Trwają zbiory lubczyku. Z wizytą w gospodarstwie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Trwają zbiory lubczyku. Z wizytą w gospodarstwie

09.05.2020autor: Kamila Szałaj

Lubczyk to afrodyzjak, który zawładnął niejednym sercem. Również pewnego plantatora, chociaż ta relacja jest okupiona trudem, a nawet boleścią, bo lubczyk mnie "poparzył".

W gospodarstwie, które niedawno odwiedziłam, przez cały sezon można nabyć pęczki: lubczyku, kopru, pietruszki oraz szczypiorku. Koper (Lukullus, Szmaragd i Monarch) jest wysiewany sukcesywnie, co dwa tygodnie, aby zachować ciągłość podaży. Odmiana Monarch jest gotowa do zbioru (cięcia) po 45 dniach od siewu. Doskonale odrasta po cięciu, które można przeprowadzić trzykrotnie.

Część roślin lubczyku po pierwszym zbiorze.

Szczypiorek Wulkan rozmnażamy przez kępki – informuje gospodarz. Plantację wykorzystujemy trzy lata. Liście szybko odrastają po ścięciu i kolejny plon mamy po około 4 tygodniach – dodaje.


Część roślin po pierwszym zbiorze. Liście zaczynają odrastać po ścięciu.

Pęczki pietruszki nie pochodzą z pietruszki naciowej, tylko korzeniowej w odmianach: Arat, Eagle oraz mieszańcowa Arctica. Doświadczenie właścicieli wskazuje na lepszą jakość naci pietruszki korzeniowej. Różnica w stosunku do uprawy na korzeń polega na większym zagęszczeniu roślin – sieją 3 kg nasion na hektar. Cięcie naci pietruszki jest możliwe co miesiąc. Korzenie są pozostawiane w polu na zimę, będąc wiosną źródłem pierwszych pęczków. W drugim roku przeprowadza się tylko jedno cięcie. Pęczki kopru, pietruszki i szczypiorku ważą po 100 g. Pęczek lubczyku 120 g.

r e k l a m a
Zdjęcia zrobione 3 maja. Rośliny lubczyku gotowe do cięcia. 

Plantacja lubczyku

Lubczyk (odmiana Amor) kiełkuje bardzo kapryśnie. Wysiewamy na przełomie lutego i marca do multiplatów o komórkach 4 x 4 cm po 10 nasion do każdej. Wschody są bardzo nierówne, mimo podgrzewania stołów. Na wyprodukowanie rozsady trzeba liczyć 1,5 miesiąca. Testowaliśmy różne zagęszczenia. U nas najlepiej wychodzi 70 x 20–25 cm. W większej rozstawie liście są z każdej strony mocno oświetlone, przez co bardziej twarde i sztywne, a nie o takie chodzi. Najlepiej, jak liście z sąsiadujących kęp zejdą się. Wówczas są delikatne. Pierwsze cięcie roślin sadzonych wiosną następuje jesienią, starszych egzemplarzy już w połowie kwietnia. – W sezonie rośliny są cięte do zera pięcio-sześciokrotnie – przekazują gospodarze. 


Umyte pęczki gotowe do sprzedaży

Warto też dodać, że w wyniku kontaktu skóry z liśćmi lubczyku występują objawy alergii kontaktowej, zwłaszcza podczas słonecznej, upalnej pogody. Uczulają olejki eteryczne (terpeny– octan alfa-terpinylu, alfa-phellandrene i alfaterpinol). Zwiększają też wrażliwość na promienie słoneczne.

Wyprysk kontaktowy zwykle zaczyna się od silnego świądu. Na skórze tworzą się zaczerwienienie, grudki oraz pęcherzyki. Jest to pierwsza faza. Druga to faza wysiękowa, następna – strupienia, kolejna złuszczania i wreszcie gojenia. Szczególnie trudno leczy się zmiany na rękach.

Katarzyna Wójcik

Więcej o tym ciekawym gospodarstwie przeczytacie Państwo w czerwcowym numerze WiOM
 
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zacznij monitorowanie połyśnicy marchwianki

Lot pierwszego pokolenia muchówek połyśnicy marchwianki zaczyna się około 10 maja. Żółte tablice lepowe ustaw na brzegach plantacji, po jednej z każdego boku pola, między roślinami. 1/3 tablicy powinna wystawać ponad wierzchołki roślin. Tablice lustruj codziennie, notując liczbę much. 

czytaj więcej

Zawieś na krzewach dyspensery feromonowe

Już teraz kup i rozwieś na krzewach porzeczek i agrestu zawieszki (dyspensery), zawierające feromon wabiący i dezorientujący samce przeziernika porzeczkowca. Również na plantacjach ekologicznych.

czytaj więcej

Batalia o wyrównane wschody cebuli

Jeśli potrzeba, deszczuj przed siewem. Pięć podwójnych rzędów zamiast sześciu to lepsze wietrzenie. Stosuj adiuwanty doglebowe, czyli przypominamy najważniejsze zasady przed kwietniowymi siewami cebuli. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)