Jak rolnicy oceniają swoją pracę, gospodarstwa, zarobki i rozwój?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak rolnicy oceniają swoją pracę, gospodarstwa, zarobki i rozwój?

18.10.2023autor: Dorota Kolasińska

  Opublikowano raport Polska wieś i rolnictwo 2023, który został przygotowany na zlecenie MRiRW, KOWR, ARiMR i KRUS. Przeprowadzono ankietę wśród 2,5 tys. rolników i mieszkańców wsi, która pokazuje obraz polskiego rolnictwa. Jak wypadło w 2023 r.?

Czy można się utrzymać z produkcji rolniczej?

Ankietę przeprowadzono na obszarach wiejskich wśród 2500 osób (z czego 1600 jest mieszkańcami tych terenów, a 900 osób prowadzi gospodarstwa rolne).
Z raportu wynika, że spośród osób, które prowadzą gospodarstwa rolne 64,2% deklaruje, że jest w stanie utrzymać siebie/rodzinę wyłącznie z gospodarstwa rolnego, jednak najwięcej osób, które potwierdzają ten fakt gospodarują na obszarze większym niż 30 ha. Aż 29% rolników nie jest w stanie utrzymać się tylko z gospodarstwa, a najczęściej inną pracę zarobkową podejmują osoby młode w wieku 18-34 r. życia. Dominującym powodem niepodejmowania dodatkowej pracy jest brak czasu (praca w gospodarstwie nie pozostawia czasu na dodatkowe zajęcie – 64,7%). 

Niska opłacalność produkcji

Nie będzie to wielkim zaskoczeniem, ale nadal rolnictwo nie daje satysfakcji finansowej, a niska opłacalność produkcji to główna bariera rozwoju, ale i powód niechęci co do pozostania na wsi i dalszego prowadzenia działalności rolniczej. Potwierdza to tylko fakt, że dalszy brak opłacalności pogłębi problem wyludniania się wsi. Wielu młodych ludzi woli iść na etat do pracy, niż ryzykować puste kieszenie. 

Z raportu wynika również, że wśród kluczowych barier rozwoju gospodarstwa rolnego jest niska opłacalność produkcji (63,5% wskazań ogółem), zbyt mały areał (43% wskazań ogółem, w tym 34% jako I wskazanie), trudności ze sprzedażą produktów (40,3% ogółem) oraz zbyt wysokie ceny ziemi (39,3% ogółem). Jednocześnie, 65% osób kierujących gospodarstwami rolnymi deklaruje, że nie poszukuje pracowników do pracy w gospodarstwie, natomiast 11,9% zgłasza problemy z zapewnieniem pracowników. Po pierwsze siła robocza jest droga, po drugie trudno znaleźć kompetentnych i godnych zaufania pracowników. 

r e k l a m a

W co zamierzają inwestować rolnicy i co chcieliby zmienić?

Rolnicy wśród kluczowych inwestycji na najbliższe 5 lat wymieniają maszyny rolnicze (53,3%), remont budynków gospodarczych (50,4%), zakup ziemi (50%) oraz remont posiadanych maszyn rolniczych (49,6%). Co ciekawe kobiety częściej od mężczyzn wybierają remont maszyn niż zakup nowych.

W ostatnich pięciu latach 41,6% respondentów wprowadziło w swoich gospodarstwach zmiany, które miały na celu poprawę warunków bezpieczeństwa pracy.

Rolnicy najczęściej wymieniają wśród zmian, które mogłoby pomóc w poprawie sytuacji poprawę prawa łowieckiego w zakresie rekompensat za straty w rolnictwie spowodowane przez zwierzynę łowną (43,8% uważa, że to bardzo potrzebne, a 28,6%, że potrzebne). W drugiej kolejności wskazano na wprowadzenie wakacji kredytowych dla kredytów rolniczych (39,3% bardzo potrzebne, 31,7% potrzebne). Aż 58,4% kierujących gospodarstwami widzi potrzebę przeszkolenia rolników w robieniu zdjęć geotagowanych.

