Polska szóstym producentem jaj w UE! Ile mamy kur nieśnych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Polska szóstym producentem jaj w UE! Ile mamy kur nieśnych?

16.04.2022autor: Dorota Kolasińska

Jak podaje Bank PKO BP Polska odpowiada za produkcję 9% europejskich jaj. Krajowa produkcja wyniosła 11,74 mld szt.! Produkcja się zmienia, a na koniunkturę na rynku ma wpływ wiele czynników.

Z blisko 12 mld jaj 85% stanowią jaja konsumpcyjne, reszta to jaja wylęgowe. Najwięcej jaj w UE produkuje Francja, Niemcy, Hiszpania i Włochy.

Produkcja średniorocznie w Polsce od 2012 r. rośnie o 3,4%, jedynie w 2020 r. nastąpił spadek produkcji.

- Spadek był wynikiem zmniejszonego popytu – mniejsze zapotrzebowanie w sektorze HoReCa (restrykcje z uwagi na COVID-19), przy tylko nieznacznym wzroście konsumpcji w gospodarstwach domowych – podaje Mariusz Dziwulski w raporcie z rynku jaj. Dodatkowo w 2020 r. spadło pogłowie kur nieśnych przez grypę ptaków do 48,7 mln szt., co wpłynęło na ograniczenie produkcji jaj.

Wg. IERiGŻ-PIB spadek mógł sięgnąć nawet 10%. Drożejące pasze wpłynęły niekorzystnie na opłacalność produkcji, co niestety w dalszej perspektywie nie wróży nic dobrego w obecnym roku. KE prognozuje, że unijna produkcja jaj w 2022 r. zwiększy się o 1,5%. Z analizy sektorowej wynika także, że Polska jest największym producentem jaj z chowu klatkowego w UE (76%), gdzie średnio około 46% stad jest utrzymywanych w klatkach. Zakaz tego typu chowu może nastąpić po 2027 r. Prognozuje się, że niezależnie od tych wymogów sporą presję na hodowcach wywrą sieci handlowe i konsumenci.

- Jest to też istotna kwestia z punktu widzenia konkurencyjności sektora w warunkach wprowadzenia Zielonego Ładu w rolnictwie, który w premiuje zwiększony dobrostan zwierząt. Warto podkreślić, że wiele krajów dąży do likwidacji chowu klatkowego w ramach przepisów krajowych – np. Czechy zdecydowały się na odejście od chowu klatkowego do 2027, przy ponad 60-proc. udziale tego systemu w obecnej strukturze chowu kur – podkreśla Dziwulski.

Oprac. dkol na podst. Bank PKO BP

Fot. Envato elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Szkody łowieckie

Będą odszkodowania za szkody spowodowane przez ptaki?

Niespodzianka w Sejmie. Marszałek Sejmu skierowała do pierwszego czytania ustawę, która zakłada wypłacanie rolnikom odszkodowań za straty wyrządzone przez dzikie ptactwo. Projekt został złożony w Sejmie przez grupę posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego w …lutym 2021 r.

czytaj więcej

Grypa ptaków – zmiany w strefach i restrykcjach

Od ponad miesiąca nie wykryto w Polsce ogniska grypy ptaków u drobiu. Inspekcja Weterynaryjna znosi więc restrykcje związane z wyznaczeniem obszaru zapowietrzonego i zagrożonego w promieniu 10 km wokół ognisk HPAI. Polska może też zacząć się starać o przywrócenie prawa eksportu drobiu do krajów trzecich.

czytaj więcej

Francja: tragiczna sytuacja dot. grypy ptaków

Sytuacja związana z wysoce zjadliwą grypą ptaków we Francji nigdy nie była tak tragiczna. W gospodarstwach wyznaczono ponad 1000 ognisk, miliony ptaków ubito lub padły na fermach. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)