COBORU o fasoli
r e k l a m a
Partnerzy portalu

COBORU o fasoli

01.06.2020autor: Kamila Szałaj

W doświadczeniach COBORU z fasolą zielonostrąkową najlepszy plon handlowy w roku 2018 uzyskały odmiany Batumi i Saba, a w roku 2019 odmiana Malwina. Doświadczenia z fasolą na suche nasiona wskazały odmiany o najwyższej zawartości białka – Wawelska i Kreacja. 

W naszym kraju największe znaczenie ma uprawa fasoli szparagowej karłowej. W mniejszości znajdują się uprawy fasoli na suche nasiona oraz szparagowej tycznej. Fasola szparagowa jest wykorzystywana w przemyśle przetwórczym do konserwowania lub do mrożenia.

Odmiany przeznaczone do przetwórstwa powinny być plenne i raczej wczesne, wykazywać duży udział w plonie ogólnym strąków kształtnych, równocześnie dojrzewających. Wolne przejrzewanie i utrzymywanie optymalnej jakości przez kilka dni, jak również brak lub niska zawartość włókna w strąkach to pożądane cechy. Równie istotne jest łatwe odrywanie strąków od szypułki, średnica strąków ok. 8–9 mm oraz trwała ich barwa.

Do konserwowania wskazane są strąki intensywnie zielone z wyraźnym połyskiem; z kolei do mrożenia dobre są strąki jaśniejsze, bez mocnego połysku. W uprawie dla przemysłu zdecydowanie największe znaczenie mają odmiany karłowe o zielonych strąkach, podczas gdy na rynku warzyw świeżych, do bezpośredniej konsumpcji zdecydowanie większą popularnością cieszą się odmiany o strąkach żółtych. 

Cały artykuł Anety Popek z COBORU przeczytasz w majowym wydaniu miesięcznika "WiOM Warzywa i Owoce miękkie". Sprawdź nasza ofertę!

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nie tylko rzodkiewka. Z wizytą w gospodarstwie państwa Kopeć

Państwo Kopeć specjalizują się w uprawie rzodkiewki. Mają 12-letnie doświadczenie w produkcji tego gatunku. Ich specjalnością jest też fasola tyczna. 

czytaj więcej

Glebowa i kiełkówka. Śmietki zagrażają fasoli

Wiosną jednym z największych zagrożeń w uprawie fasoli są śmietki. Szkody w uprawie fasoli wyrządzają dwa gatunki – śmietka kiełkówka i śmietka glebowa – pod względem budowy i rozwoju są one praktycznie nie do rozróżnienia, więc często określa się je mianem kompleksu śmietek glebowych.

czytaj więcej

Do kiedy siejesz fasolę?

Dawniej przymrozki wrześniowe były regułą, dlatego lipcowy termin siewu fasoli szparagowej był ryzykowny. Doświadczenia przeprowadzone w SDOO pokazują, że warto wydłużyć podaż, siejąc fasolę od maja do drugiej dekady lipca.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)