Nowe zasady wytwarzania biometanu i funkcjonowania spółdzielni energetycznych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowe zasady wytwarzania biometanu i funkcjonowania spółdzielni energetycznych

13.09.2023autor: Dorota Kolasińska

  Już 1 października 2023 r. wejdą w życie przepisy ustawy z 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw.

Dzięki zmianom w ustawie z 2015 r. rozszerzono i doprecyzowano zasady wytwarzania biogazu oraz produkcji energii. Ustawa już od 1 października mi.in:

  •    rozszerzy zasady i warunki wykonywania działalności gospodarczej w zakresie biogazu rolniczego o możliwość wytwarzania biometanu z biogazu rolniczego,
  •     rozszerzy zakres podmiotowy rejestru wytwórców biogazu rolniczego o wytwórców biometanu z biogazu rolniczego,
  •     doprecyzuje definicję i przedmiot działalności spółdzielni energetycznych,
  •     doprecyzuje warunki współpracy spółdzielni energetycznej ze sprzedawcą energii,
  •     wprowadzi ułatwienia w zakresie zasad rozliczeń oraz sprawozdawczości spółdzielni energetycznych.

Na stronie KOWR pojawią się „Warunki uzyskania wpisu do rejestru wytwórców biogazu rolniczego oraz zasady wykonywania działalności objętej wpisem”, a także „Warunki zamieszczenia danych w wykazie spółdzielni energetycznych”.

Bezpłatne warsztaty dla spółdzielni energetycznych i biogazowni rolniczych

KOWR zachęca do wzięcia udziału w bezpłatnych szkoleniach, które odbędą się odbywać w okresie od września do listopada 2023 r.  

  •  spółdzielni energetycznych (4 warsztaty) https://www.gov.pl/web/kowr/bezplatne-warsztaty-ze-spoldzielni-energetycznych,
  •  biogazowni rolniczych (10 warsztatów) (KOWR poda niebawem więcej informacji na ten temat)

dkol

Fot. Kolasińska

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Fotowoltaika i biogaz

Biogazownie – powstanie lista substratów, których nie obejmą przepisy dotyczące odpadów

Rząd planuje uprościć procedury administracyjne, dotyczące biogazowni rolniczych co ma ułatwić ich rozwój. Ma to się odbyć poprzez stworzenie listy substratów, których nie będą obowiązywać przepisy dotyczące odpadów.

czytaj więcej
Fotowoltaika i biogaz

Inwestycje w zakresie biogazowni rolniczych – Jakie ułatwienia są przewidywane?

W życie wraz z dniem 11 września 2023 r. wejdą przepisy o ułatwieniach w przygotowaniu, a także realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych. Przepisy te wprowadzą szereg ułatwień. Czego dotyczą regulacje?

czytaj więcej
Fotowoltaika i biogaz

Biogazownia rolnicza w Iłówcu Wielkim: substraty od rolników i przemysłu

Dziś kukurydza i gnojowica, a w przyszłości również odpady z przemysłu rolno-spożywczego będą zasilać biogazownię rolniczą o mocy elektrycznej 499 kW w Iłówcu Wielkim k. Poznania. Inwestorem jest WPIP Green Energy, a generalnym wykonawcą robót oraz dostawcą technologii agriKomp Polska.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)