Poferment jest coraz powszechniej stosowany w gospodarstwach, gdzie utrzymywane są krowy mleczne lub trzoda chlewna (biogazownia rolnicza, produkcja separatu na legowiska). Jest to bardzo wartościowy nawóz naturalny, nie odbiegający jakością od obornika, gnojowicy czy pomiotu kurzego.
Punkty za realizację praktyki Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji są przyznawane do powierzchni gruntów ornych, jeżeli rolnik wymiesza obornik z glebą, przy czym zabieg przyorania obornika uznaje się za równoważny z jego wymieszaniem z glebą. Dopuszczalne jest zarówno wiosenne jak i ,,pożniwne” stosowanie tej praktyki w kontekście łączenia jej czy następstwa praktyki ,,Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe”.
Warto przypomnieć, że rolnik na potwierdzenie realizacji praktyki Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji, przesyła z wykorzystaniem aplikacji Mobilna ARiMR, udostępnionej przez Agencję, zdjęcia geotagowane potwierdzające realizację praktyki w wymaganym czasie, na podstawie których jest możliwe potwierdzenie zrealizowania praktyki. Po wielu apelach rolników, że nie każdy z nich potrafi lub może wykonać takie zdjęcie beneficjent może złożyć do ARiMR oświadczenie o wykonaniu praktyki do 14 dni po wykonaniu zabiegu, którego wzór zamieszczony jest na stronie ARiMR, oraz musi prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych, z którego zapisów wynika, że praktyka została terminowo wykonana.
Ponadto w przypadku gdy rolnik na potrzeby realizacji praktyki nabył obornik, jest zobowiązany posiadać imienny dokument potwierdzający zakup obornika lub inny dokument potwierdzający jego nabycie.