy początkowo brązowo-fioletowe zmieniają barwę na brunatno-czarną z aksamitnym nalotem grzybni i trzonków konidialnych. Łuska okrywowa cebul pęka, pojawiają się ciemne plamy, co obniża wartość handlową cebul i możliwość przechowania.

Alternarioza – brązowo-fioletowe plamy zmieniające barwę na brunatno-czarną

Zwykle ochrona przed alternariozą jest  prowadzona równolegle ze zwalczaniem mączniaka rzekomego i szarej pleśni. Zalecane są środki zawierające substancje czynne z grup chemicznych: strobiluryny, ftalany, ditiokarbaminiany, iminoacetylomoczniki, acylpikolidy, triazole, anilidy, benzimidazole, pochodne kwasu cynamonowego i karbaminowego. 


Zgnilizny cebuli

Fuzaryjna zgnilizna cebuli (grzyb glebowy Fusarium oxysporum). Szczypior żółknie i zasycha, przypominając szkody wywołane przez śmietkę cebulankę. Korzenie różowieją. Późniejsze porażenie może się objawić dopiero w przechowalni – gniciem cebul od piętki.

Często grzyby z rodzajów Alternaria i Stemphylium występują na liściach jednocześnieCzęsto grzyby z rodzajów Alternaria i Stemphylium występują na liściach jednocześnie

Biała zgnilizna cebuli (Sclerotia cepivorum) pojawia się pod koniec czerwca. Szczypior jaśnieje, roślina więdnie. Na wykopanej cebuli widać białą, watowatą grzybnię z licznymi, ciemnymi sklerocjami wielkości nasion maku. 

Zgnilizna twardzikowa (Sclerotinia sclerotiorum). Na cebulach w strefie wyrastających korzeni pojawia się watowata, zbita, biała grzybnia z czarnymi zarodnikami przetrwalnikowymi (sklerocjami) wielkości nawet do 1 centymetra.
Zgnilizny cebuli powodowane przez Sclerotia cepivorum, Sclerotinia sclerotiorum, Fusarium spp.
Zgnilizny cebuli powodowane przez Sclerotia cepivorum, Sclerotinia sclerotiorum, Fusarium spp.


W programie ochrony warzyw nie ma obecnie środków zwalczających te zgnilizny. Wiadomo jednak, że zabiegi przedzbiorcze fungicydami zalecanymi przeciwko szarej pleśni (zgniliźnie szyjki – Botrytis aclada) ograniczają także zgniliznę twardzikową. 

Katarzyna Wójcik, fot. Wójcik, Wieczyński
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mączniak rzekomy nadal zagraża kapustnym

Pogoda sprzyja rozwojowi chorób grzybowych na plantacjach warzyw kapustnych. Największa presja występuje m.in. ze strony sprawców mączniaka rzekomego. 

czytaj więcej

Cebula zimująca. Odmiany polecane przez firmy hodowlano-nasienne

Jest jeszcze czas na wysiew cebuli zimującej. Jednak już teraz prezentujemy odmiany dostępne w sezonie 2020/21 polecane przez firmy hodowlano-nasienne. 

czytaj więcej

Jak chronić maliny jesienne?

Plantacje malin potrafią przynieś zbiory wysokiej jakości przy prawidłowym prowadzeniu. Trzeba zacząć od wyboru odpowiedniego stanowiska, dobrej jakości krzewów i skutecznej ochrony. Brak zabezpieczenia przed chorobami to nie tylko straty w plonie, ale możliwość utarty całych roślin.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)