Rynek winogron, kolejne rekordy w eksporcie. A jak wygląda sytuacja w Polsce?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek winogron, kolejne rekordy w eksporcie. A jak wygląda sytuacja w Polsce?

19.08.2022autor: Patrycja Bernat

Południowa część świata w sezonie 21/22 wyeksportowała ponad 1,5 mln ton winogrona stołowego. W ciągu ostatniej dekady podaż winogron wzrosła o 300 000 ton. Który kraj przoduje w eksporcie? Skąd importuje Polska?

Jak podaje TopInfo, za aż 40% całkowitego eksportu winogron odpowiadają Chile. Kolejno 35% Peru, 23% RPA i na czwartym miejscu Brazylia z wynikiem 4%.

Chile – rekordzista z czerwonymi odmianami

Chile już biło rekordy w latach poprzednich, kiedy to w sezonie 2019/2020 wyeksportowało aż 800 tysięcy ton tych owoców. W tym sezonie zdołano wysłać już 600 tys. ton. 43% wyeksportowanych winogron to odmiany czerwone nieposiadające pestek. Udział odmian białych stanowił 23%, czarne bezpestkowe to wartość 12%. Najbardziej popularna to odmiana Red Globe, która stanowi aż 20% całego eksportu.

Red Globe w drodze na cały świat

Na ten moment odmiana Red Glob dostarczana jest do:

  • Europy;
  • Azji;
  • Ameryki Łacińskiej.

Południowa Afryka pnie się do góry

W Południowej Afryce winogrona uprawiane są w tylko pięciu regionach, sprzyjającym czynnikiem jest długi okres dostaw, dzięki czemu eksport w ciągu 10 lat wzrósł o 50%, dając wynik 350 tys. ton. 76% rynku zbytu stanowi dla Południowej Afryki Europa.
Dominujące odmiany to:

  • Scarlotta;
  • Tawny;
  • Sweet Celebration;
  • Crimson i Flame
Peru również wykazuje tendencje rosnące. W ciągu dziesięciu lat eksport wzrósł ze 150 tysięcy ton do aż 530 tysięcy ton. Najbardziej popularna odmiana z Peru to Sweet Globe, gdzie preferowane są odmiany białe. Europa jest odbiorcą winogron pochodzących z Peru, jednak tutaj udział powoli się zmniejsza, w przeciągu ostatnich 10 lat spadł o 25%.
r e k l a m a

Rynek polski

W Polsce rośnie produkcja winogrona na wino, nie ma w naszym kraju towarowej produkcji winogron stołowych. W roku 2021 import świeżych winogron do Polski wynosił – 117 tys. ton.

Skąd głównie sprowadzamy winogrona?

  • Włochy - 34%;
  • Peru - 12%;
  • Niemcy - 11%;
  • Chile - 9% importu;
  • RPA - 6%.

Polska jest również eksporterem świeżych winogron, nasz produkt trafia głównie na rynek Ukrainy, aż 80%, następnie Niderlandy 4,5% oraz Białoruś 4,5%.

 
opr. Bernat Patrycja 
Źródło: Freshmarket/nawozyeu/
Fot: envatoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie są ceny owoców miękkich w 2022 roku? Raport rynkowy

Jak działa rynek owoców miękkich w cieniu pandemii oraz rosnących kosztów produkcji spowodowanych wojną w Ukrainie? Resort rolnictwa przedstawił raport rynkowy, dotyczący stanu plantacji oraz cenach w punktach skupu. 

czytaj więcej

Borówka liderem wzrostu konsumpcji. Skąd fenomen tej jagody?

Borówkę w Polsce je już 80% konsumentów, a wzrost wynosi 8% rocznie. Skąd fenomenem tej jagody?

czytaj więcej

Oczekiwane zbiory winogron na poziomie ponad 100 tys. ton., a koszty produkcji wina wzrosły nawet o 35%

Stowarzyszenie Producentów i Ekspertów Winogron podaje, że obecny stan winnic w Mołdawii pozwala prognozować plony na poziomie znacznie ponad 100 tys. ton.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)