Jak rolnicy oceniają doradztwo rolnicze?

Aż 70,6% rolników, którzy w ostatnich 12 miesiącach korzystali z usług doradczych pracowników Ośrodków Doradztwa Rolniczego pozytywnie ocenia tę usługę. Usługi doradcze świadczone przez podmioty prywatne pozytywnie ocenia 62,9% osób kierujących gospodarstwami rolnymi, którzy korzystali z tego rodzaju usług. W przypadku korzystania z doradztwa firm dostarczających środki produkcji odsetek osób pozytywnie oceniających te usługi wynosił 63,2%.

Najczęstszym powodem nie korzystania z doradztwa jest brak takiej potrzeby (83,2%), samodzielne zdobywanie wiedzy (27,3%), ale również ograniczenia finansowe – odpowiedź „nie stać mnie” wskazało 26,4% kierujących gospodarstwami.

Jak są postrzegani rolnicy w społeczeństwie?

Jak czytamy w raporcie połowa mieszkańców obszarów wiejskich (51,2%) uważa, że polskie rolnictwo jest dobrze zorganizowane, 56,6% mieszkańców wsi uznaje je za nowoczesne, a ponad trzy czwarte mieszkańców obszarów wiejskich uważa, że rolnicy są zaradni (77,4%).

Ponadto aż 77 % osób uważa, że w rolnictwie pracuje się więcej/ciężej niż w innych zawodach. Bardzo dobrą informacją jest to że aż 64,9% osób uważa, że polscy rolnicy chronią środowisko. Badanie również pokazało, że aż 61,4% respondentów uważa, że na wsi zostają osoby, które chcą tu mieszkać i się rozwijać, a 11,9%, że zostają głównie osoby, które nie widzą dla siebie innej alternatywy.

Czy to zmiany na lepsze czy gorsze?

Niska opłacalność produkcji, brak możliwości rozwoju z różnych przyczyn nie są zjawiskiem korzystnym i sprzyjających poprawie sytuacji i zachęcania młodych do pozostania na wsi.

21,4% mieszkańców obszarów wiejskich uważa, że w polskim rolnictwie dokonują się zmiany na lepsze, niemal połowa (47,7%) uważa, że zmiany są zarówno na lepsze, jak i na gorsze, a 24,5% stwierdzi, że sytuacja zmienia się na gorsze.

Oprac. dkol na podst. raport Polska wieś i rolnictwo 2023

Fot. Envato Elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Porady KRUS

Rolnik dwuzawodowiec: Odpowiedzialność majątkowa wobec pracodawcy

Umowa o pracę wiąże się z różnymi obowiązkami i prawami. Nasz Czytelnik prowadzi gospodarstwo rolne i pracuje jako magazynier. Jaka jest jego odpowiedzialność majątkowa wobec pracodawcy?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Zaliczki i dopłaty bezpośrednie 2023. O co najczęściej pytają rolnicy?

Wnioski o dopłaty bezpośrednie i płatności obszarowe złożyło w tym roku ponad 1,24 mln rolników. W tym roku kwota środków zarezerwowanych na ten cel sięga blisko 17 mld złotych. Czy wszyscy otrzymają zaliczki na konto? Kto będzie musiał poczekać na pieniądze najdłużej? Odpowiadamy na najczęściej zadawane przez rolników pytania!

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty bezpośredanie 2023: Kolejni rolnicy otrzymali zaliczki z ARiMR

Kończy się drugi dzień akcji wypłacania rolnikom zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych za 2023 rok. ARiMR poinformowała, że kolejni rolnicy otrzymali dziś przelewy. Nie dotyczy to jednak płatności z tytułu ekoschematów "Dobrostan zwierząt", które są wyłączone z zaliczkowania.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)