Pandemia mocno ograniczyła polski eksport mrożonych warzyw i owoców
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pandemia mocno ograniczyła polski eksport mrożonych warzyw i owoców

17.09.2020autor: Kamila Szałaj

W wyniku pandemii i zamknięcia granic spadła wartość sprzedaży zagranicznej mrożonych owoców i warzyw. Spadki odnotowano głównie w przypadku sprzedaży do krajów unijnych – wynika z publikacji Agro Nawigator Banku PKO BP.

Polski eksport mrożonych owoców i warzyw znacząco wyhamował w kwietniu i maju, głównie wskutek ograniczenia sprzedaży do sektora HoReCa. 


- Sektor przetwórstwa owoców i warzyw był jednym z najbardziej dotkniętych pandemią, w którym sprzedaż eksportowa w drugim kwartale tego roku zmalała o 7,2 proc. w porównainiu do okresu rok wcześniej – informują analitycy w publikacji Agro Nawigator Banku PKO BP.


W pierwszym kwartale 2020 roku wartość sprzedaży zagranicznej owoców mrożonych zanotowała wzrost o 5,6 proc, ale w kwietniu i maju zmalała o 5,5 proc. Jak podaje PKO BP dużo mniej mrożonek eksportowano do Niderlandów, Szwecji, a także Belgii.


Największy spadek popytu obserwowano w przypadku mrożonych czarnych porzeczek. Ich eksport w kwietniu i maju zmalał o 9,9 proc. r/r wobec wzrostu o 31,6 proc. r/r w pierwszym kwartale. 
Znacząco obniżyła się dynamika eksportu mrożonych malin, a także mrożonych wiśni.


Do marca utrzymywała się także wzrostowa tendencja w eksporcie mrożonych warzyw. W pierwszym kwartale 2020 r. ich sprzedaż w ujęciu wartościowym zwiększyła się o 4,7 proc. r/r, a łącznie w kwietniu i maju zmalała o 16,2 proc. r/r. Spadek nastąpił głównie w wyniku załamania sprzedaży do Niemiec – największego odbiorcy mrożonych warzyw z Polski. Eksport do tego kraju zmalał o 24,4 proc. r/r.


- Wartość eksportu mrożonek warzywnych z Polski od lipca’19 do maja’20 była zbliżona do tej z sezonu poprzedniego, choć jego wolumen zmalał o 4,3 proc. r/r. Od początku sezonu utrzymywało się niskie tempo sprzedaży mrożonych warzyw do Białorusi – łącznie w sezonie 2019/21 eksport do tego kraju zmalał o 25,3 proc. r/r  - wyjaśniają bankowi analitycy.


ksz, oprac. na podst. Agro Nawigator PKO BP
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Za ciężkie kalafiory i buraki

Za dużo kalafiorów i buraków wiozła ciężarówka, którą wielkopolscy inspektorzy zatrzymali na drodze ekspresowej S5 na Zachodniej Obwodnicy Gniezna (woj. wlkp.).

czytaj więcej

Na pomoc podgryzanym truskawkom

Znalezienie 1 pędraka lub 5–10 larw opuchlaków na 1 m2 dyskwalifikuje stanowisko pod truskawki. Nie sadzimy truskawek po bobowatych (koniczynie, lucernie), ani tym bardziej po zlikwidowaniu starej plantacji.

czytaj więcej

Rynek wschodni: Sprzedaż ziemniaków w Ukrainie wzrosła o 150%

Platforma EastFruit Trade przeanalizowała oferty uczestników rynku wschodniego, w których brało udział 14 krajów (nie tylko kraje wschodu). Odnotowano zwiększoną podaż na buraki oraz ziemniaki w Ukrainie, kto jest liderem sprzedaży? Jak kształtują się ceny?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)