Dobry start w ochronie cebuli przed chwastami
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dobry start w ochronie cebuli przed chwastami

21.03.2020

Jednym z najważniejszych zagadnień agrotechnicznych w uprawie cebuli pozostaje prawidłowe prowadzenie ochrony przed chwastami.

Uwaga producentów tego warzywa skupia się na zabiegach powschodowych, gdzie problematyczne jest odpowiednie dobranie preparatów do fazy rozwojowej cebuli, dawek wody oraz innych parametrów. Jednocześnie zabiegi chwastobójcze wykonywane przed wschodami cebuli często bywają przez producentów bagatelizowane, którzy jednocześnie mogą popełnić szereg błędów. W skrajnych przypadkach źle wykonane zabiegi przedwschodowe mogą powodować problemy nawet do końca sezonu.

 Po pierwsze - struktura gleby

Zanim zaczniemy w ogóle myśleć o wykonaniu siewu (bądź sadzenia w przypadku uprawy cebuli z dymki), trzeba się zastanowić nad ważnym czynnikiem – strukturą gleby. Dbając o podsiąk należy utrzymać wyższe zagęszczenie na głębokości 5 cm, jednocześnie utrzymując wierzchnią warstwę bardziej spulchnioną. Woda jest niezmiernie ważna do prawidłowego działania herbicydów doglebowych. Podczas uprawy należy również unikać sytuacji, gdy na wierzchu zostają bryły. Powoduje to zmniejszoną skuteczność środka, szczególnie, gdy w samych bryłach bądź pod nimi mogą znajdować się nasiona chwastów i będzie trudniej je zwalczyć, niezależnie od techniki zabiegu. Optymalne warunki wilgotnościowe podczas uprawy pomogą zdecydowanie zredukować zbrylenie gleby.


Cały artykuł przeczytasz w marcowym wydaniu miesięcznika WIOM Warzywa i owoce miękkie. Sprawdź nasza ofertę!



r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Szkolenie cebulowe: nawożenie i odmiany

Pod koniec kwietnia firmy Timac Agro Poland oraz Hazera Poland zorganizowały spotkanie on-line dotyczące nawożenia cebuli oraz jej odmian.

czytaj więcej

Ceny krajowej cebuli ze szczypiorem na rynkach hurtowych

Wiosna w pełni, przybywa więc krajowych warzyw. Są droższe niż w ubiegłym roku o tej porze. Winna jest oczywiście susza i koronawirus, który zachwiał rynkiem. 

czytaj więcej

Trwają zbiory lubczyku. Z wizytą w gospodarstwie

Lubczyk to afrodyzjak, który zawładnął niejednym sercem. Również pewnego plantatora, chociaż ta relacja jest okupiona trudem, a nawet boleścią, bo lubczyk mnie "poparzył".

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)