Jak nowa ustawa o biogazowniach może przyspieszyć transformację energetyczną wsi?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak nowa ustawa o biogazowniach może przyspieszyć transformację energetyczną wsi?

19.07.2023autor: Bartłomiej Czekała

W maju br. Sejm jednogłośnie przyjął ustawę ułatwiająca inwestycje w biogazownie rolnicze oraz regulujące przepisy dotyczące Narodowego Celu Wskaźnikowego i definiujące standard benzyny E10.  Ustawa przeszła przez Senat i 13 lipca 2023 weszła w życie. O ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także jak ich funkcjonowanie może przyspieszyć transformację energetyczną obszarów wiejskich. dyskutowali politycy i eksperci podczas konferencji w siedzibie resortu rolnictwa.

Przypomnijmy, że przegłosowana ustawa opiera się na trzech filarach. Pierwszy dotyczy ułatwień w procesie inwestycyjnym biogazowni rolniczych. Drugi to uregulowanie kwestii pofermentu, który może częściowo zastąpić nawozy mineralne. Trzecia rzecz to jest filar biopaliwowy,

- Dajemy pewność polskim producentom chociażby rzepaku, statuując narodowy cel wskaźnikowy już na poziomie ustawy – 9,1% w 2024 r., 9,2% w 2025 r. To jest bardzo dobra informacja dla 100 tys. polskich rolników, producentów rzepaku. Wprowadzamy europejski standard benzyny E10, zgodnie z europejskimi standardami. To jest dobra informacja dla polskich producentów zbóż, przede wszystkim oczywiście kukurydzy – mówił w maju w Sejmie wiceminister Janusz Kowalski.

r e k l a m a
🔹Przyjęta ustawa o biogazowniach rolniczych, pofermencie i… pic.twitter.com/6RHpkfpIy4

— Janusz Kowalski 🇵🇱 (@JKowalski_posel) July 19, 2023



Przyspieszyć transformację energetyczną polskiej wsi


Na temat przyjętej w Sejmie ustawy w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się we wtorek 18. lipca konferencja naukowa „Biogazownie rolnicze szansą dla transformacji energetycznej obszarów wiejskich”. Uczestniczyli w niej minister Robert Telus oraz sekretarz stanu w MRiRW, pełnomocnik rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich Janusz Kowalski oraz liczne grono ekspertów i przedstawicieli branży OZE i biopaliw.

– Ustawa bardzo ułatwia inwestowanie w OZE na wsiach. To jest wielki sukces osób, które nad tym pracowały, to jest sukces polskiego rolnictwa. Dzięki niej biogazownie będą się rozwijały – powiedział dziś minister Robert Telus w nawiązaniu do przygotowanej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi ustawy o biogazowniach rolniczych.

Wiceminister Janusz Kowalski podkreślał, że w sprawie tej ustawy w Sejmie panowała wyjątkowa zgoda wśród parlamentarzystów.

– Przyjęta ustawa o biogazowniach rolniczych o pofermencie i biopaliwach jest najważniejszą ustawą o OZE od kilkunastu lat. Ustawą przyjętą w pełnym konsensusie. Nie było ani jednego posła, nie było ani jednego senatora, który zagłosował przeciwko tej ustawie – mówił Janusz Kowalski.


Biogazownia rolnicza jako stabilne źródło OZE

W pierwszej części z prelekcją wystąpił prof. dr hab. inż. Jacek Dach z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który przedstawił  główne zasady funkcjonowania biogazowni rolniczej jako stabilnego źródła OZE. Następnie dr hab. inż. Alina Kowalczyk-Juśko, prof. UP w Poznaniu przybliżyła uczestnikom zagadnienia związane z powstającym jako efekt działania biogazowni rolniczej pofermentem. Z kolei dr Marcin Rokosz szczegółowo przedstawił rozwiązania prawne zaproponowane w specustawie biogazowej.

Udział w konferencji wziął także Adam Stępień, dyrektor Krajowej Izby Biopaliw, który wyjaśnił, jak zmiany w zakresie biokomponentów i biopaliw mogą wpłynąć na rynek paliwowy i zapotrzebowanie na surowce rolne.

Jak zwiększyć liczbę biogazowni rolniczej w Polsce?

W drugiej części konferencji odbyły się dwa panele dyskusyjne praktyków i ekspertów. W pierwszym dyskutowano na temat tego jak specustawa biogazowa może przyczynić się do rozwoju biogazowni rolniczych w Polsce. Uczestnicy zgodzili się, że uchwalony akt dotyczący biogazowni rolniczych to ważny krok w przeprowadzeniu transformacji energetycznej obszarów wiejskich. Podczas dyskusji podjęto także temat wsparcia finansowego dla realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, w ramach uruchomionego w styczniu 2023 r. programu Energia dla Wsi. Wskazano także, że mitem jest to, że biogazownia rolnicza jest najdroższym odnawialnym źródłem energii.

W drugim panelu dyskusyjnym rozmawiano o sytuacji na rynku biokomponentów i biopaliw w kontekście wprowadzenia stabilnych zasad funkcjonowania tego rynku w postaci Narodowego Celu Wskaźnikowego oraz nowych perspektyw dla rynku w związku z wdrożeniem w Polsce z dniem 1 stycznia 2024 r. europejskiego standardu benzyn E10. Podczas rozmowy poruszono także zagadnienia związane z sytuacją na rynku gorzelni rolniczych i wpływu na nią specustawy biogazowej.

oprac. bcz

Źródło: MRiRW
Fot. MRiRW

autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Fotowoltaika i biogaz

Nowe zasady wytwarzania biometanu i funkcjonowania spółdzielni energetycznych

  Już 1 października 2023 r. wejdą w życie przepisy ustawy z 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw.

czytaj więcej
Fotowoltaika i biogaz

Biogazownie – powstanie lista substratów, których nie obejmą przepisy dotyczące odpadów

Rząd planuje uprościć procedury administracyjne, dotyczące biogazowni rolniczych co ma ułatwić ich rozwój. Ma to się odbyć poprzez stworzenie listy substratów, których nie będą obowiązywać przepisy dotyczące odpadów.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Ekoschematy: Wymieszanie obornika do 12 godzin po aplikacji. Do listy dodano poferment!

  W ramach Ekoschematu Rolnictwo Węglowe można były wybrać praktykę Wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od jego aplikacji, za którą przysługiwały dwa punkty (200 zł). Rolnicy apelowali o zmianę przepisów i uwzględnienie na liście nawozów naturalnych pofermentu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)