Wirus rzekomego pomoru drobiu w Polsce zaatakował po 50 latach. 40 gospodarstw w opałach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wirus rzekomego pomoru drobiu w Polsce zaatakował po 50 latach. 40 gospodarstw w opałach

13.07.2023autor: Justyna Czupryniak

  W miejscowości Topilec w woj. podlaskim wykryto pierwsze od 1974 r. ognisko rzekomego pomoru drobiu. Zlikwidowano 40 tys. szt. drobiu. Wyznaczono obszar zagrożony i zapowietrzony.

W związku z wystąpieniem rzekomego pomoru drobiu na Podlasiu inspekcja weterynaryjna wystąpiła do wojewody podlaskiego o wydanie rozporządzenia dotyczącego wyznaczenia strefy wokół ogniska choroby w Topilcu. Dokument ma określać: obszar zapowietrzony w promieniu 3 km wokół miejsca wystąpienia zakażenia oraz obszar zagrożony w promieniu 10 km. Dotyczyć będzie to powiatów białostockiego i wysokomazowieckim.

Ostatni przypadek rzekomego pomoru drobiu w Polsce

Ostatni przypadek rzekomego pomoru drobiu został wykryty w roku 1974. Choroba ta jest wywoływana przed paramyksowirus typu I. Wtorkowe badania przeprowadzone przez Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach potwierdziły, że jest to rzekomy pomór drobiu. O otrzymanych wynikach poinformował Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny ds. zdrowia zwierząt i zwalczania chorób zakaźnych zwierząt lek. wet. Katarzyna Agnieszka Arłukowicz Strankowska.

Wirus rzekomego pomoru drobiu w Polsce zaatakował po 50 latach

Wirus rzekomego pomoru drobiu nie występował w Polsce od 50 lat. Obecnie trwają ustalenia, w jaki sposób mógł on powrócić i zakazić drób. Jak wynika z relacji lek. Strankowskiej, wirus występuje również u ptactwa dzikiego. Choroba ta charakteryzuje się wysoką zjadliwością i może doprowadzić do śmierci całego stada.

- Choroba w swojej naturze jest dość podobna do wysoce zjadliwej grypy ptaków. Wywołuje ją inny czynnik, inny wirus, natomiast jest to choroba wysoko zaraźliwa, przebiegająca bardzo gwałtownie w stadach drobiu, ze 100-proc. nawet śmiertelnością — powiedziała Arłukowicz-Strankowska w relacji dla PAP.

r e k l a m a

Ognisko rzekomego pomoru drobiu w Topilcu

W stadzie, w którym został zdiagnozowany rzekomy pomór drobiu, zlikwidowano 40 tys. szt. Informacja o powrocie choroby jest szczególnie niepokojąca w rejonie wsi Topilec, ponieważ jest tam prowadzonych ok. 40 ferm drobiu. Warto zaznaczyć, że Polska to prawdziwe zagłębie drobiarskie. Jako kraj plasuje się na szczycie listy producentów mięsa drobiowego w Unii Europejskiej, a na świecie jest czwartym eksporterem. Jak wynika z informacji przekazanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tylko w roku 2022 krajowy sektor drobiarski wyprodukował ponad 3 mln t mięsa.

Objawy rzekomego pomoru drobiu

  • łzawienie i obrzęk wokół oczu,
  • kaszel, duszność i podwyższone upadki,
  • obniżona nieśność i jakość jaj,
  • możliwą depigmentację skóry,
  • możliwy skręt szyi,
  • paraliż,
  • krwawa biegunka.

Można zapobiegać chorobie poprzez szczepienia, ale nie są one obowiązkowe.

Tygodnik Poradnik Rolniczy potwierdził informację o wystąpieniu ogniska.

Oprac. Justyna Czupryniak

źródło: PAP

Fot. Envato Elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wniosek dot. zwalczania rzekomego pomoru drobiu rolników z Podlasia trafił do kosza

  Nie będzie zmian w zasadach zwalczania rzekomego pomoru drobiu. Wnioski Podlaskiej Izby Rolniczej zostały odrzucone przez Wojewodę Podlaskiego. Samorządowcy domagali się m.in. zmniejszenia do 1 km obszarów zagrożonych oraz wprowadzenia możliwości utylizacji drobiu bezpośrednio w gospodarstwie. 

czytaj więcej

Powiat białostocki prowadzi walkę z rzekomym pomorem drobiu. Gdzie wyznaczono strefę zagrożoną i zapowietrzoną?

  Niestety czarny scenariusz dotyczący rzekomego pomoru drobiu się ziszcza. Choroba jest wysoce zakaźna, a w powiecie białostockim aż 40 gospodarstw jest poważnie zagrożonych. Już cztery z nich wykryto w lipcu br. powiecie białostockim. Choroba się rozkręca, a rozprzestrzenianiu sprzyja dość duża liczba okolicznych gospodarstw, w których utrzymywany jest drób. 

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

Co, gdy IW odmówi odszkodowania za ASF lub grypę ptaków?

Choć odszkodowania za grypę ptaków oraz ASF idą w miliony złotych, wciąż zdarzają się przypadki odmów wypłaty. Kiedy Inspekcja Weterynaryjna mówi „nie”, co może w tej sytuacji zrobić hodowca?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)