Biogazownie – powstanie lista substratów, których nie obejmą przepisy dotyczące odpadów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Biogazownie – powstanie lista substratów, których nie obejmą przepisy dotyczące odpadów

31.08.2023autor: wk

Rząd planuje uprościć procedury administracyjne, dotyczące biogazowni rolniczych co ma ułatwić ich rozwój. Ma to się odbyć poprzez stworzenie listy substratów, których nie będą obowiązywać przepisy dotyczące odpadów.

Do konsultacji społecznych został przesłany projekt rozporządzenia „w sprawie szczegółowej listy substratów możliwych do wykorzystania w biogazowni rolniczej”.


Zobacz także: Inwestycje w zakresie biogazowni rolniczych – Jakie ułatwienia są przewidywane?

Jego celem jest rozwiązanie problemów, związanych ze zbyt wolnym rozwojem biogazowni rolniczych co wynika m.in. z nadmiernych wymogów administracyjnych, które dotyczą wszystkich inwestycji niezależnie od rodzaju wykorzystywanych substratów. Projekt rozporządzenia pozwala wyodrębnić spośród wszystkich biogazowni rolniczych, te inwestycje, w stosunku do których będzie możliwe ograniczenie części wymogów w celu ułatwienia i przyspieszenia tempa rozwoju tych inwestycji.
r e k l a m a

Dwie kategorię substratów do wykorzystania w biogazowniach rolniczych

Rozporządzenie określa listę substratów możliwych do wykorzystania w biogazowniach rolniczych, ale jednocześnie przewiduje podział substratów na dwie kategorie, co umożliwia bardziej precyzyjne zastosowanie wymogów, adekwatnie do poziomu ryzyka związanego z ich wykorzystaniem w biogazowni rolniczej, a następnie produkt pofermentacyjny do rolniczego wykorzystania.

Pierwsza kategoria substratów

Pierwszą kategorię substratów stanowi biomasa będąca naturalnymi substancjami pochodzącymi z działalności rolniczej lub leśnej, która to bez przeszkód jest wykorzystywana w tych działalnościach czy to do żywienia zwierząt, czy jako środek zwiększający zawartość różnego rodzaju składników w glebie, w szczególności próchnicy.


Zobacz także: Biogazownia rolnicza w Iłówcu Wielkim: substraty od rolników i przemysłu


W odniesieniu do tej kategorii substratów, jeśli stanowią one wyłącznie substraty w biogazowni rolniczej, nie ma konieczności określania dodatkowych wymogów, gdyż proces fermentacji metanowej w biogazowni rolniczej jest również procesem naturalnym, niepowodującym powstawania substancji niebezpiecznych. Dodatkowo tego rodzaju biomasa nie podlega przepisom ustawy o odpadach.

Druga kategoria substratów

Drugi rodzaj substratów określono jako biomasę niezagrażającą zdrowiu lub życiu ludzi lub zwierząt pochodzącą z innych rodzajów działalności niż działalność rolnicza lub leśna, której wykorzystanie w biogazowni rolniczej podlega podobnym procesom jak biomasa pozyskiwana z działalności rolniczej lub leśnej, jednakże uwzględniając miejsce jej powstawania czy sposób pozyskania, powinna podlegać dodatkowej kontroli, aby ograniczyć ryzyko przekroczenia dopuszczalnych poziomów różnego rodzaju zanieczyszczeń w przypadku nawozowego zagospodarowania produktu pofermentacyjnego z tego rodzaju biomasy.
Dodatkowo część substratów w tej kategorii biomasy, zwłaszcza pochodzących z przemysłu cukrowniczego jak np. wysłodki budzi wątpliwości co do stosowania przepisów ustawy o odpadach.

- Przyjęte w rozporządzeniu rozwiązanie pozwoli na wyeliminowanie tego rodzaju wątpliwości i jednoznacznie wskaże, że tego rodzaju surowce jak np. wysłodki nie powinny podlegać reżymowi odpadowemu określonemu w ustawie o odpadach w przypadku ich przekazania do produkcji biogazu czy biogazu rolniczego jako produkt uboczny – czytamy w Ocenie Skutków Regulacji rozporządzenia.

wk
Fot: Bromberek
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Fotowoltaika i biogaz

Ułatwienia dotyczące biogazowni rolniczych. Których obszarów dotyczą?

W ubiegłą środę tj. 18 października 2023 r. opublikowano rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które szczegółowo wymienia substraty możliwe do wykorzystania w biogazowni rolniczej. Wspomniane rozporządzenie jest uzupełnieniem przepisów wprowadzających ułatwienia dla biogazowni rolniczych.

czytaj więcej
Technika budowlana

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jaką wybrać? [FAKTY i MITY]

Ze względu na brak sieci kanalizacyjnej przydomowa oczyszczalnia ścieków jest – oprócz szamba – często jedynym sposobem zagospodarowania ścieków bytowych na wsi. Co warto wiedzieć, aby ją wybudować i bezproblemowo z niej korzystać?

czytaj więcej
Fotowoltaika i biogaz

Produkcja brykietu ze słomy w gospodarstwie. Ile kosztuje brykieciarka i jaką ma wydajność? (FILM!)

Produkcja brykietu ze słomy może stanowić alternatywne źródło dochodu dla rolników, którzy dysponują zapasem słomy. Jaką ma wydajność sama brykieciarka, brykiet ze słomy, w porównaniu do drewna i węgla i ile kosztuje taka maszyna? Zobacz film!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)